Đukanović: Ne živimo u srpskoj provinciji, nego u građanskoj i evropskoj Crnoj Gori 1Foto: Gradski.me

Obaveza je predsednika da digne glas protiv nasilničke prakse Crkve Srbije da zloupotrebom državnog aparata sile brutalno ruši najsvetlije vrednosti društva u kojem tobože ostvaruje Božju volju – da osvajački, helikopterima Vojske Jugoslavije gazi viševekovni međuetnički sklad na Rumiji i da helikopterima žalosne Vlade Crne Gore gazi dostojanstvo i ponos Cetinja i Crnogoraca, naveo je, pored ostalog, predsednik Crne Gore Milo Đukanović.

Đukanović je odgovorio na reagovanje Mitropolije crnogorsko-primorske SPC na intervju koji je dao za RTCG.

IZ MCP su, podsetimo, reagovali na intervju Đukanovića, poručujući da bi bilo bolje da politiku vodi mimo crkvenih tema, te da je „bestidna laž o navodnom učešću sveštenstva u ratnim zločinima ratovima 90-ih“.

Đukanović je poručio da je obaveza, ne samo pravo predsednika države da govori i to veoma određeno o svakom ko pokušava da negira državni, nacionalni, kulturni i verski identitet države na čijem se čelu nalazi, prenosi gradski.me.

Da govori protiv onih koji tvrde da je Crna Gora isto što i Šumadija; da su Crnogorci komunistički nakot i kopilad; da u današnjoj, dakle građanskoj Crnoj Gori Srbi žive lošije nego u Pavelićevoj NDH, te da je crkvi Srbije u Crnoj Gori danas teže nego pod Osmanlijama”, naveo je Đukanović u reagovanju, dodajući da bi “ustavotvorci” iz Mitropolije crnogorsko-primorske hteli da propišu i da ga poduče šta su teme dozvoljene predsedniku države.

Nisu ubedljivije mogli da potvrde moje ocene o bespravnom, vansistemskom, demokratskom i multiverskom društvu neprimerenom odnosu Crkve Srbije i poslednje dve Vlade Crne Gore, izabrane nakon našeg ‘oslobođenja’ 30. avgusta 2020. godine”, kaže Đukanović.

Predsednik ne treba samo da govori, dodaje, nego i da predano radi protiv svih koji pokušavaju da ukradu istoriju Crne Gore, lažima o tobožnjem 800-godišnjem kontinuitetu Crkve Srbije u Crnoj Gori, dok joj je matična država Srbija priznala kontinuitet u trajanju 186 godina.

Želeli bi, kako ističe, da nam otmu istoriju tako što će nam, uz svesrdnu pomoć dve poslednje Vlade Crne Gore i njihovih falsifikata – Zakona o slobodi veroispovijesti i tzv. Temeljnog ugovora danas oteti kulturno, istorijsko i sakralno nasleđe Crne Gore.

Pre svega, predsednik države mora da govori i da radi protiv onih koji u crnogorskom slobodarskom društvu i državi časne tradicije hrišćanske i istočno-pravoslavne crkve, duge i ponosne državotvorne istorije Cetinjske mitropolije-Crnogorske pravoslavne crkve, istorije časnih patriota, crnogorskih sveštenika i njihovih familija, dakle u takvoj Crnoj Gori za svece proglašavaju zlikovce i koljače nevinih žena i dece-Macu Vukojičića i Slobodana Šiljka i u takvoj Crnoj Gori danas većinu pravoslavnih sveštenka uvozimo.

A preporuke za bogosluženje i čistu mantiju crnogorskog sveštenika su im prethodna iskustva iz BIA, 63. padobranske divizije ili neke n-te genocidne, iz ratova 90-ih.

Treba li ćutke da ih pustimo da, nakon što su nacionalističkim zaluđivanjem nesrećni narod protjerali sa svojih vekovnih ognjišta iz raznih krajeva bivše domovine i nakon što su nezasluženo utočište našli pod mantijom crkve Srbije u Crnoj Gori, da sada tim istim otrovom truju i smerni narod građanske Crne Gore?

Đukanović: Ne živimo u srpskoj provinciji, nego u građanskoj i evropskoj Crnoj Gori 2

Đukanović: Ne živimo u srpskoj provinciji, nego u građanskoj i evropskoj Crnoj Gori 3
Foto: gradski.me

Neće moći. Nego, veoma glasno: i reču i slikom, da bi svakom bilo jasno ko govori istinu, a ko bezočno laže.

I tako, sve dok ne shvate da nisu u srpskoj provinciji nego u građanskoj i evropskoj Crnoj Gori, sa hiljadugodišnjom državnom istorijom. Čije je važne stranice ispisala Autokefalna pravoslavna Mitropolija u Knjaževini Crnoj Gori-Crnogorska crkva”, poručio je Đukanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari