
Bivši general Vojske Republike Srpske Dragomir Milošević zatražio je od međunarodnog suda u Hagu da ga prevremeno oslobodi pošto je izdržao dve trećine kazne od 29 godina zatvora na koju je osuđen zbog ratnih zločina nad civilima u Sarajevu, 1994-95.
Ratni komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS, general Milošević je u zatvoru od decembra 2004, kada se dobrovoljno predao haškom sudu. Dve trećine kazne izdržao je u martu prošle godine.
U zahtevu, upućenom predsednici haškog suda Grasijeli Gati Santani, odbrana se poziva na poodmaklu životnu dob i pogoršano zdravstveno stanje generala Miloševića (83), koji kaznu izdržava u Estoniji.
Branilac Novak Lukić je u zahtevu podvukao da je Milošević „osuđen za izuzetno teške zločine u vezi za dugim periodom terorisanja civilnog stanovništva grada Sarajeva sa ogromnim brojem žrtava, između avgusta 1994. i novembra 1995.“
Odbrana je u zahtevu prihvatila da „veoma ozbiljna kazna“ koju je sud izrekao „sigurno odražava obim odgovornosti“ generala Miloševića.
Deo podneska u kojem branilac opisuje zdravstveno stanje generala Miloševića redigovan je, ali je za javnost ostala dostupna konstatacija da se njegovo zdravlje „brzo pogoršava“.
U zahtevu piše i da je Vlada Srbije spremna da sudu pruži garancije za prevremeno oslobađanje generala Miloševića.
Podsetimo, Predsednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS), pravnog naslednika Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), odbila je krajem prošle godine zahtev za prevremeno puštanje na slobodu Dragomira Miloševića, bivšeg komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske.
Haški tribunal je generala Miloševića, pravosnažnom presudom u novembru 2009, proglasio krivim po pet tačaka optužnice – za terorisanje stanovništva Sarajeva, ubistva civila i druga nehumana dela tokom kampanje artiljerijskih i snajperskih napada na civile u Sarajevu sa položaja Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS pod njegovom komandom, 1994-95.
Prvostepenom presudom, izrečenom 2007, Tribunal je Miloševića osudio na 33 godine zatvora, ali je apelaciono veće delimično usvojilo njegovu žalbu i kaznu smanjilo za četiri godine.
Milošević je pravosnažnom presudom oslobođen krivice za granatiranje sarajevske pijace Markale, 28. avgusta 1995, u kojem je poginulo 38 civila, kao i za artiljerijski napad na jednu zgradu u Sarajevu, pet dana ranije, zato što je u to vreme bio na lečenju u Beogradu.
General Milošević se dobrovoljno predao Tribunalu 3. decembra 2004.
U prvom pojavljivanju pred sudijom, četiri dana kasnije, izjavio je da nije kriv za zločine za koje je optužen.
Suđenje generalu Miloševiću počelo je 11. januara 2007, a tužioci su izvođenje dokaza završili u maju iste godine.
Prvostepenu presudu, Tribunal je Miloševiću izrekao 12. decembra 2007.
Prethodnik generala Miloševića na mestu komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa, general Stanislav Galić, osuđen je pravosnažno pred Tribunalom na doživotni zatvor zbog napada na civile u Sarajevu 1992-94.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.