"Po Srbiji naručuje i rado peva četničke pesme, a izvan nje se predstavlja kao veliki evropejac i intelektualac": Slobodna Dalmacija o Sergeju Trifunoviću 1foto: FoNet Božana Pavlica

Nakon što je na Bajakovu platio poslednju od tri kazne, poznati srpski glumac Sergej Trifunović na svom Instagram profilu opalio je po hrvatskoj policiji i hrvatskoj državi, piše Slobodna Dalmacija.

On je napisao da ga je „zbog njegovog nemačkog ovčara Mileta Hrvatska iznudila za 1.500 evra“, a zabranjen mu je i ulazak u zemlje Evropskog ekonomskog prostora (EEP) na godinu dana.

Trifunović ima pravo da se ljuti, ali je preterao kada je napisao: „“Nadam se da ćete od tih para sašiti sebi, lepe, crne uniforme po uzoru na Francetićeve i da će vaše majke, na koje se ovim putem p…… po člancima 5, 17 i 36, biti konačno zadovoljne svojom primitivnom kopiladi. Znam da vam je žao što niste stigli da mi otvorite Loru u po noći i pokažete strujomjer. Sad, vlaški brabonjci, slobodo raspišite još jednu poternicu. Ako Plenković i Vučić potpišu ugovor o ekstradiciji, naručite moje d… poštom. Dotad, vidimo se u Grčkoj. Ako ne, onda u Bleiburgu. Bićemo na identičnim stranama kao onomad.“

„Nestašni” Trifunović je često izazivao ekscese u javnosti, a ima i skrivenu stranu, o kojoj javnost van Srbije malo zna. Pa ne zna se da mu četnici nisu strani, naprotiv. Društvenim mrežama kruži snimak napravljen 2020. godine pred parlamentarne izbore u Srbiji, na kojem Trifunović sa prijateljima i pokojnom profesorkom Srbijankom Turajlić peva staru četničku pesmu „Nad Kraljevo živa vatra seva“.

Trifunović je bio protivnik svake diktature u Srbiji i često nije štedeo ni Miloševića ni Vučića, a zahvaljujući svom političkom angažmanu postao je predsednik Pokreta slobodnih građana, ali je u međuvremenu napustio tu funkciju.

Po zakonu u Srbiji četnici su sada izjednačeni sa partizanima i tretirani su kao antifašisti, a za Srbiju nije ništa posebno što Trifunović peva četničke pesme. Problem je što se on svetu predstavlja kao Evropljanin i intelektualac ​​koji možda ne sledi slepo četnike, ali po energiji kojom peva na ovom snimku, čini nam se da ih ni ne mrzi.

Na snimku se jasno vidi da orkestar čita tekst pesme sa svojih mobilnih telefona, jer ga ne znaju, ali Trifunović zna pesmu od reči do reči, naglašavajući stih: „A Derok, mladi kapetan, zverski ubijen od čete partizana“. Zatim, za vreme pevanja, dolazi do profesorke Turajlić i pita je: „Je l’ stojiš mirno kao klisure?“ zadirkujući je zbog mogućeg levičarstva i jugoslovenstva (naime, recituje stih iz himne „Hej, Sloveni“), a sav se uzbudio kad profesorka kaže da joj je stric bio sa Dražom u vojsci i da ona nema ništa protiv pesme ili četnika.

Profesorka Turajlić, koja je predavala na beogradskom Elektrotehničkom fakultetu, bila je na čelu Političkog saveta Pokreta slobodnih građana i zvao se Trifunović Dečko. Posle njene smrti, u čitulji u nedeljniku NIN, Trifunović pominje i ovu četničku pesmu, koju ni svi deklarisani četnici ne znaju. Evo šta je tada napisao:

„U Niškoj predizbornoj kampanji naručio sam u kafiću ‘Nad Kraljevom živa vatra sija’. Na tom snimku, dok ‘nema Sime, nema Deroka’, prilazim jednoj Srbijanki i pitam : Kako vi, gospođo, kao član jedne prilično levičarske organizacije, doživljavate ovaj skandal?

S druge strane, mnogo smo i dobili. Derokov unuk me je jutros nazvao i rekao „glasaću za tebe“. Ova informacija je ovde samo da crknu antivakseri i sledbeniciMladićevog murala. Mada, šansa da takvi uzmu NIN u svoje ruke jednaka je šansi da svemirski brod „Dušan Silni” sleti na Mesec. Posle sam zadirkivao Boška Obradovića – ‘mora da te boli što se tvoj potpredsednik zove Jugoslav, a mi imamo Srbijanku i odmah da ti kažem, razmena ne dolazi u obzir’“, napisao je Trifunović u NIN-u o tome zašto je voleo profesorku koja je stajala pred Miloševićevim policajcima na studentskim protestima rekavši da su prvo tukli nju pa studente.

Nikada nije objasnio zašto ga ponekad zanese četništvo i kako je znao sve reči četničkih pesama, piše Slobodna Dalmacija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari