Češka: Poljoprivrednici u Istočnoj Evropi protestuju protiv EU, a ne protiv nacionalnih vlada 1Foto: EPA-EFE/JEFFREY GROENEWEG

Poljoprivrednici iz šest zemalja Srednje i Istočne Evrope 22. februara izlaze na svojim traktorima na drumove ne da protestuju protiv nacionalnih vlada, već protiv Evropske unije i njenog Zelenog dogovora za Evropu, kao i zbog toga što Brisel dopušta nekontrolisani uvoz žitarica i drugih poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine, saopštila je danas Agrarna komora Češke.

„U protest se već uključilo šest zemalja, pored Češke i Slovačka, tu su i Poljska, Madjarska, Litvanija i Letonija, a danas će i druge, Rumunija, Bugarska, Slovenija i Hrvatska. Ovo je poziv ostalima u EU, pre svega zapadnim zemljama da se pridruže eventualnoj daljoj eskalaciji protesta“, kazao je, najavljujući evropske blokade puteva, predsednik Agrarne komore Češke Jan Doležal.

Poljoprivrednici u Evropi pokušavaju da nateraju Evropsku uniju da odustane od Zelenog dogovora za Evropu, čiji cilj je da se postigne klimatska neutralnost do 2050. godine, ali, po oceni poljoprivrednika, toliko ih opterećuje da nisu više konkurentni na evropskom tržištu.

„To je i protest protiv politike EU, koja dopušta uvoz iz Ukrajine bez carina, dakle sa teritorije gde se ne poštuju ista pravila kao na teritoriji EU“, kazao je Doležal i obećao da će nastojati da protest bude više simboličan i da ne ometa mnogo saobraćaj.

Poljski ministar poljoprivrede Česlav Šekjerski apelovao je danas na zemljoradnike da protestuju tako da što manje zagorčavaju život ostalima.

„Kao ministar jasno potvrdjujem da protestuju opravdano. U pravu su sa svojim argumentima i zahtevima. Ali možemo da raspravljamo o formi protesta. Apelujem da ti protesti što manje opterećuju društvo, jer u suprotnom neće imati podršku za svoje opravdane zahteve“, kazao je danas Šekjerski poljskoj privatnoj televiziji TVN24.

Ministar je izrazio razumevanje za razne ekstremne forme protesta, kao kada su poljski poljoprivrednici juče u Vroclavu gadjali jajima kancelariju EU i bacali petarde, a plakat „Solidarni sa Ukrajinom“ polili crvenom bojom, zbog čega su sami organizatori, plašeći se eskalacije nasilja, završili protest.

Ministar je ranije apelovao da kada poljoprivrednici sami idu da kontrolišu kako se pretovaruje roba iz Ukrajine na granici, a onda snimke ubudjalog kukuruza u vagonima stavljaju na društvene mreže, da pozovu carinike da na licu mesta obave kontrole.

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski optužio je poljske poljoprivrednike za manjak solidarnosti kada blokiraju granicu, ili skidaju plombe sa ukrajinskih kamiona i prosipaju žito iz njih na put.

„To kako se ponašaju prema našim gradjanima, našim isporukama, to je očigledno kršenje principa solidarnosti“, optužio je poljske poljoprivrednike Zelenski.

Poljski poljoprivrednici zahtevaju da se granica potpuno zatvori za uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine, medjutim ministar Šekjerski je kazao da generalni embargo nije moguć, ali da pregovara sa ukrajinskim vlastima i EU da se uvedu limiti na odredjene robe i da bi dogovor trebalo da se postigne do marta.

„Smrznutih malina je iz Ukrajine u Poljsku ušlo toliko da mi ne moramo uopšte da proizvodimo ove godine. Iz Ukrajine ne bi trebalo puštati ni šećer, živinsko meso i jaja. Kočničar u pregovorima sa Ukrajinom je Evropska komisija. Posebno Ursula fon der Lajen odlučno sprečava bilo kakve ustupke kada su u pitanju limiti“, kazao je Šekjerski.

Kao jednu od mera koja bi smanjila uvoz ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda, zamenik ministra koji je do izbora u oktobru na čelu AGROUNIJE koja je organizovala proteste u Poljskoj, Mihal Kolodjejčak, zatražio je da se uvede PDV za ukrajinsku robu od osam odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari