Raspršene nade Dilme Rusef 1

– Brazilskoj predsednici Dilmi Rusef su raspršene nade da će procedura za njenu smenu biti obustavljena, pošto je nadležni odbor izglasao suprotno. Odbor, koji ima 65 članova, ovu odluku je doneo sa 38 glasova. Odbor je formirao Donji dom brazilskog Kongresa da bi razmatrao mogućnost njene smene zbog navoda da je manipulisala Vladinim sredstvima da bi sakrila rast deficita. Sve oči će biti uprte u Donji dom Kongresa, koji će se kao celina izjašnjavati o ovom pitanju 17. ili 18. aprila.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Pitanje smene brazilske predsednice podelilo je brazilsku javnost. Komitet je glasao usred demonstracija, koje su organizovale, s jedne strane, pristalice, s druge, protivnici Rusefove. Oni su nosili plakate i uzvikivali slogane. Glasanje odbora je uglavnom simbolično, ali se smatra merilom koliko podrške ima za smenu predsednice uoči glasanja o tom pitanju u Donjem domu Kongresa, objašnjavaju dopisnici, piše Bi-Bi-Si.

Potrebno je da smenu Rusefove Donji dom podrži s dve trećine glasova da bi to pitanje bilo izneto u Senatu. Prema najnovijoj anketi javnog mnjenja dnevnog lista Estado, smenu podržava 292 od ukupno 513 članova, dok je 115 protiv, a 106 neopredeljeno. Senat bi tako dobio ovlašćenje da opozove Rusefovu i izvede je pred sud. Glavni tužilac Hose Eduardo Kordozo je tokom jedne žestoke debate rekao da je proces smene „manjkav“. „Apsurdno je opozvati predsednika koji nije počinio krivična dela, nije krao. A takav proces u kojem nema krivičnog dela ili prevare predstavljao bi državni udar“, rekao je Kordozo.

Vanderlej Makris, zakonodavac iz redova opozicije, rekao je da će smena biti važna za brazilsko društvo i doneće promenu. Hiljade pristalica brazilske predsednice protestovalo je u ponedeljak uveče protiv smene u Rio de Žaneiru.

Bivši predsednik Brazila Luiz Inasio Lula da Silva je jednom prilikom odbacio glasanje odbora Kongresa i rekao da je ono „nevažno“. Ukoliko pitanje stigne do Senata i Rusefova bude opozvana, predsedničku funkciju će privremeno preuzeti potpredsednik opozicione PMDB partije Mićel Temer.

Brazilski mediji su, međutim, u ponedeljak objavili audio-snimak za koji se ispostavilo da je sirova verzija govora koji on planira da održi, a u kojem kaže da će prihvatiti funkciju, te poziva na nacionalno jedinstvo. „Mnogi ljudi su me tražili, tako da bih dao bar preliminarne napomene brazilskom narodu, što radim sa skromnošću, oprezom i umerenošću“, kaže se u audio-zapisu koji su objavili mediji. NJegova kancelarija je saopštila da je snimak greškom poslat pomoćnicima.

Dopisnici navode da s obzirom da postoji mogućnost da se i Temer suoči s procedurom za smenu, prerano je govoriti o bilo čemu. Ako bi i Temer bio opozvan, sledeći u hijerarhiji koji bi preuzeo predsedničku funkciju je predsedavajući Donjeg doma Eduardo Kunja. Međutim, on se suočava sa optužbama za pranje novca i s drugim optužbama, koje imaju korene u skandalu u vezi s Petrobrasom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari