Rusija i Iran “čuvaju” Asada 1Foto: Sana Handout / EPA

– Sirijski predsednik Bašar Asad ostaće na vlasti jer ima podršku Rusije i Irana, dok su ostali akteri koncentrisani na borbu protiv islamske države, ocenio je za Dojče vele islamolog Gido Štajnberg. Prema njegovom mišljenju, “Zapad sve teže pronalazi saveznike u sirijskoj opoziciji”.

– Sve dok mu Rusi, Iranci, Hezbolah i druge šiitske paravojne grupe stoje na raspolaganju, Asadovo svrgavanje s vlasti je nerealno. Od ranije nam je poznato da su takve podrške vremenski ograničene. Često ih održava zajednički neprijatelj. Ukoliko bi se to zajedništvo raskinulo, Asad bi se veoma brzo mogao naći pod pritiskom, istakao je Štajnberg. Ipak, ovaj stručnjak za islam smatra da je pitanje “koliko dugo će Rusi biti spremni da budu na raspolaganju Asadu”, dok je kod Iranaca “stanje drugačije”.

– Irancima je važno da zadrže jedinog državnog saveznika u svetu, Siriju, i na taj način očuvaju pristup Libanu, a samim tim i libanskom Hezbolahu. Na početku angažmana nije bilo vidno, kao što je sada, da se preko Iraka i Sirije može napraviti koridor do Libana. Mislim da su Iranci spremni da pošalju više desetina hiljada vojnika i pripadnika paravojski kako bi zaštitili Asada. Zbog toga će nada u svrgavanje Asada još zadugo biti nerealna, ukazuje on.

Štajnberg je, takođe, izneo tvrdnju da Asadu “generalno koristi teror, čak i u Evropi”. “Takav razvoj već odavno postoji. Zbog toga je za Evropu i SAD svrgavanje Asadovog režima u drugom planu. Umesto toga, govori se o borbi protiv terorizma. Američki predsednik Donald Tramp dosta otvorenije od svog prethodnika kaže da se u Siriji radi samo o jednom, a to je borba protiv Islamske države i drugih džihadističkih organizacija. Poslednji napadi takođe podstiču i evropske države da zaborave Asada i da se koncentrišu na borbu protiv terorizma”, naglašava ovaj islamolog.


Težnje Irana

Gido Štajnberg konstatuje da je činjenica da postoji “iranska težnja za hegemonijom”, koja je “posebno jasna, pre svega u Iraku, Siriji i Libanu”. “U Jemenu je to malo manje vidno, ali se i u toj zemlji Iran uzima ozbiljno. Ne smemo praviti grešku da zbog povećanog sunitskog terora prihvatimo Iran i njegove savezničke paravojne i terorističke grupe za nove saveznike. Na kraju su to dve strane iste medalje, a to je uspon militantnog islamizma u regionu”, upozorava on

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari