Abazović: Moj brat je vrhunski genetičar, Vučić mu je “poklonio” kliniku u Beogradu 1Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

-Napade doživljavam jako neozbiljno. Mi smo zemlja u kojoj vrlo često političke elite kroz dramatizaciju pokušavaju steći političke poene, kaže Dritan Abazović, lider pokreta URA i potencijalni mandatar nove vlade Crne Gore u intervjuu u Podgorici sa novinarkom Dnevnika HTV-a odgovarajući na pitanje kako vidi česte napade na njega da je “četnički Albanac”, da je primio milione, da je njegiov brat od Vučiča dobio kliniku u Beogradu.

Na kraju priče, kada podvučete crtu, vidite da je to jedna vrlo neozbiljna politika. Ja sam ponosan na sve napade na mene. Bio bih vrlo zabrinut da tih napada nema”.

Pojašnjavajuući zašto ga zovu “albanski četnik” Abazović kaže zato što je u njihovoj matrici delovanja, koju su postavili pre 30 godina, značilo da Albanci nikada ne mogu sarađivati sa Srbima.

“Ja u to ne verujem. I pokazao sam da u praksi to ne funkcioniše. I onda su prestali upotrebljavati tu vrstu politike. Sada druga strana, koja se pokušala ponašati slično DPS-u, pokušava nekako prikazati izdaju, ali u drugom obliku. Ista retorika, samo što druga strana koristi ono što je prethodno koristila prva. A zašto su to koristili? Samo da bi sačuvali svoje privilegije”.

Sebe, kazao je, smatra najvećim borcem protiv organiziranog kriminala i korupcije u Crnoj Gori zbog čega mu mnogi političari nisu baš previše pomogli u prethodnom periodu.
“Kada je reč o mom bratu i klinici u Beogradu, da to demistificiramo. Vrlo sam ponosan na svoga brata i žao mi je što ga uvlačimo u političku igru. Moj brat je, a to može svako jednim klikom pronaći, vrhunski stručnjak iz genetike.
Toliko dobar da mu je on poklonio kliniku. Oni su tri lečnika koji otvaraju vanserijsku kliniku, neviđenu na ovim prostorima. Oni inače rade i u Hrvatskoj, na Malti, u Španiji, operišu po Istanbulu, obučavaju se u Japanu. Oni su ljudi koji znaju “know how”. Ali prosečnom biraču kome se obraćaju određene političke strukture u Crnoj Gori je taj svet potpuno nejasan”, pojašnjava Abazović.

Umesto, kaže, da budu ponosni na te ljude, oni ih žele uvući u političku kaljugu.

Govoreći o vladi koja je nedavno oborena i uticaju SPC i Beograda na nju, Abazović kaže: “ Mislim da je na prethodnu vladu značajno uticalo to što je nezadovoljstvo naroda iskazano i kroz litije koje su bile posledica donošenja zakona o slobodi veroispovesti. Litije, protesti koje je crkva organizovala, trajali su godinu dana i bili masovni, povodom tog zakona. Taj zakon se promenio. I to je taj balkanski paradoks, kada u stvarima koje suštinski nisu ništa spektakularne, mi smo spremni dovesti zemlju čak i do građanskog sukoba. Sada imamo novi zakon, koji je liberalan, koji se promenio. Samo je malo buke bilo dok se promenio, niko ga više nije spomenuo od trenutka kada se on u Skupštini promenio do danas”.
Smatra da Temeljni ugovor treba potpisati sa SPC te da tu ne vidi problem.

Temeljni ugovor je potpisala Republika Hrvatska. Što je problem da s jednom verskom zajednicom, koja ima veliki broj sledbenika, ali da ima i mali – sa jevrejskom zajednicom, s bilo kojom, sutra s nekom budističkom zajednicom u Crnoj Gori… Što je problem da država dodatno jamči ustavna prava koja vernici u Crnoj Gori imaju? “

Na konstatciju novinarke da je problem u tome što bi SPC dobila vlasništvo koje je neverovatno, Abazović odgovara odrečno.

“To nije problem niti to tretira temeljni ugovor. Temeljni ugovor tretira samo odnos između crkve i države. Mi smo sekularna zemlja. Verske zajednice svugde imaju uticaja. Mi kao politika involviramo ih u politički život. Ja se trudim da učinimo poteze da pokažemo da to nisu neke strašne stvari. Da učinimo poteze kako bismo njima zajamčili njihova prava, ali ih zadržali u sferi njihove religijske zajednice i svog religijskog delovanja. A država u potpuno sekularnom konceptu i vlada i radi državne poslove. Ali da biste došli do toga, trebate preći par koraka koji uopšte nisu komplikovani”.

Kaže da je bio kod patrijarha u Beograd te da to nema nikakve veze sa rušenjem vlade.

“Kao što sam bio kod rimskog Pape s velikim zadovoljstvom za mene, tako sam s velikim zadovoljstvom razgovarao i s patrijarhom Srpske pravoslavne crkve”.
Na pitanje koliko predsednik Srbije ima uticaja da događaje u Crnoj Gori, Abazović kaže da on ima svoje favorite u Crnoj Gori. “I to je to, što da radimo? Ja sam na drugoj strani, što bi se reklo, mi predstavljamo drugi politički subjekt, drugi svet, drugo poimanje politike, drugu viziju”.
Kaže da Demokratski front neće ući u vladu ne zato što je favorit Srbiji.

”Smatramo u ovom trenutku dobro da one strukture koje imaju malo narušen međunarodni ugled, ili stvaraju određeni problem da se društvo u potpunosti pomiri, da oni ostanu van struktura vlasti”.
Veruje da će uspeti da formira manjinsku vladu ukoliko, kaže, bude bilo mudrosti.

“Trebamo dati maksimum da se to dogodi u praksi, a ako se to ne bude dogodilo iz bilo kojih razloga, onda nama ne preostaje ni jedna druga solucija nego ova koju ste vi naveli, da se građanima vrate mandati i da u ponovnom izboru odluče ko želi da upravlja Crnom Gorom u narednom period”.

 

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari