Putinova kajgana: Kremlj se hvali da ih sankcije nisu takle, a ovako izgleda realnost 1Foto: EPA-EFE/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL

– Kao da smo se vratili u SSSR, opet beskonačni redovi, poskupljenje, nestašice – i to čega – jaja – komentirišu ironično Rusi situaciju s enormnim rastom cena (više od 60 posto) i deficitom kokošjih jaja u poslednjih skoro godinu dana.

Kako pišu mnogi nezavisni ruski portali, kada Rusi posećuju goste, više ne donose tradicionalnu flašu votke ili čokoladnu tortu, već svojim domaćinima poklanjaju jaja, piše Jutarnji list.

Do nestašice jaja došlo je zbog sankcija koje su Rusiji uvedene posle agresije na Ukrajinu. Uvoz je više nego prepolovljen i cene su porasle, što, kažu, nije toliko problem koliko to što ih je veoma teško naći u prodavnicama, a na pijacama su skoro skuplje od piletine, koja je takođe preti nestašica, navode neki slobodniji mediji u samoj Rusiji.

Problem vakcina i hrane

Naime, problem je i nevakcinacija pilića, pataka i gusaka, jer se vakcine uvoze, a nema dovoljno hrane za živinu koju je Rusija uglavnom uvozila.

Izdato je odobrenje za trenutni uvoz jaja iz Turske i Azerbejdžana, ali to još uvek nije bilo dovoljno da se pokrije nedostatak.

Krajem godine, Ruska kancelarija za borbu protiv korupcije i monopola pokrenula je istragu na živinarskim farmama i među proizvođačima jaja i mesa i maloprodavcima kako bi otkrila da li se prave zalihe i da li je manjak „morao da bude baš takav“, piše rusko izdanje Forbsa.

Tada je, prema pisanju moskovskog Komersanta, čak i glavni ruski tužilac Igor Krasnov naložio regionalnim tužiocima da sprovode inspekcije u kompanijama za proizvodnju jaja i maloprodajama.

Vladimir Putin želi da stvori utisak da ni sankcije ni rat u Ukrajini nemaju „dodira“ sa životom u Rusiji i da se sve odvija normalno i bez problema, ali se sada zbog kokošijih jaja odjednom zatalasalo.

Volstrit džurnal (WSJ) takođe navodi da je rat u Ukrajini „iskrivio” rusku ekonomiju i da ovo ne treba tražiti „izvan kartona od jaja”.

– Prošlog meseca, šef farme živine poznate kao „Kralj jaja” preživeo je pokušaj ubistva ubrzo nakon što su vlasti počele da istražuju njegovu farmu zbog visokih cena, piše WSJ.

Naime, zapadne sankcije su naštetile živinarstvu jer je većina opreme za farme stigla iz Evrope, pa nema više rezervnih delova, a nema ni dovoljno stručnjaka za održavanje.

Osim toga, piše WSJ, oslabljena rublja poskupila je uvoz stočne hrane i veterinarskih proizvoda, a postoji i nedostatak radne snage jer je dobar deo njih mobilisan u ratu protiv Ukrajine.

Inflacija grize

Ekonomski analitičari smatraju da je jedna od posledica nestašice i krize u živinarstvu direktno vezana za sankcije i rat i praktično uvođenje, odnosno prelazak na ratnu ekonomiju.

Osim toga, vlada je povećala plate, pa Rusi, kao i u SSSR-u, imaju „višak“ novca, raste potrošnja, ali i inflacija koja je na kraju bila oko 7,5 odsto, što je 50 odsto više nego što je Narodna banka planirala

Koliko je problem sa jajima uznemirio Kremlj najbolje svedoči činjenica da se ruski predsednik Vladimir Putin javno izvinio zbog nestašice i okrivio vladu za „šok s jajima“.

Tako jaja mogu postati sinonim za teškoće koje očekuju Rusiju u budućnosti.

– Vlada liči na gomilu vatrogasaca koji sa kantom trče od jednog malog požara do drugog jer ne mogu da otklone fundamentalni problem inflacije – rekla je Aleksandra Prokopenko, bivša funkcionerka ruske centralne banke, koja sada radi u Berlinskom ekonomskom institutu.

Naime, piše WSJ, kako rat u Ukrajini ulazi u treću godinu, kriza jaja pokazuje kako se Rusija bori da izbalansira sukobljene ekonomske imperative – finansiranje rata, smirivanje nezadovoljstva naroda i održavanje ravnoteže ekonomije i nastojanja da održi stabilne cene.

– To je nemoguća trilema – kaže Prokopenko. Prema njenim rečima, postizanje prva dva cilja zahteva veću potrošnju, što dovodi do visoke inflacije, koja potom onemogućava postizanje trećeg cilja.

Tako WSJ citira Andreja, 33-godišnjeg softverskog inženjera koji živi u Moskvi, za koga „afera sa jajima“ pokazuje nefunkcionalnost ruske ekonomije u ovim uslovima.

– Rusi će još dugo plaćati posledice izolacije – rekao je on za WSJ.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari