Ratovi su u središtu velike bezbednosne konferencije u Minhenu 1foto: EPA-EFE/ANNA SZILAGYI

Ratovi u Ukrajini i Gazi biće u središtu rasprava svetske političke i vojne elite koja se ovoga vikenda okuplja na tradicionalnoj bezbednosnoj konferenciji u Minhenu.

Na godišnju konferenciju, poznatu kao “Davos za obranu”, stiže pedesetak šefova država i vlada, brojni ministri spoljnih poslova i odbrane, stručnjaci za bezbednosnt i čelnici međunarodnih organizacija.

Središte Minhena, koji će iduća tri dana biti prestolnica međunarodne diplomatije, pod snažnim je policijskim osiguranjem.

Skup počinje nekoliko dana uoči druge godišnjice ruske invazije na Ukrajinu i četiri meseca od početka rata između Izraela i Hamasa koji se proširio po celom Bliskom istoku, uključujući sukob zapada s hutima u Jemenu.

Rusija i Iran, koji podržava hute i protivzraelski Hezbolah u Libanu, nisu pozvani jer, po rečima organizatora, nisu pokazali da im je istinski stalo do pregovora. Neformalno je pravilo konferencije, koja se održava 60. put, “uključite se i razgovarajte jedni s drugima, ne držite lekcije i ne ignorišite jedni druge”.

Američka potpredsednica Kamala Haris, ukrajinski i izraelski predsednik Volodimir Zelenski i Isak Hercog te visoki kineski zvaničnici stižu u glavni grad Bavarske, kao i hrvatski premijer Andrej Plenković koji će na marginama imati bilateralne susrete.

Haris čeka težak zadatak da uveri saveznike kako su Sjedinjene Američke Države i dalje spremne čuvati njihovu sigurnost, nakon što je Donald Tramp, favorit za republikansku nominaciju na predsedničkim izborima, nedavno rekao da neće štititi članice NATO-a koje ne izdvajaju dovoljno za obranu.

Konferencija se održava u vreme kada je sukob između Rusije i zapada doveo rat u Evropu, koja se decenijama trudila osigurati mir, potkrepljen američkim bezbednosnim garancijama za NATO savez, za koje je Tramp pretio da će ih odbaciti.

Od prve konferencije 1963, Minhen služi kao svojevrsna “tržnica ideja” na kojoj političari i stručnjaci daju inicijative i razvijaju rešenja za najkritičnija bezbednosna pitanja sadašnjosti i budućnosti.

Pokrenut u vreme Hladnoga rata, skup im daje prostor za službene i neslužbene diplomatske ideje, a hotel Bayerischer Hof u kojem se održava pruža zaštićeno mesto za neformalne susrete često zakletih neprijatelja, ostvarujući tako svoj moto “izgradnja mira putem dijaloga”, prenosi N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari