Rezultati tendera pod velom tajni 1

Transport više od 109.000 tona opasnog materijala – grita i kontaminiranog zemljišta iz Brodogradilišta Bijela kod Herceg Novog tema je koja ovih dana zaokuplja ne samo crnogorsku, već i širu javnost.

Da razloga za zabrinutost i te kako ima na to ukazuje činjenica da je riječ o materijalu veoma štetnom po životnu okolinu, zbog čega je Svjetska banka, kao i druge organizacije uključene u taj posao, propisale specifične mjere transporta. Na, drugi po redu, tender za transport grita iz Crne Gore pristiglo je sedam ponuda kompanija iz Grčke, Francuske, Turske i Italije, a prema našim saznanjima one su u ponudi navele gdje će skladištiti opasni materijal – uglavnom ne u svojim državama. Tako je, recimo, francuska kompanija Valgo u ponudi navela da će, ukoliko pobijedi na tenderu, grit transportovati u Španiju od koje je dobila dozvolu za to.

Prvim, inače neuspjelim, tenderom (raspisan u februaru prošle godine) bilo je precizirano da se otpad može eksportovati samo pomorskim putem. Razlog za to je što je takav način transporta ne samo jeftiniji, već i manje opasan po okolinu. Međutim, nakon javne rasprave, organizovane u avgustu 2017. godine, dozvoljeno je da se ovaj, prema ocjeni stručnjaka, kancerogeni materijal iz Crne Gore može transportovati i željeznicom, ali i kamionima. Pritom su ignorisana upozorenja stručne javnosti da je ovaj način transporta i skuplji i veoma opasan po životnu sredinu. Predstavnici nekih nevladinih organizacija, kao i stručnjaci za saobraćaj, protive se eventualnom transportu grita drumskim putem a kao argument protiv te opcije, osim nesporne opasnosti po okolinu, navode i podatak da je za transport cestama potrebno da se angažuje 4.240 kamiona po 25 tona. To bi, tvrde protivnici tog rješenja, dodatno opteretilo puteve u Crnoj Gori i ugrozilo saobraćaj.

Drugi tender raspisan je u junu 2017. godine, ponude su otvorene u oktobru, ali još nije objelodanjeno koja je kompanija prvorangirana, odnosno gdje će završiti grit. Prema našim saznanjima, za dobijanje ovog posla konkurisala je i jedna austrijska firma koja posluje na srpskom tržištu, što navodi na zaključak da bi otpad iz Bijele mogao da završi i na nekom od skladišta u Srbiji. U Ministarstvo za zaštitu životne sredine Srbije, međutim, potvrdili su nam da nijesu dali saglasnost za to. Inače, na transport grita iz Bijele, koji je nastao raščišćavanjem nekadašnjeg Brodogradilišta, nestrpljivo čekaju i strateški investitori Porto Montenegra – kompanija iz Abu Dabija i ICD fond, kao i holandski Dremen, koji se nadaju da će nakon četiri godine iščekivanja konačno moći da plate koncesionarsku nadoknadu i da startuju sa valorizacijom Brodogradilišta Bijela.

Grit će zaobići Srbiju

– Naše ministarstvo nije dalo nikakvu odobrenje za uvoz opasnog otpada iz Crne Gore. Uvoz tog otpada u Srbiji je zabranjen. Ovako su na pitanje Danasa: da li je tačno da je jednoj kompaniji iz Austrije, koja je dostavila ponudu, odobreno skladištenje grita na regionalnoj deponiji u Leskovcu, odgovoreno iz Službe za komunikacije i odnose s javnošću Ministarstva za zaštitu životne sredine Srbije. Informaciju da je Vlada Srbije dala saglasnost da se grit skladišti kod Leskovca objavili su neki crnogorski mediji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari