Jutarnji list: Vučić sanja da sustigne Hrvatsku, ali će se probuditi, kako to biva sa svim sanjarima i mesečarima 1Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Da se obećanja iz predizbornih kampanja ostvaruju živeli bi raj na zemlji, ustvari, čovečanstvu bi bilo i bolje nego u raju.

Primera radi, Švajcarska, SAD, Nemačka, Švedska i Norveška bi gledale sa visine na hrvatsku privredu, a njihovi građani bi čekali u redovima da se zaposle u Hrvatskoj, gde je plata kao honorar. U svetu bi se pričalo i o hrvatskoj organizaciji, pravnom sistemu, obrazovanju i zdravstvu, piše hrvatski Jutarnji list.

Da su se želje ostvarile, a sanjar se zvao Aleksandar Vučić, Hrvatska bi ispred sebe imala samo jednu državu, a to bi bila Srbija. A Vučić će se probuditi, kako to biva sa svim sanjarima i mesečarima. U surovu realnost gde bi mu bilo bolje da se ugleda na Bugarsku i pokuša prvi da preskoči taj korak. To ne zvuči dovoljno atraktivno u predizbornoj kampanji, pa je predsednik Srbije novinaru Tanjuga rekao:

– Mislili smo da zaostajemo 20 ili 30 godina za Hrvatskom. Stvari se menjaju mnogo brže. Po kvalitetu života i prihodima trenutno zaostajemo za Hrvatskom, prema našim procjenama, u raznim sferama, između četiri i šest godina. Za četiri godine imaćemo prosečnu platu u Srbiji od 1.400 evra – rekao je Vučić.

On je obećao da će plate u Srbiji biti udvostručene, a plate u prosečnom neto iznosu u avgustu ove godine u toj zemlji iznosile su 734 evra, a u bruto oko 1.013 evra. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, Srbiji je bila potrebna skoro decenija da plate sa nivoa od 367 evra porastu na današnji nivo. Dakle, trebalo je skoro deceniju da se udvostruče, a sada predsednik te zemlje obećava da će to isto postići za četiri godine. Prosečne plate koje Srbija danas ima Hrvatska je imala u avgustu 2016. godine i od tada su porasle za 55 odsto. Sve dok plata u Srbiji u novom Vučićevom željenom mandatu poraste na 1.400 evra, činjenica je da će rasti i hrvatska plata, pa mu to malo otežava snove da sustigne Hrvatsku.

Prosečne neto godišnje zarade pre 10 godina u Bugarskoj su bile 3.509 evra, u Rumuniji 2.324 evra, u Hrvatskoj 5.817 evra, a u Srbiji 2.896 evra, pokazuju podaci Evrostata, koji za Srbiju nema podatke za prošlu godinu, već samo za god. pretposlednje. Do pretprošle godine prosečne zarade u Rumuniji bile su veće od plata u Srbiji jer su porasle za 134 odsto na 5.437 evra, dok su plate u Srbiji porasle za 61 odsto na 4.666 evra. Plate u Hrvatskoj porasle su za 51 odsto na 8.860 evra.

Jaz je još veći kada se plate mere paritetom kupovne moći. Ovde je standard građana Srbije najslabiji u poslednjih 10 godina, ukupno 39 odsto na 7.943 pariteta i daleko iza Hrvatske, koja je u pretprošloj godini najbolja među ovim zemljama sa 12.514 pariteta, što je 47 odsto više od pre jedne decenije. Po ovom parametru plate u Srbiji znatno zaostaju za hrvatskim 58 odsto.

I na kraju, još jedan parametar koji govori da Srbija ima još dosta posla pre nego što stigne ili sustigne Bugarsku ili Hrvatsku. Srbija je pre 10 godina imala samo 41 odsto prosečnog standarda Evropske unije, a do prošle godine je napredovala na 44 odsto. Bugarska je u istom periodu napredovala sa 46 odsto prosečnog standarda Unije na 59 odsto, Rumunija sa 55 na 77 odsto, a Hrvatska sa 61 na 73 odsto.

Prošle godine su Grčka, Slovačka i Bugarska bile gore od Hrvatske, pa bi i Srbija trebalo da ih preskoči na putu da ispuni predizborne najave Aleksandra Vučića i sustigne Hrvatsku u naredne četiri godine. Postoji samo jedan problem sa lepim snovima. Čovek mora nekada da se probudi.

Međutim, da li će plata u nekoj zemlji biti 1.000 ili 10.000 evra nije toliko bitno, važnije je kako se živi sa ovim platama. BDP po stanovniku u Srbiji je pre 23 godine zaostajao ne samo za hrvatskim, već i za bugarskim i rumunskim.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari