SAD preuzele "Bitlse" iz Sirije 1Foto: EPA-EFE/ ERIK S LESSER

Sjedinjene Države su dvojicu najopasnijih boraca Islamske države, takozvane Bitlse, koji su bili zarobljeni na severu Sirije premestile na „nepoznatu lokaciju“, izjavio je američki predsednik Donald Tramp.

El Šafi Elšeik i Aleksandar Koti, prozvani Bitlsi zbog britanskog porekla i akcenta, su optuženi da su deo jedne ćelije Islamske države (ID) koja je kidnapovala i ubijala taoce iz zapadnih zemalja u Siriji.

U jednom tvitu, Tramp ih je opisao kao „najgore među najgorima“. „Za slučaj da Kurdi ili Turska izgube kontrolu, Sjedinjene Države su već preuzele dva borca Islamske države koji su povezani sa ubistvima u Siriji, poznate kao Bitlsi, iz te zemlje i prebacile ih na sigurnu lokaciju koju kontroliše SAD.

Oni su najgori od najgorih“, naveo je Tramp na Tviteru. NJih dvojica su preuzeta iz zatvora koji vodi kurdska milicija na severu Sirije. Do toga je došlo nedugo pošto su SAD povukle svoje snage iz regiona i neposredno posle početka turske ofanzive u Siriji. Turske trupe su napale severnu Siriju kako bi potisnule kurdske borce koje smatraju teroristima. Kurde podržavaju SAD i oni su, kako se navodi, u martu zauzeli poslednju teritoriju pod kontrolom militanata iz Islamske države.

Kurdi, koji su pomogli da se poraze snage ISIS u Siriji i bili su ključni saveznici SAD u toj borbi, drže hiljade boraca Islamske države i njihovih rođaka u zatvorima, te je postojala zabrinutost da bi oni mogli biti oslobođeni ako počnu borbe i turske snage upadnu na kurdske položaje.

Među ostalim članovima Bitlsa bili su Mohamed Emvazi, poznat kao DŽihadi DŽon, koji je ubijen u vazdušnom napadu SAD 2015, i Ejn Dejvis, koji se nalazi u zatvoru u Turskoj. Smatra se da je Emvazi ubio američkog novinara DŽejmsa Folija 2014. godine. Sva četvorica su postali radikalni članovi ISIS već u Velikoj Britaniji, pre nego što su otputovali u Siriju.

El Šeiku i Kotiju je ranije oduzeto britansko državljanstvo. NJih dvojicu je kao teroriste označio Stejt department, koji ih povezuje sa ubistvima koja je počinila ta grupa i sa „izuzetno okrutnim metodama mučenja“, uključujući elektrošokove i davljenje vodom. Smatra se da su ih zarobile kurdske snage u januaru 2018.

NJujork tajms navodi da SAD planiraju da ih prebace u Virdžiniju, jednu od nekoliko država u kojima i dalje postoji smrtna kazna, gde će im biti suđeno.

Britanska ministarka spoljnih poslova u senci Emili Tornberi izjavila je da oni treba „da dođu kući da se suoče sa pravdom“. Portparol britanskog ministarstva unutrašnjih poslova rekao je da bi bilo „neprikladno komentarisati dok traju pravne procedure“. Kako navodi Gardijan, ostaje da se vidi da li će dokazi protiv njih dvojice, koje su prikupili britanski istražitelji, biti u celini predati američkim vlastima.

Bivša premijerka Tereza Mej je 2015, u vreme dok je bila ministarka unutrašnjih poslova, rekla za Vašington post da će Velika Britanija predati dokaze tek kada dobije čvrste garancije da nijedan od njih dvojice neće biti pogubljen.

Britanija je dugo tražila takve garancije o smrtnoj kazni od SAD. Tu poziciju je zauzela i njena naslednica Ember Rad, ali stvari su se promenile kada je Sadžid DŽavid postao ministar u aprilu 2018. DŽavid je odlučio da se američkoj vladi preda preko 600 izjava svedoka, a da nije tražena bilo kakva garancija da El Šeik i Koti neće biti osuđeni na smrt. El Šeikova majka je zbog toga uložila žalbu, ali je izgubila slučaj u Višem sudu. Slučaj se trenutno razmatra u britanskom Vrhovnom sudu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari