RSE: Bajdenov ustupak oko Severnog toka 2 za bolje odnose s Nemačkom 1Foto: EPA-EFE/ JIM LO SCALZO

Administracija predsednika Džozefa Bajdena (Joseph Biden) u nastojanju da popravi narušene odnose s Nemačkom nije uvela sankcije ključnoj kompaniji koja stoji iza projekta ruskog gasovoda Severni tok 2, dok bi taj potez mogao da pomogne stabilizaciji odnosa Vašingtona i Moskve koji su pali na nivoe iz vremena Hladnog rata.

Kako danas prenosi Radio slobodna Evropa (RSE), odluka o neuvođenju sankcija pokazuje da Vašington nije spreman da rizikuje štetan spor s Nemačkom, jednim od najbližih američkih saveznika koji tvrdi da je Severni tok 2 presudan za njegovu energetsku bezbednost, ocenjuje Fajnenšel tajms (The Financial Times).

Dok je Nemačka pozdravila odluku kao „konstruktivan korak“, ta vest je, kako navodi britanski list, sa zaprepašćenjem dočekana u Kongresu gde je protivljenje Severnom toku 2 jedno od retkih pitanja oko kojih se slažu demokrate i republikanci.

SAD su delimično ukinule sankcije za kontroverzni gasovod u pokušaju da poprave odnose s Nemačkom i Rusijom, ocenjuje EUobzerver (EUobserver).

Odluka objavljena u sredu i dalje je ostavila na snazi druge američke sankcije uvedene za Severni tok 2 i pridodale nove sankcije za četiri ruska broda i pet ruskih entiteta uključenih u projekat.

Ipak, ističe briselski portal, i prijatelji i neprijatelji projekta, odluku smatraju zelenim svetlom za završetak Severnog toka 2.

Činjenica da je Varnig bio viši špijun u bivšoj istočnonemačkoj bezbednosnoj službi Štazi i da dobro poznaje Putina predstavlja dodatni trn u oku vladama EU podozrivim prema Rusiji, navodi EUobzerver, dodajući i da je Bajdenov gambit usledio u vreme pogoršanja odnosa EU i Rusije, posle razmene novih sankcija i diplomatskih proterivanja u vezi s različitim sporovima.

Odluka o neuvođenju sankcija stigla je na dan kada se šef američke diplomatije Entoni Blinken (Anthony) u Rejkjaviku sastao s ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovim, kao i dok se prave planovi za samit Bajden-Putin na leto.

Amerika želi „predvidljiv, stabilan odnos s Rusijom“, rekao je Blinken na Islandu.

Bajdenova administracija na gotovo završeni gasovod od Rusije do Nemačke gleda kao na dilemu koja je primorava da bira između obnavljanja oštećenog odnosa sa Berlinom i ispunjavanja obećanja da će se suprotstaviti projektu, ističe Vašington post (The Washington Post).

Odluka o sankcijama je, kako piše list, dosad najjasniji znak da Bajdenova administracija neće svoje brige oko gasovoda staviti iznad odnosa s evropskim saveznicima koji na američke pokušaje protiv projekta gledaju kao na ugrožavanje njihovog suvereniteta.

Potez s izuzimanjem sankcija takođe može pomoći stabilizaciji odnosa SAD s Rusijom koji su pali na hladnoratovske nivoe, ocenjuje Vašington post.

Iako je Bajden oštro govorio o Putinu, njegovi odgovori na poteze ruskog predsednika dosad su bili mešoviti, dok odluka o sankcijama za Severni tok 2 pruža dodatni razlog za zabrinutost, piše konzervativni Volstrit džurnal (The Wall Street Journal) u uredničkom komentaru „Bajdenov poklon Putinu za Severni tok 2“.

SAD priznaju da kompanija Severni tok 2 i njen šef zaslužuju sankcije, ali ograničenja „Putinovom drugaru“ neće biti uvedena u ime „nacionalnih interesa SAD“, ukazuje na obrazloženje Volstrit džurnal ističući da bi takav potez prethodnog predsednika Donalda Trampa (Trump) naveo medije da tvrde da mora da je ruski agent.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari