Rusija koristi kanale društvenih medija da iskoristi puč u Nigeru: Rezultati istraživanja kompanije Logical 1Foto: EPA-EFE/ISSIFOU DJIBO

Društvene mreže i kanali povezani sa ruskom državom pokrenuli su velike napore da iskoriste vojni puč u Nigeru prošlog meseca, nastojeći da ojačaju uticaj Moskve u toj strateškoj afričkoj zemlji i eventualno otvore mogućnosti za intervenciju, piše Gardijan.

Mohameda Bazumu, prozapadno izabranog predsednika, zbacili su visoki vojni oficiri 26. jula i on se nalazi kao zatvorenik u svojoj zvaničnoj rezidenciji u Niameju. Afrički lideri zapretili su vojnom akcijom da zbace novi režim, ali zagovornici intervencije do sada nisu bili u stanju da prikupe dovoljnu podršku.

Aktivnosti usmerene na Niger na kanalima povezanim sa paravojnom grupom Vagner naglo su opali nakon smrti vođe Jevgenija Prigožina, u još nerazjašnjenoj avionskoj nesreći severno od Moskve prošle nedelje, pokazala je stručna analiza.

Međutim, proruski Telegram kanali na širem planu nastavili su da diskutuju ili guraju dezinformacije o Nigeru generalno na istim nivoima kao i pre Prigožinove smrti, pokazalo je istraživanje Logical, tehnološke kompanije koja se bavi potencijalno štetnim onlajn sadržajem i dezinformacijama sa sedištem u Velikoj Britaniji, Indiji i SAD.

Prigožin, koji je u junu predvodio pobunu protiv Vladimira Putina, predvodio je i ofanzivu dezinformacija u Africi koja je igrala ključnu ulogu u širenju ruskog uticaja u strateškim oblastima kao što je Sahel.

Sadržaj o Nigeru na 45 ruskih Telegram kanala povezanih sa ruskom državom ili Vagnerom porastao je za 6,645 odsto mesecu nakon državnog udara, što ukazuje na veliko interesovanje Moskve za iskorišćavanje preokreta.

Samo 11 sadržaja koji se odnose na Niger otkriveno je u mesecu pre državnog udara, a od tada čak 742 sadržaja.

Kompanija je identifikovala značajno povećanje količine sadržaja koji gura antifrancuske narative na ove naloge, iako je otkriveno da su negativna osećanja prema Parizu u Nigeru, bivšoj francuskoj koloniji, bila rasprostranjena već pre puča.

Pojačani su strahove da će Rusija nastojati da osvoji uticaj, unosne ugovore i pristup ključnim resursima u Nigeru nakon svrgavanja Bazuma.

Zbacivanje civilne vlade od strane vojnika u susednom Maliju 2021. označilo je prekretnicu u borbi za uticaj između Rusije i zapadnih zemalja u Sahelu.

Novi režim u Maliju brzo je zaključio sporazum sa Vagnerom što je dovelo do povlačenja zapadnih snaga koje su tamo stacionirane, i smatra se velikom pobedom Moskve u Africi.

Većina posmatrača je bila iznenađena julskim pučem, jer se Niger smatrao relativno stabilnim i sa jačim demokratskim institucijama od mnogih njegovih suseda. Zemlja je takođe ključna baza za zapadne snage, a njena vojska je bila partner za američke i druge vojske u nestabilnom i problematičnom regionu Sahela.

Nema dokaza o zajedničkim naporima Rusije da destabilizuje Bazumovu vladu neposredno pre državnog udara, što analitičari pripisuju unutrašnjim borbama za vlast.

Međutim, Niger je ranije bio u fokusu kampanja uticaja na društvenim medijima. Sredinom februara, društvene mreže je preplavio talas dezinformacija kada je Bazum otputovao u Pariz na sastanak sa francuskim predsednikom Makronom.

Jedan video koji je u februaru bio široko rasprostranjen na TikTok-u i Fejsbuku, lažno je predstavio snimak snimljen tokom pokušaja državnog udara u martu 2021. u Nijameju kao novi incident koji uključuje pucnjeve oko rezidencije predsednika.

Ispod su bili postovi saradnika koji su žestoko kritikovali Bazuma i njegovu podršku Francuskoj.

Drugi snimci su raspoređeni na isti način kako bi obmanuli gledaoce. Lažni bilteni su prikazivali francuski napad na nigerijski vojni konvoj i sadržavali optužbe da francuske snage tajno rade sa islamističkim ekstremistima.

Slični primeri koje je Logical pronašao poslednjih nedelja uključuju post sa ruskog Telegram kanala za „proveru činjenica“ sa više od 600.000 pretplatnika koji tvrde da zapadne sile podstiču nestabilnost u Nigeru i drugim zemljama kao posledicu njihove želje da se pridruže BRICS grupa zemalja u razvoju, koja je u velikoj meri podržavala Rusiju od izbijanja rata u Ukrajini.

Druga objava ruskog državnog medija sa više od 360.000 pretplatnika na Telegramu pojačala je tvrdnje nigerijskog režima da su dve zemlje iz regionalnog bloka zapadnoafričkih zemalja ECOVAS blizu pokretanja vojne intervencije za vraćanje Bazuma na vlast.

„Nalozi na društvenim medijima su se prilično brzo okrenuli ka Nigeru… sa ozbiljnim problemima sa pogrešno pripisanim snimcima. Postoji velika publika za prokremljovske narative koji su u suprotnosti sa proukrajinskim narativima zapadnih zemalja“, rekao je Kajl Volter, rukovodilac istraživanja u kompaniji Logical.

Društveni mediji su okrivljeni za podsticanje rastućeg neprijateljstva prema Francuskoj zbog čega je Pariz povukao svoje trupe iz Malija i Centralnoafričke Republike 2022. i iz Burkine Faso ranije ove godine.

Budućnost Vagner grupe na kontinentu ostaje neizvesna. Mreže kompanija koje je uspostavio Prigožin bile su veoma uspešne u vađenju zlata, dijamanata, vrednog drveta i mnogo drugog iz afričkih zemalja, kao i u dobijanju ugovora kao plaćenici u Centralnoafričkoj Republici, Mozambiku, Libiji i drugde.

„Nejasno je da li će doći do masovnog preuzimanja Vagnera od strane nekog dela ruske države ili će Moskva pokušati da iskoristi plejadu drugih grupa dok pokušava da zadrži uticaj koji je osvojio“, rekao je Dino Mahtani, nezavisni analitičar i veteran posmatrač afričkih poslova.

„U mnogim od ovih zemalja došlo je do porasta proruskog raspoloženja koje će Moskva želeti da pojača“.

Kontinuirani napori naloga povezanih sa ruskom državom da iskoriste preokret sugeriše da će Kremlj nastojati da obezbedi kontinuitet dok preuzima operacije uticaja, kao i mreže kojima je upravljao Prigožin.

Nekoliko Facebook stranica koje su delile lažne vesti o nedavnim previranjima u Nigeru ranije su širile proruski materijal ili su ciljale na francusko prisustvo u Sahelu.

Jedna stranica je širila lažne izveštaje na Fejsbuku i Tviteru u aprilu 2022. koji su optuživali francuske trupe da su počinili zločine u centralnom Maliju i prikazivali navodne slike masovne grobnice iskopane u Gosiju, u blizini francuske vojne baze koja je upravo vraćena malijskoj vojsci.

Francuska vojska je otkrila da je koristila dron da snimi ono što se činilo ruskim plaćenicima kako zakopavaju leševe nekoliko dana ranije.

U januaru je animirani video koji prikazuje Vagnerovog operativca kako pomaže zapadnoafričkim zemljama u borbi protiv francuskih vojnika zombija počeo je da kruži društvenim mrežama i prokremljskim Telegram kanalima. Prema Atlantskom savetu, istraživačkom centru sa sedištem u SAD koji prati dezinformacije, poreklo snimka nije identifikovano, ali izgleda da je prvo objavljen na Tviteru 14. januara, a zatim je prebačen na alternativne video platforme pre nego što je podeljen na drugim mestima.

Entoni Blinken, američki državni sekretar, rekao je prošle nedelje za Bi-Bi-Si da ne misli da su Rusija ili Vagner podstakli puč u Nigeru, ali da su „pokušali da to iskoriste“.

Četrdeset osam sati pre smrti, Prigožin je objavio svoje prvo video obraćanje otkako je vodio kratkotrajnu pobunu u Rusiji u junu, pojavivši se u snimku – verovatno snimljenom u Maliju – na Telegram kanalima povezanim sa Vagner grupom.

Ratni vođa je u snimku rekao da Vagner sprovodi izviđačke operacije i „čini Rusiju još većom na svim kontinentima, a Afriku još slobodnijom“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari