ukrajinski vojniciFoto: EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

Ukrajinci nose jurišne puške francuske proizvodnje dok raspoređuju snage u novoosvojenom selu kako bi se pripremili za kontra napad.

Ali, piše Politiko, ovo se ne dešava na bojnom polju u Ukrajini, već u jednom lažnom selu u ruralnoj Francuskoj gde ukrajinske vojnike obučavaju francuski vojnici, koji igraju ulogu neprijatelja.

Taj hladan i sunčani novembraski dan, u četvrtoj i poslednjoj sedmici treninga u francuskom vojnom kampu, deo je 48-časovne vežbe tokom koje Ukrajinci – kako dobrovoljci tako i regruti – u praksi sprovode ono što su naučili tokom proteklog meseca.

Od 5.30 ujutro do 20 časova uveče, šest dana nedeljno, Francuzi su obučavali svoje ukrajinske kolege u veštinama jurišanja na rovove i pešadijskim borbama, uključujući borbe u urbanim i šumskim područjima.

Cilj je, kako su to opisali francuski oficiri, da Ukrajinci „postanu smrtonosniji i da ih je teže ubiti“.

Nakon toga, Ukrajinci će se vratiti u svoju domovinu koja je, prema rečima vrhovnog ukrajinskog generala, postala bojno polje zaglavljeno u rovovskom ratovanju u stilu Prvog svetskog rata.

Polažu se nade u to da bi zapadne taktike mogle da pomognu Ukrajini da izađe iz zastoja u ratovanju.

Ali obuka ne obuhvata samo instrukcije francuskih vojnika.

Kurs je prilagođen u odgovor na kritike Ukrajine da nije bio dobro osmišljen za onakvu vrstu ratovanja sa kakvom će se suočiti u borbi protiv Rusa.

A, pošto Ukrajina sada verovatno ima najviše borbenog iskustva od bilo koje sile na Zapadu, deo obuke ide i u suprotnom smeru.

„Program nije uklesan u kamen, integrisali smo kritike u osmišljavanje obuke, koju su zatim odobrili Ukrajinci“, kaže potpukovnik Even, glavni oficir za obuku, koji je iz bezbednosnih razloga identifikovan samo po imenu.

U trening je dodata i opsežna obuka za upotrebu dronova kako bi se odrazila stvarnost sa kojom će se Ukrajinci susresti kada se vrate u svoju domovinu.

Francuska se obavezala da će ove godine obučiti 7.000 Ukrajinaca u Francuskoj i Poljskoj kroz Misiju vojne pomoći Evropske unije Ukrajini (EUMAM).

Lokacija ovog francuskog kampa – koji su obišli novinari, uključujući one iz Politika – ne može da bude otkrivena iz bezbednosnih razloga, isto kao i broj Ukrajinaca koji učestvuju u obuci.

Tokom leta, Ukrajinci su zapadnu obuku opisali kao delimično neprikladnu za rat koji vode.

Iako su hvalili instrukcije za taktike vezane za pešadiju i rovove, rekli su da je problem u tome što NATO metode pretpostavljaju nadmoć u vazduhu, koju Ukrajinci nemaju.

Dok Francuzi tvrde da prilagođavanje ovim kritikama nije zahtevalo velike promene jer su programi oduvek bili fleksibilni, oni sada stavljaju veći naglasak na svest o pretnjama koje dolaze sa neba.

„Dronovi stalno lete iznad da bi se vojnici navikli na vazdušno osmatranje“, rekao je kapetan Gzavije, jedan od instruktora.

Francuski treneri takođe koriste artiljeriju i granate da simuliraju vazdušne udare.

Ključni refleks kojem Francuzi teže da nauče ukrajinske vojnike je da se sklone sa ulica i odu na bezbedno što je pre moguće, kaže kapetan Remi, koji predvodi obuku urbanog ratovanja.

„Ulica znači smrt“, upozorava on.

Osim vojnih taktika, Ukrajina je od Francuske zatražila da pripremi buduće vojnike da izdrže teške uslove na bojnom polju i da funkcionišu u hladnom i bučnom okruženju dok su lišeni sna, kažu francuski oficiri.

Leševi mrtvih životinja razbacani su po rovovima zato da bi se Ukrajinci navikli na miris smrti.

Francuski vojnici pokreću iznenadne noćne napade.

„Kada stignu na front sigurno će doživeti šok, a moja uloga je da ograničim taj šok“, objašnjava kašetan Gzavije.

Obučavanje ukrajinskih vojnika košta Francusku oko 300 miliona evra, sudeći po izveštaju iz parlamenta.

Ali, francuska vojska takođe ima koristi.

„To je u našem interesu, naše jedinice takođe prolaze obuku i to doprinosi njihovoj spremnosti, to je situacija u kojoj obe strane dobijaju“, kaže potpukovnik Even.

Francuski instruktori takođe dobijaju vredan fidbek od učesnika obuke koji imaju iskustva na bojnom polju, što je nešo što mogu da iskoriste da pripreme Francusku za ratovanje visokog intenziteta.

Dugo vremena je obuka u Francuskoj bila fokusirana na uzvratnu borbu protiv pobunjenika, što je korisno na mestima kao što su Mali i Avganistan.

Ali, rat u Ukrajini je to promenio.

„Svi se vraćaju nazad u rovove“, kaže potpukovnik Ervan, koji rukovodi kampom, i dodaje da su se Francuzi posvetili proučavanju doktrina iz dva svetska rata i da se rovovi koji su izgrađeni za Ukrajince u vežbama posle ponovo koriste za obuku francuskih trupa.

„Shvatamo da bi sutra u ratu to moglo da bude važno i da su to veštine koje moramo još jednom da usavršimo“, dodaje on.

Iskustvo koje su stekli u borbama u Ukrajini omogućava ukrajinskim vojnicima da svojim instruktorima daju neke dragocene savete.

Tako su, na primer, Ukrajinci ukazali da su francuski rovovi za obuku previše široki i da su baštenske čizme pogodnije nego vojna obuća a, osim toga, davali su i savete o tome kako je najbolje koristiti granate.

Takva vrsta intenzivne obuke stvara veze, a francuski oficiri budno motre na to.

Oni su zabranili instruktorima i učesnicima obuke da razmenjuju brojeve telefona, kako iz bezbednosnih razloga, tako i zbog toga što su francuski vojnici ranije postajali previše emotivno upleteni i bivali potreseni kada njihovi bivši učenici poginu na bojnom polju.

Kada se obuka završi, „vreme je da se preseku sve veze jer bismo u suprotnom, kada saznamo da je neko poginuo, mislili da smo nešto pogrešno uradili“, zaključuje kapetan Gzavije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari