granada, samit lidera euFoto: EPA-EFE/MIGUEL ANGEL MOLINA

Čelnici 27 zemalja članica Evropske unije danas će na neformalnom sastanku u Granadi razgovarati o načinima za izbegavanje nove migrantske krize i o budućem proširenju Unije.

U pismu liderima uoči samita, predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel rekao je da je ruska invazija na Ukrajinu u februaru 2022. postavila Evropu na kurs za smanjenje energetske zavisnosti i izgradnju snažnije ekonomske baze.

Sastanak na jugu Španije će pomoći da se u narednim mesecima usmere diskusije o predlozima Evropske komisije koji bi mogli da dovedu do strože kontrole izvoza i odliva tehnologija, posebno onih koje bi mogle da budu stavljene u vojnu upotrebu.

Italija i Španija izrazile su zabrinutost zbog porasta ilegalne imigracije ove godine, dok su grčke vode u junu bile mesto najsmrtonosnijeg brodoloma u Evropi poslednjih godina u kojem su poginule stotine migranata, javlja Rojters.

Nemačka, u koju pokušava da uđe najveći broj migranata, uvela je granične provere u nameri da suzbije krijumčare koji dovode ljude na njenu teritoriju.

Ta je odluka je usledila nakon što je Berlin ranije objavio da je broj zahteva za azilom povećan za skoro 80 odsto tokom ove godine.

Istovremeno, i susedna Poljska odbija da primiti nove pridošlice sa Bliskog istoka i Afrike, nakon što je pružila utočište za nekoliko miliona Ukrajinaca koji su pobegli od ruske invazije.

Druge zemlje EU takođe su postavile granične kontrole, navodeći potrebu za suzbijanjem krijumčara ljudi i migranata koji izbegavaju redovne granične prelaze i procedure dolaska.

Najviši dužnosnik za migracije u EU-u prošlog je tjedna rekao da je do sada ove godine bilo 250.000 dolazaka migranata, što je još uvijek daleko ispod 2015. kada je u EU ušlo više od milion ljudi.

Na sastanku u Granadi čelnici EU će raspravljati i o strateškom putu za EU nakon godina raznih kriza, od pandemije kovida-19, ruske invazije na Ukrajinu do energetske krize 2022. i drugih izazova, poput klimatskih promena i privrednog rivalstva sa Kinom.

Zemlje koje žele da se pridružei bloku, uključuju zemlje zapadnog Balkana i istoka Evrope, među kojima je i Ukrajina, moraju ispuniti brojne uslove da bi se kvalifikovale za članstvo, a čelnici EU danas će razmotriti šta je potrebno promeniti unutar Unije kako bi se omogućilo još jedno proširenje.

U nacrtu zajedničke izjave, u koji je Rojter imao uvid, navodi se da „budućnost kandidata za članstvo i njihovih građana leži u Evropskoj uniji“ i da je „proširenjegeostrateško ulaganje u mir, sigurnost, stabilnost i prosperitet“, te da za to „i EU i buduće države članice moraju biti spremne“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari