Andrija MandićFoto: EPA/BORIS PEJOVIC

Lideri koalicije Za budućnost Crne Gore, Milan Knežević i Andrija Mandić, izjavili su da su im prihvatljivi principi Pokreta Evropa sad za formiranje nove vlade, ali da na današnjem sastanku nije postignut dogovor o njihovom učešću u izvršnoj vlasti i da nije bilo reči o podeli resora.

„Oni imaju da završe razgovore sa kolegama iz drugih stranaka sa kojima planiraju da formiraju vladu. Verujemo da će to sve biti dobro. Želimo da se što pre dođe do dogovora, da Crna Gora dobije vladu i da idemo napred“, rekao je Mandić novinarima.

Predsednik Pokreta Evropa sad Milojko Spajić razgovarao je danas o formiranju vlade sa predstavnicima koalicije Za budućnost Crne Gore, koju čine doskorašnje članice Demokratskog fronta, bliske predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.

To predstavlja zaokret u procesu formiranja vlade jer je Pokret Evropa sad do sada vodio pregovore jedino sa Demokratskom Crnom Gorom Alekse Bečića i strankama nacionalnih manjina.

Vijesti su jutros javile da koaliciji Za budućnost Crne Gore nije sporan predlog principa Pokreta Evropa za formiranje nove vlade, ali da liderima tog saveza smeta što nisu bili uključeni u pregovore u prethodnih mesec dana, i što kod partija koje su učestvovale u njima nije bilo želje da i oni budu u vladi.

Pobjeda je jutros objavila da uključivanje u pregovore bivših članica Demokratskog fronta pokazuje da je Spajić pod jakim pritiskom i unutar svoje stranke i Beograda, i da je u teškoj poziciji jer treba da zadovolji i zapadne partnere koji očekuju „stabilnu i jasno proevropsku vladu“.

Taj list navodi da većina lidera manjinskih stranaka smatra da naprasno uvođenje u pregovore koalicije Za budućnost Crne Gore, uz potencijalni dogovor o njenom ulasku u vladu, u velikoj meri remeti načelno dogovorenu raspodelu resora, ali i „balans snaga“ unutar izvršne vlasti.

Koaliciju Za budućnost Crne Gore Pokret Evropa sad je pozvao na pregovore svega nekoliko dana posle oštre Vučićeve kritike da u novoj vladi koju dogovara Spajić nema Srba, a ima predstavnika svih drugih nacionalnih manjina.

SAD su saopštile da bivše članice Demokratskog fronta za njih nisu partneri, a evropske diplomate su poručile da nova vlada mora biti „kredibilno proevropska“.

Pokret Evropa sad na pregovore nije pozvao Demokratsku partiju socijalista (DPS) i Građanski pokret URA odlazećeg premijera Dritana Abazovića.

Predsedništvo Pokreta Evropa sad, koji bi trebalo da čini okosnicu buduće vlade, usvojilo je 10 principa za njeno formranje i oni će biti upućeni potencijalnim partnerima.

U tom dokumentu se navodi da je Crna Gora nezavisna i suverena država, da se zalažu za kredibilno članstvo Crne Gore u NATO-u, za punu posvećenost EU integracijama i ubrzanom procesu pristupanja Uniji.

U dokumentu se ističe važnost programa „Evropa sad 2“ koji predviđa povećanje zarada, a koji treba sprovesti bez ugrožavanja javnih finansija.

Ekonomisti su oštro kritikovali to predizborno obećanje Pokreta Evropa sad, navodeći da ono vodi ugrožavanju penzionog fonda.

Od 81 poslaničkog mesta u crnogorskom parlamentu, Pokret Evropa sad je osvojio 24 na junskim izborima, a koalicija „Zajedno“, koju predvodi Demokratska partija socijalista, 21 mandat. Koalicija Za budućnost Crne Gore ima 13 poslanika, Demokratska Crna Gora sedam, a Građanski pokret URA četiri. Bošnjačka stranka ima šest mandata, Socijalistička narodna partija dva, dok su albanske nacionalne stranke i Hrvatska građanska inicijativa osvojile ukupno četiri mandata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari