Pregovori između Etiopije, Sudana i Egipta oko brane na Nilu završeni bez rezultata 1Foto: EPA-EFE/STR

Poslednja dvodnevna runda razgovora u vezi sa izgradnjom velike brane na reci Nil između Etiopije, Sudana i Egipta u Adis Abebi su prekinuti danas bez rezultata.

Etiopski glavni pregovarač Saleši Bakele rekao je da su sve strane „razmenile konstruktivne ideje o raznim otvorenim pitanjima“ i dodao je da njegova zemlja ostaje posvećenja nastavku pregovora.

Egipatski ministar za vodu je okrivio Etiopiju za neuspeh da se postigne napredak, navodeći da se Adis Abeba „protivi bilo kakvom kompromisu“. Izrazio je zabrinutost i rekao da je neophodan sporazum da bi se zaštitila vodna bezbednost Egipta i njegovi nacionalni interesi.

Razgovori traju već godinama oko projekta kontroverzne brane od 4,6 milijardi dolara, čija je izgradnja započeta 2011. godine. Kad bude završena očekuje se da će moći da proizvodi više od 6.000 megavata električne energije, što je duplo više nego što Etiopija trenutno proizvodi.

Etiopija vidi branu kao ključnu za njen razvoj, ali Egipat, koji se nalazi nizvodno i koja je najnaseljenija zemlja arapskog sveta strahuje da će ona ograničiti njegov udeo u vodi Nila, što se može pokazati kritično za njegovu ogromnu populaciju od 100 miliona ljudi.

Sudan koji takođe umnogome zavisi od Nila takođe želi sporazum kojim bi se regulisala ;količina vode koju će Etiopija oslobađati kroz branu u slučaju velike suše.

Ranije ovog meseca etiopski premijer Abii Ahmed rekao je da je u toku završna faza punjenja akumulacije brane.Razgovori su nastavljeni u avgustu nakon duge pauze, sa Etiopijom i Egiptom koji su se nadali da će postići dogovor do novembra.

Govoreći pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija egipatski ministar spoljnih poslova Sameh Šukri rekao je da se njegova zemlja suočava sa nestašicom vode i kritikovao je Etiopiju jer je krenula u izgradnju brane bez konsultacija sa drugim državama koje su na Nilu.

Etiopski ministar spoljnih poslova Demeke Mekonen je u svom govoru pred UN rekao da brana predstavlja „legitimne razvojne težnje Etiopljana“ i tvrdio da će ona pomoći povećanju regionalne integracije i prosperiteta.

Danas je Ministarstvo spoljnih poslova Etiopije saopštilo da je zabrinutost Egipta i Sudana takođe „legitimna“, ali je dodalo da prava Etiopljana moraju da budu zaštićena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari