Čović: Mediji da doprinesu dogovoru o izmenama izbornog zakona 1Foto: EPA-EFE/KOCA SULEJMANOVIC

Dragan Čović, predsednik HDZ BiH pozvao je danas medije u BiH da u narednim danima “stvore pozitivnu klimu” i doprinesu postizanju dogovora o izmenama izbornog zakona, prenosi agencija Patria.

Istovremeno Hrvatski medijski servis, koji tesno sarađuje sa HDZ BiH i Čovićem napao je novinarku Der Standarda Adelheid Volf je im se nije dopalo kako izveštava iz BiH jer je u svom poslednjem tekstu kritikovala Čovićeve zahteve u pregovorima o izbornom zakonodavstvu.

Na zamolbu HMS-a da prokomentiraju pisanje Volfl iz HDZ BiH su odgovorili kako navodi novinarke Der Standarda prikazuju nepoznavanje ustavnopravnog uređenja Bosne i Hercegovine, naročito Aneksa 4. Dejtonskog mirovnog sporazuma.

“Ovakav promašen pristup temi reforme izbornog zakonodavstva ruši objektivnost medijskog izveštavanja i kredibilitet ove evropske medijske kuće”, ocenjuju u HDZ BiH.

Dovoljno je, kažu, pogledati način na koji je tri puta nametnut drugi bošnjački član Predsedništva BiH i čijim glasovima je biran. “Jednako važno, ukoliko pogledate strukturu kluba ostalih jasno je da u njemu nema predstavnika Roma, Mađara ili drugih nepripadnika konstitutivnih naroda, dodaju iz HDZ BiH.

Iz HDZ BiH ističu kako su Predsedništvo BiH i Domovi naroda institucije koje počivaju na legitimnosti i biračkoj volji konstitutivnih naroda koje su izbornim inženjeringom i preglasavanjem s razlogom meta protagonista unitarističkog uređenja, što Bosna i Hercegovina u svojoj istoriji nikad nije bila. Opasnosti takvih politika su, dodaju, višestruke i nemerljive za evropsku budućnost BiH.

Članovi Interresorne radne grupe za izmenu izbornog zakonodavstva BiH Parlamentarne skupštine BiH sutra će razgovarati sa prtedstavnicoma EU za izmenu izbornog zakona Angelinom Ajhhorst i specijalnim izaslanikom SAD MEtju Palmerom.Sastanak u Parlamentarnoj skupštini BiH koji je najavljen za sutra nije otvoren za prisustvo medija. Pri tom, međunarodni zvaničnici putuju na pregovore u Neum, daleko od institucija BiH.

U ovom trenutku jeste problematično da se razgovori izmeštaju iz Sarajeva i daleko od zvaničnih institucija, prvenstveno Parlamentarne skupštine BiH gde bi se bilo kakav dogovor trebao i ozvaničiti glasanjem u Parlamentu BiH. Za izmene Izbornog zakona dovoljna je natpolovična većina, ali za izmene Ustava BiH potrebna je dvotrećinska većina zastupnika.

“U ovom aktuelnom slučaju kada se pregovara o Izbornom zakonu BiH i Ustavu BiH koji se tiču svih građana BiH nema nijednog razloga da se razgovori vode tajno i u privatnim hotelima, pored zvaničnih institucija”, navodi Patria.

Sarajevska agencija ističe da je prisutan jak pritisak na stranke SDP i DF koje ne učestvuju u pregovorima kao i prošli put, dok se, navode, ne zaustavi separatistička politika Milorada Dodika, ali i dok se ne odblokira rad institucija BiH.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari