
Ambasada Srbije u Skoplju izrazila je duboku zabrinutost povodom izjave potpredsednika Vlade Severne Makedonije zaduženog za dobro upravljanje Arbena Fetaija, u vezi sa 26. godišnjicom NATO bombardovanja SR Jugoslavije, koju je, između ostalog, interpretirao i kao „istorijski trenutak“ koji je otvorio „put ka miru i stabilnosti u regionu“ i „zaustavljanju genocida“.
Kako se navodi u saopštenju, ovakve izjave duboko pogađaju osećanja građana Srbije, za koje 24. mart predstavlja simbol velikog stradanja i početak jednog od najtragičnijih perioda u novijoj istoriji Srbije i njenog naroda.
Podsećaju da je tokom 78 dana neprekidnog bombardovanja, živote izgubilo oko 2.500 civila, među kojima je bilo više desetina dece, dok je više od 6.000 ljudi ranjeno.
„Tokom agresije, razarani su mostovi, bolnice, škole, fabrike i kulturna dobra, a mnoge porodice izgubile su svoje najmilije, svoje domove i osećaj sigurnosti. Sećanja na tadašnje događaje i stradanje stanovništva duboko su urezani u kolektivnu svest našeg naroda, a bol i posledice tog perioda žive su i danas. Upravo zato, svaki pokušaj relativizacije ili pozitivne interpretacije ovih događaja doživljava se kao bolno i neprimereno ponižavanje žrtava i njihovih porodica“, navodi se u saopštenju Ambasade Srbije objavljenom na Instagramu.
View this post on Instagram
Podseća se da je vojna intervencija NATO, marta 1999. godine, sprovedena bez odluke Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, te da kao takva predstavlja flagrantno kršenje međunarodnog javnog prava i principa na kojima počiva međunarodni pravni poredak.
„Stoga, smatramo da narativ o predmetnom događaju, lišen potrebne pravne, ali i moralne osetljivosti, ne doprinosi izgradnji uzajamnog poštovanja u međudržavnim odnosima“, dodaje se u saopštenju, koje prenosi Kosovo Online.
Ambasada izražava nadu da će ubuduće biti uzeta u obzir složenost ovakvih tema prilikom javnih nastupa, ali, što je još važnije, biti pokazana doslednost u poštovanju međunarodnopravnih principa, umesto njihove selektivne primene i interpretacije.
„Dodatno, posebno nas zabrinjava olako i neutemeljeno korišćenje jezičkih formulacija i pravnih termina, poput izraza genocid, čija zloupotreba predstavlja relativizaciju pojma i uvredu za sve istinske žrtve tog najtežeg oblika zločina. Proizvoljna upotreba ovako ozbiljnih kvalifikacija zahteva posebnu odgovornost, utemeljenost i obazrivost, posebno u regionu koji je kroz svoju istoriju preživeo brojna stradanja“, upozorava Ambasada Srbije.
Ukazuje se i na brojčano stanje i uslove u kojima živi srpska zajednica na Kosovu, koja se već duži vremenski period suočava sa sistemskim kršenjem osnovnih ljudskih prava, institucionalnim pritiskom, fizičkim napadima, uništavanjem kulturne i verske baštine, pa čak i skrnavljenjem grobnih i spomeničkih mesta, sve sa ciljem brisanja tragova njihovog vekovnog prisustva na ovom prostoru.
„Ambasada ističe da Srbija i dalje ostaje posvećena negovanju bliskih i prijateljskih odnosa sa Severnom Makedonijom, kao i očuvanju regionalne stabilnosti i saradnje, ali da jednako tome zadržava pravo da brani istinu o sopstvenoj istoriji, kao i dostojanstvo svog naroda, brojčano najstradalnijeg na ovom podneblju tokom 20. veka“, zaključuje se u saopštenju.
Inače, Fetai je juče na Fejsbuku napisao da su NATO intervencijom na jugoslovenske ciljeve „okončane patnje potlačenog naroda Kosova i zaustavljen genocid Miloševićevog režima“, kao i da je „taj istorijski trenutak otvorio put miru i stabilnosti u našem regionu“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.