Ruske vlasti podnele tužbu protiv Meljičenka, žele da nacionalizuju njegovu kompaniju 1foto EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Ruske vlasti podnele su tužbu za korupciju protiv jednog od svojih najbogarijih građana Andreja Meljničenka, tražeći da zaplene i nacionalizuju jednu od kompanija u metalskoj i rudarskoj imperiji ovog milijardera- oligarha.

Oni tvrde da je prilikom kupovine kompanije došlo do koruptivnih krivičnih dela, navodi Forbes, prenosi N1.

Optužbe dolaze usred kampanje Кremlja da navede bogate Ruse da vrate svoje bogatstvo i poslovanja kući, pojačavajući pritisak na biznismene kao što je Melničenko, čiji su poslovi sada uglavnom bazirani u Ujedinjenim arapskim emiratima, gde je prevezao i svoju superjahtu vrednu 300 miliona dolara.

Od invazije Rusije na Ukrajinu pre 18 meseci, Кremlj je „i milom, i silom“ pokušao da primora oligarhe da dokažu svoju lojalnost domovini.

Imovina pojedinih biznismena, koji su izrazili blage kritike na rat u Ukrajini, postala je predmet pravnih sporova, dok su lojalisti nagrađeni.

Neki su, na primer, dobili priliku da kupe imovinu koju je država zaplenila od stranih kompanija.

Prema tužbi protiv Meljničenka, koji je invaziju na Ukrajinu opisao kao „tragičnu“, državni tužioci imaju za cilj da zaplene Sibeco, kompaniju koja vodi nekoliko termoelektrana u zapadnom Sibiru i proizvodi struju za region.

Tužba je podneta u gradu Кrasnojarsk ovog meseca.

Meljničenko je kompaniju kupio 2018. od Mihaila Abizova, koji je tada bio ministar u vladi.

Nekoliko meseci kasnije, u proleće 2019. godine, Abizov je uhapšen, optužen za proneveru i prevaru akcionara Sibeca i još jedne druge kompanije pre dogovora. Država je preuzela njegovu imovinu i Abizov je i dalje u zatvoru u Rusiji.

U trenutnoj tužbi, državni tužioci tvrde da su otkrili „koruptivni dosluh“ između Meljničenka i Abizova u prodaji Sibeca 2018. godine.

Saslušanje je zakazano za početak septembra, navodi se na sajtu suda u Кrasnojarsku.

Melničenka je ove godine Forbs naveo kao najbogatijeg čoveka u Rusiji, a njegova neto vrednost porasla je na više od 25 milijardi dolara, zahvaljujući rastućim cenama uglja i đubriva, robe koju su prodavale dve glavne kompanije koje je osnovao, EuroChem i Suek.

Nakon što je Andrej Meljničenko, kao i mnogi drugi bogati industrijalci, pogođen sankcijama SAD i EU, veći deo vlasništva prebacio je na njegovu suprugu, Srpkinju Aleksandru Sandru Meljničenko, koja je tada takođe bila pod sankcijama.

Forbsova procena Meljničenkovog bogatstva zasnovana je na korporativnoj strukturi koja je postojala pre početka ruske invazije u februaru 2022.

Abizov, blizak saveznik bivšeg predsednika Dmitrija Medvedeva, suočava se sa četiri krivične prijave, uključujući prevaru sibirskih energetskih kompanija u iznosu od četiri milijarde rubalja (42,5 miliona dolara) i prebacivanje prihoda u inostranstvo.

On se nalazi u zatvoru Lefortovo u Moskvi. Država je već zaplenila 32,5 milijardi rubalja od bivšeg zvaničnika i prodala deo njegove imovine na aukciji, uključujući stanove u prestonici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari