Vladimir Putin Sergej SurovikinFoto: EPA-EFE/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN

Putinova konvencionalna vojska trpi poraze od sile koja je mnogo manja, ali ima podršku zapada u vidu najnovije tehnologije i obaveštajnih podataka.

„Njegova smešna tvrdnja da Ukrajina planira da upotrebi ‘prljavu bombu’ – eksplozivnu napravu koja sadrži radioaktivni materijal – ukazuje na to da se on kreće ka sve nekonvencionalnijim metodama rata“, piše u autorskom tekstu za Gardijan Hamiš de Breton-Gordon, bivši komandir u britanskim i NATO-ovim CBRN odbrambenim snagama, stručnjak za hemijsko i nuklearno naoružanje i savetnik Unije sirijskih medicinskih dobrotvornih organizacija.

To nije iznenađujuće pošto smo videli koliko loše rezultate postiže ruska vojska, čega je isto tako i Putin svestan.

„Putin je reagovao tako što je postavio generala nazvanog ‘Armagedon’ Surovkin za svog sveobuhvatnog komandanta u Ukrajini, a navodi o prljavoj bombi potiču upravo od Surovikina“, navodi Breton-Gordon.

Prema njegovim rečima, koncept „prljave“ bombe je kompletna himera – fantazija dizajnirana tako da preplaši ljude i Ukrajini i omogući Rusiji da eskalira svoj nekolnvencijalni način ratovanja.

Ovu tvrdnju je odbacili Francuska, Velika Britanija i Sjedinjene Države, a UN na zahtev Ukrajine šalju inspektore u dve nuklearna postrojenja kako bi dokazali da bi dokazali da su tvrrdnje neosnovane.

„Još nikada do sada nije izveden uspešan napad prljavom bombom. Ali njihov psihološki uticaj je 10 puta veći nego fizički efekat, a Putin se zasigurno nada da će to slomiti volju Ukrajinaca“, kaže Breton-Gordon.

On dodaje da se Putinov stil nekonvencionalnog ratovanja zasniva na tome da metom učini civilno stanovništvo, a ne protivničku vojsku.

„Cinično, ovo ima smisla, pošto se pokazalo da njegovi sopstveni vojnici ne žele da se bore protiv ukrajinske vojske“, ukazuje on.

Fokus je sada na napadanju civila dok se vojnici bore na prvim linijama fronta: ubijaju ih dok su na putu ka poslu, a decu dok idu ka školi.

A kada su u pitanju oni koji budu povređeni u ovim napadima, Rusi napadaju bolnice kako bi sprečili da njima bude ukazana medicinska pomoć.

Prema podacim Svetske zdravstvene organizacije, do sada su u ratu u Ukrajini Rusi napali oko 500 zdravstvenih ustanova.

Rusija ja testirala i razvila svoj koncept nekonvencionalnog ratovanja u Siriji, što je uključivalo i upotrebu hemijskog oružja, podseća Breton-Gordon.

„Oružje poput hlora i prljavih bombi je morbidno efikasno zbog užasa koji unosi, a Ujedinjene nacije i slobodni svet moraju ga u potpunosti zabraniti“, naglašava on.

„Iako smatram da je veoma mala verovatnoća da će doći do globalnog nuklearnog rata, sve ostalo je moguće, naročito ako bude ugrožena Putinova ključna teritorija – Krim – za šta postoje sve veće šanse“, dodaje.

U nekonvencionalnom ratovanju postoje mnoge „prljave“ nuklearne pretnje, koje bi mogle biti skoro jednako razorne kao nuklearno oružje na bojnom polju.

To je na primer slučaj sa pretvaranjem nuklearnih elektrana u improvizovano nuklearno oružje – u suštini masivnu „prljavu“ bombu.

„U teoriji, Ženevska konvencija i pravila vođenja rata zabranjuju nekonvencionalno ratovanje – ali izgleda da su Putin i njegovi generali više nego spremni da ignorišu oboje“, kaže Breton-Gordon.

„Novi premijer mora, sa saveznicima iz NATO-a, osigurati da Putin nikada ne bude u stanju da posegne za svojim najrazornijim nekonvencionalnim oružjem“, ističe on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari