Ruska pravda: Hoće li Zapad pomoći Vučiću ili srpskoj opoziciji? 1Photo: Milos Tesic/ATAImages

Opozicija u Srbiji, posle neuspešnih pokušaja da odmah uništi vlast predsednika Aleksandra Vučića usled niza nasilnih protesta, sada sanja da će EU i SAD ozbiljno shvatiti Beograd, piše ruska Pravda.

Kako dodaje ovaj list, neki signali koji izražavaju uzbunu i želju da se razume situacija sa kršenjima koja je OEBS navodno identifikovao na izborima 17. decembra već stižu iz Evropskog parlamenta (EP), Saveta Evrope, kao i pojedinih zemalja, na primer, Nemačke.

Nepomirljiva opozicija čeka i nada se da će predsednik Vučić i njegova vlada biti „uzorno kažnjeni“, piše ovaj ruski list i pita se hoće li se ovo dogoditi?

Za sada nema jasnih indicija o takvim izgledima, osim nagrizajućih izjava pojedinih poslanika EP i partijskih grupa, navode.

„Pomoćnik američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Džejms O’Brajen rekao je da zapažanja u vezi sa izbornim kršenjima u Srbiji treba da budu rešena zakonski i da srpske vlasti treba da primenjuju preporuke OEBS-a da bi se izborni proces nastavio“, ukazuje Pravda.

„O’Brajen je takođe primetio da „srpska opozicija ima pravo na mirne proteste“, ali SAD žele da se u pravnom postupku rešavaju konkretne primedbe. Istovremeno, američki Stejt department je uveren da postoji „dovoljno jasna“ vladajuća većina koju predstavlja Srpska napredna stranka koja „može da pruži rezultate neophodne građanima Srbije, kao i da održi regionalnu stabilnost““, piše ovaj list.

Istovremeno, srpski opozicioni mediji, posebno Nova.rs, navodi Pravda, pozivajući se na neke diplomatske izvore, tvrdi da visoko rangirani funkcioneri SNS i lično predsednik Aleksandar Vučić „vrše pritisak na međunarodne strukture“ kako konačni izveštaj Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) ne bi sadržao naznake kršenja na izborima koje su posmatrači zabeležili 17. decembra 2023.

Misija ODIHR je, podseća Pravda, konstatovala da su izbori u Srbiji bili obeleženi ozbiljnim prekršajima, zloupotrebom državnih mehanizama, dominacijom medija od strane predsednika Aleksandra Vučića, negativnom kampanjom i širenjem straha.

Prema rečima šefa misije ODIHR, Islanđanina Alberta Jonsona, birači su dovedeni u Beograd iz drugih zemalja (Bosne i Hercegovine). Drugi evropski posmatrači, posebno, šef posmatračke grupe Evropskog parlamenta (EP) Klemen Grošelj i poslanik EP Andreas Šider, slažu se sa ovim zaključcima.

Šider je rekao da nikada nije video ništa slično u Srbiji.

„Gledao sam mnogo izbora, ali ovi (u Srbiji) su daleko od standarda na koje smo navikli“, rekao je on, prenosi Pravda

Ruska pravda: Hoće li Zapad pomoći Vučiću ili srpskoj opoziciji? 2
foto Instagram avucic

Andreas Šider je takođe naglasio da je „neophodno sprovesti međunarodnu istragu ili bar ponoviti izbore u Beogradu, ali pod novim uslovima.“

„Portparol ODIHR-a Katja Andruš nedavno je izjavila srpskom opozicionom TV kanalu N1 da će dati sve od sebe da finalizuje konačni izveštaj o izborima narednih nedelja, kao i da će izveštaj biti objavljen do kraja februara“, piše ruska Pravda.

Mnogi analitičari, posebno na Zapadu, ne sumnjaju da se Beograd verovatno neće suočiti sa ozbiljnim tvrdnjama i, posebno, međunarodnom istragom iz više razloga, piše ruski medij.

Navode da je predsednik Vučić jedini političar u Srbiji koji je sposoban da reši kosovski problem i to je sada prioritet i za EU i za Sjedinjene Države.

„Bespomoćna srpska opozicija nema jasan plan na tu temu, pa se Zapad na to ne oslanja. Pored toga, Beograd ima dobar potencijal da održi stabilnost na zapadnom Balkanu, čak i ako je izvan okvira NATO-a. Ovaj faktor je takođe od značaja za Vašington i Brisel. Naime, i Sjedinjene Države i EU su već jasno rekli da su rešeni da „nastave dijalog“ sa Vladom Srbije i predsednikom Vučićem i to je važnije od bilo kakvih zamerki zbog nrpravilnosti na izborima“, ističe Pravda.

Što se tiče mogućih razgovora na raznim nivoima – Evropskog parlamenta, Saveta Evrope, OEBS-a, oni će verovatno biti održani dodaje list.

„U Srbiji su već navikli da slušaju razne zamerke poslanika EP, pa će ih ponovo saslušati. Štaviše, odluke donete u EP nisu obavezujuće, a Srbija još uvek nije članica EU“, piše Pravda.

Stjuart Džekson, stručnjak saveta Evrope za izborne procese, trebalo bi da doputuje u Beograd krajem januara.

„Možda će još neko doći… Možda će obećati da će nešto popraviti. Međutim, predsednik Aleksandar Vučić neće dozvoliti nikakve „međunarodne istrage“, on je to već potvrdio“, navodi ruski list.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari