savet bezbednosti unFoto: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN) Robert Vud izjavio je danas tokom debate o stanju u Bosni i Hercegovini da je stabilnost u toj zemlji ključna za mir u Evropi, i optužio predsednika Republike Srpske Milorada Dodika za pokušaje potkopavanja državnih institucija.

„Stabilnost BIH je ključna za mir u Evropi. Dejtonski sporazum je prekinuo užasan rat. Mandat EUFOR-a i Misija Altea su ukorenjeni u Dejtonskom sporazumu. Kancelarija visokog predstavnika (OHR) i dalje igra centralnu ulogu u implementaciji odredbi iz Dejtonskog mirovnog sporazuma“, kazao je Vud.

On je istakao da visoki predstavnik Kristijan Šmit ima punu podršku SAD.

„Potpuno podržavamo visokog predstavnika i korišćenje svih ovlašćenja, pa i bonskih, dok se ne provede program 5+2. Korišćenje bonskih ovlašćenja pomaže ovoj državi u napretku na EU putu“, naglasio je američki ambasador.

„Brojni su izazovi pred BiH, uključujući secesionističku retoriku. Dodik pokušava potkopati državne institucije i redovno poziva na to. Njegova retorika preti miru i stabilnosti u regiji. Moramo se suprotstaviti tome“, istakao je on.

Osvrnuo se i na problem negiranja genocida kao i najavljenu Rezoluciju o genocidu, koja će se naći pred Generalnom skupštinom 23. maja.

„Istorijska je činjenica da je u Srebrenici počinjen genocid, to je pravni zaključak koji je potvrdio Međunarodni krivični sud. Odavanje pošte žrtvama genocida jača vrednosti koje su navedene u Povelji UN“, ocenio je američki ambasador.

Potom je najavio da će SAD nastaviti da koristiti raspoložive alate, pa i sankcije protiv onih koji potiču na korupciju i destabilizaciju zemlje.

Ambasador Velike Britanije u Savetu bezbednosti Džejms Kariuki istakao je da njegova država snažno podržava BiH u naporima i ispunjavanju reformi na putu ka Evropskoj uniji, ali i da najvećom pretnjom smatraju određena nastojanja političara iz Republike Sprske, kojima se, kako je ocenio, podriva napredak.

„Najveća pretnja budućnosti i mirovnom sporazumu leži u nastojanjima nekih političara iz Republike Srpske da potkopaju državu i njene institucije. To uključuje pretnje jednostranim povlačenjem iz ustavnog i pravnog okvira države i uspostavljanjem paralelnog okvira u Republici Srpskoj“, kazao je Kariuki.

On je podržao visokog predstavnika Kristijana Šmita, pozvavši sve političare u BiH da sarađuju s njim.

„Zabrinuti smo zbog izveštaja o nestabilnoj političkoj situaciji, što uključuje negiranje genocida, veličanje ratnih zločinaca i napade na povratnike. Te aktivnosti nemaju mjesta u mirnom i multietničkom društvu, pozdravljamo napore na promovisanju povjerenja. Čvrsto podržavamo i misiju EUFOR-a“, rekao je, između ostalog, britanski ambasador.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari