Šefovi diplomatija Italije i Austrije u Sarajevu podržali BiH na putu ka EU 1foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Šefovi diplomatija Italije i Austrije Antonio Tajani i Aleksander Šalenberg izrazili su danas u Sarajevu apsolutnu podršku evropskom putu Bosne i Hercegovine, ocenivši da je ta zemlja ostvarila „impresivan rezultat“.

Tajani je naveo da Italija uvek podžava BiH, ocenivši da je BiH deo Evrope i da treba da bude punopravna članica EU u narednim godinama.

„Ka tom cilju ja sam spreman da učinim sve da vas podržim“, kazao je Tajani na konferenciji za novinare, nakon što se, zajedno sa austrijskim šefom diplomatije, sastao sa ministrom spoljnih poslova BiH Elmedinom Konakovićem.

On smatra da će BiH krajem marta dobiti „zeleno svetlo“ za početak pregovora o članstvu u EU.

„Situacija je danas bolja nego bilo kada u istoriji vaše zemlje. To je nama važno i vaš angažman će popločati put za otvaranje pregovora i njihovo okončanje da postanete EU članica“, istakao je Tajani.

Dodao je da, osim političke, Italija pruža i ekonomsku podršku BiH.

„Želimo da povećamo broj italijanskih kompanija koje ovde rade. To je dobro za nas, dobro je i za brojne prijatelje iz BiH, jer će to povećati broj radnih mesta“, kazao je Tajani.

Austrijski šef diplomatije Aleksander Šalenberg izjavio je da je BiH u proteklim mesecima napravila“impresivan napredak“ na usvajanju zakona sa evropske agende.

„Više ste postigli u proteklih nekoliko meseci nego u proteklih nekoliko godina“, kazao je on.

Dodao je da političari iz BiH moraju da shvate da je „ovo ključni momenat za zemlju“.

„Nijedan političar ne može ostati po strani i ovo nema veze sa njima. Svaka politička snaga ili političar, koji misli da može stati na put BiH ka EU, otuđuju budućnost ove zemlje i njenih mladih ljudi“, naveo je Šalenberg.

Odgovarajući na pitanja novinara o pretnjama secesionizmom, koje dolaze od predsednika Republike Srpske Milorada Dodik, Tajani i Šalenberg su naveli da su svesni problema u RS, ali da žele da rade na postizanju dobrih rezultata u celoj BiH.

„Za to je potrebno vreme, ali optimističan sam više nego pre, jer naporno radimo….Zapadni Balkan je ključni prioritet za Italiju, Austriju i Evropu u celosti. Zato moramo svi zajedno da radimo, da pomognemo ovoj zemlji“, rekao je Tajani.

Šalenberg je rekao da EU treba da se zapita gde je pogrešila, ocenivši da Zapadni Balkan nije „u dvorištu EU, već u sredini Evrope“.

„Kako smo dozvolili nekim trećim stranama – Moskvi, Pekingu da imaju uticaj u regiji koja je sto odsto evropska… Ako EU nije kredibilan odgovor, onda će se drugi umešati“, naglasio je austrijski šef diplomatije.

On je osudio secesionističku retoriku iz RS, naglašavajući da je EU proces pristupanja za državu BiH, ne za entiete i delove zemlje.

„Naša politika susedstva je najvažniji geostrateški alat koji imamo i po pitanju Zapadnog Balkana i Ukrajine i Moldavije. Ili ćemo tu biti mi – EU, ili neko drugi“, istakao je Šalenberg.

Ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković izjavio je da bi na današnjoj sednici Saveta ministara BiH mogao biti razmatran zakon o sprečavanju sukoba interesa, jedan od uslova za otvaranje pregovora o članstvu u EU.

On je posle sastanka sa ministrima spoljnih poslova Italije i Austrije rekao da je od njihove poslednje posete BiH urađeno mnogo na evropskom putu zemlje, ocenivši da predstoji da se vidi da li je to dovoljno, s obzirom na to da BiH ima još uslova koje treba da ispuni do kraja marta.

Konaković je istakao da je početak pregovora sa Fronteksom veoma važna stvar, posebno u svetlu ilegalnih migracija, izrazivši nadu da će BiH ispuniti i preostale zadatke, ali, kako je kazao,“ne na štetu institucija BiH”.

„U ovom trenutku nama od EU treba liderstvo. Ne može se govoriti samo o birokratskim pocesima i procedurama. To oba moja prijatelja razumeju i demonstriraju liderstvo ove dve prijateljske zemlje“, naveo je šef diplomatije BiH.

Dodao je da je Tajaniju i Šalenbergu istakao važnost ekonomskih procesa, naglašavajući da u tom pogledu BiH nema alternativu.

„Ako se paket podrške impelementira kako je planirano, BiH dobija novih milijardu evra za podršku svojoj ekonomiji i priliku da svoje tržište značajno integriše u tržište EU, čak i pre pristupanja. To je ono što leči naše strahove od duplog penzionog fonda i garantuje mladim ljudima perspektive, a ne odlazak u zemlje Zapadne Evrope gde traže budućnost“, ocenio je Konaković.

Još je kazao da je BiH u potpunosti svoju spoljnu politiku uskladila sa spoljnom politikom EU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari