Rešenje u savezu s Jordanom 1Foto: EPA-EFE/ JOSE MENDEZ

Pravi mali potres na Bliskom istoku izazvala je vest da Trampova administracija razmišlja o „kreativnim rešenjima“ u palestinsko-izraelskim pregovorima.

Delegacija organizacije „Mir sada“ u kojoj su bili i članovi Kneseta, predstavila je javnosti delove razgovora sa susreta s palestinskim predsednikom Mahmudiom Abasom. Palestinski predsednik je rekao da su mu bliskoistočni pregovarači američkog predsednika Trampa, DŽared Kušner i DŽejson Grinblat, ponudili konfederaciju s Jordanom u okviru koje bi se stvorila palestinska država. Sadržaj ovog sastanka potvrdile su dve članice Kneseta, Mosi Rac i Ksenija Svetlova.

Abasova izjava odnosila se na sastanak sa američkim izaslanicima DŽaredom Kušnerom i DŽejsonom Grinblatom. „Izaslanici su me pitali da li verujem u konfederaciju s Jordanom, a ja sam rekao „da“. Ja želim trojnu konfederaciju sa Jordanom i Izraelom. On je zatim dodao retorički: „Pitao sam ih da li bi Izraelci prihvatili takav predlog.“

Grinblat je odbio da komentariše Abasove tvrdnje. U svojoj izjavi on je naveo: „Preko 19 meseci mi smo razgovarali sa svim relevantnim stranama o mnogim idejama i mogućnostima. Plan, kada bude objavljen, reflektovaće ideje koje su primenljive, poštene i realistične. Mi nećemo da razgovaramo ni o kakvim posebnim idejama ili privatnim razgovorima koji su vođeni ili nisu vođeni sa liderima u regionu.“

Abas je rekao da se s predsednikom Trampom sreo četiri puta i da je tokom razgovora američki predsednik podržao ideju o „dve države“. Prema njegovom konceptu, palestinska država trebalo bi da bude demilitarizovana. Ono što je posebno zanimljivo, jeste da je Tramp rekao Abasu da bi NATO trebalo da bude zadužen za njenu bezbednost.

Suštinski, konfederacija Jordana i Palestine modifikacija je starog izraelskog predloga o rešenju u okviru jedne, a ne dve države. Zapadna obala bi ostala pod izraelskom upravom kada je reč o bezbednosti, dok bi Palestinci koji žive tamo, politička prava ostvarivali u hašemitskoj kraljevini. Ovakve kombinacije nimalo nisu dobrodošle u Jordanu, pošto su Jordanci manjina u vlastitoj zemlji, u kojoj trenutno, prema procenama živi, 60 odsto Palestinaca. Hašemiti su beduinskog porekla s područja Meke u Saudijskoj Arabiji, kojima je britanska imperijalna vlada dala na upravu tadašnju Transjordanijiu. Ukoliko bi se sadašnjoj jordanskoj populaciji Palestinaca pridružili i Palestinci sa Zapadne obale, veruje se da bi to dovelo do pada sadašnje hašemitske dinastije i vladajuće manjine koja je sada na vlasti.

Palestinski i jordanski zvaničnici odbacili su ovu ideju kao „američko jevrejsku zaveru za onemogućavanje stvaranja nezavisne palestinske države“. Jordan je odmah objavio saopštenje u kojem je odlučno odbacio ovu ideju. „Razgovor o ideji konfederacije sa regionom Zapadne obale nije mogućan“, reagovala je portparolka kralja Huseina Jumana Gmaimat. Ona je izjavila da jordanska pozicija prema palestinskoj stvari „ostaje nepromenjena i čvrsta“, zasnovana na principima dve države, sa osnivanjem palestinske države u granicama 1967. i Istočnim Jerusalimom kao glavnim gradom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari