„Rat za plavo nebo“: Ukoliko se ne deluje, broj umrlih počeće da raste 1Foto: EPA-EFE/RAJAT GUPTA

Kineski gradovi ne poštuju nacionalne standarde protiv zagađenja vazduha – ukoliko se ne deluje brže broj umrlih od zagađenja vazduha počeće da raste, piše Gardijan.

Peking je 2005. godine, piše Gardijan, ocenjen kao svetski grad smoga. Briga o zagađenju vazduha i zdravlju sportista zasenila je pripreme za Olimpijske igre 2008. godine i zahtevala je zatvaranje industrije i saobraćaja kako bi se pročistio vazduh tokom samog događaja.

Sada je tim istraživača sa kineskih, nemačkih i kanadskih univerziteta istraživao posledice pogoršanja vazduha u tom trenutku. Oni su otkrili da je broj umrlih od zagađenja česticama u Kini rastao za oko 213.000 godišnje i dostigao vrhunac od 2,6 miliona ljudi 2005. godine.

Pozitivnije je što je uočen i uticaj brzog poboljšanja zagađenja vazduha u Kini, sa smanjenjem broja umrlih za 59.000 godišnje od 2013. do 2019. Zagađenje vazduha u Kini i dalje je mnogo gore nego u mnogim razvijenim zemljama. Tokom 2019. godine, oko polovina kineskih gradova nije ispunilo ni svoje nacionalne standarde, a kamoli one Svetske zdravstvene organizacije.

Kina sada ima sveobuhvatne planove za borbu protiv zagađenja vazduha kako bi pobedila u onome što vlada naziva „ratom za plavo nebo“. Uz velike investicije u obnovljivu energiju i buduće ciljeve dekarbonizacije, na prvi pogled izgleda da je Kina krenula na bolje.

Međutim, istraživanje sadrži i upozorenje. Bez bržeg delovanja, broj umrlih od zagađenja vazduha u Kini će uskoro početi da raste. To je zbog sve većeg starog stanovništva sa pratećim ranjivostima koje nastaju u kasnijim godinama.

Visoko zagađenje u EU zemljama, pripremanje novih zakonskih ciljeva za smanjenje zagađenja

Obim izazova je jasan u najnovijem istraživanju. Procenjuje se da će broj smrtnih slučajeva u Kini povezanih sa zagađenjem vazduha porasti za između 116.000 i 181.000 godišnje od 2030. do 2060. godine, uprkos stalnom poboljšanju zagađenja česticama i poboljšanju zdravstvene zaštite.

U Ujedinjenom Kraljevstvu predviđa se da će efekat starenja stanovništva umanjiti efekte mera za smanjenje zagađenja vazduha, ali preliminarno istraživanje iz 2022. sugeriše da to neće potpuno prevazići njihov efekat. Sagovornici Gardijana kažu da i indijsko stanovništvo stari, ali će trebati 20 godina da dostigne starost na kojoj je Kina danas.

Neke zemlje istočne Evrope, kao što su Bugarska i Poljska, su jako zagađene i imaju još starije stanovništvo od onog u Kini. Ovo je posebno važno jer vlade EU finaliziraju nove zakonske ciljeve za zagađenje vazduha, prenosi N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari