Dodik želi sebi da osigura nekažnjivost 1Foto: EPA-EFE/SZILARD KOSZTICSAK

Zastupnici stranaka vladajuće koalicije u bosanskohercegovačkom entitetu RS dostavili su predsedniku Narodne skupštine Nedeljku Čubriloviću Nacrt zakona o visokom sudskom i tužilačkom savetu RS-a sa zahtevom da bude razmatran već na idućoj redovnoj sednici koja je zakazana za 8. februar, prenosi radiosarajevo.ba pozivajući se na informaciju koju je objavio portal Srpskainfo.

Reč je, navodi se, o jednom od najavljenih zakona kojima šef SNSD-a, ali i član Predsedništva BiH Milorad Dodik želi da “vrati nadležnosti RS sa nivoa BiH”.

“Da bi savjet mogao da počne sa radom, potrebno je obezbediti prostorne, materijalne, tehničke i kadrovske uslove koji su neophodni za funkcionisanje saveta. Takođe, mora se sprovesti procedura imenovanja članova saveta te formirati komisije i radna tela koja su neophodna za rad, a za realizaciju svih gore navedenih uslova potreban je minimalan period od godinu dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Traži se i dodatni novac iz budžeta RS za obezbeđenje uslova neophodnih za početak rada saveta.

Sudija Suda BiH Branko Perić u intervju za Danas prošli mesec praktično je predvideo ovaj korak. “Dodik je prvo krenuo da vrati prenesenu nadležnost u oblasti pravosuđa da bi osigurao nekažnjivost.

Na taj način on uništava dio državnog pravosudnog sistema koji je imao nadležnosti za međuentitetski i transnacionalni organizovani kriminal. To što on čini odgovara svim političkim opcijama u BiH.

Zbog toga niko o posledicama tog čina ništa ne govori. Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH, kao nezavisni regulator pravosuđa, se već pet mjeseci javno ne oglašava o Dodikovim namjerama. Kao da ih ne interesuje šta će se dogoditi. Uništavanje nezavisnog pravosuđa odgovara svim političkim opcijama.

Ja vjerujem da će se to dogoditi. Dodik ima pregovaračku prednost i moguće je da se povuče ako mu u pregovorima o rješavanju političke krize ostave pravosuđe”, kazao je Perić za naš list.

Zakon predviđa da se VSTS RS sastoji od sudskog i od tužilačkog odeljenja.

Planirano je da savet ima 11 članova. Četiri se biraju iz reda sudija, četiri iz reda tužilaca u RS, a tri člana se biraju tako da po jednog izaberu Vlada, Narodna skupština i Advokatska komora RS.

“Sastav saveta u pravilu odražava sastav naroda BiH i polnu zastupljenost u BiH”, navodi se, te dodaje: “Član saveta ima mandat od četiri godine i može da bude ponovo biran tek nakon što pauzira najmanje četiti godine od prošlog mandata. Savet ima predsjednika i dva potpredsjednika”.

Cilj stvaranja VSTS RS je, navode, da bi “obezbedili funkcionisanje i zaštitu pravosudnog sistema RS-a”.

Ukazuju da je pre uspostavljanja VSTS na nivou BiH postojao VSTS RS koji je “ukinut nametnutim zakonom OHR, koji je stupio na snagu 2002”.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari