
Krivični sud u Rijadu doneo je danas pravosnažne presude protiv osam osoba.
Sud je izrekao maksimalnu kaznu od 20 godina zatvora za pet, jednom je izrečena kazna od 10 godina, a dva druga su dobila po sedam godina zatvora.
Sem toga, državna televizija Saudijske Arabije nije objavila podatke iz presuda Krivičnog suda u Rijadu protiv osmorice saudijskih državljana čija imena nisu objavljena.
Grupe za zaštitu prava i nezavisni istraživač UN su kritikovali sudjenje, primetivši da nijedan visoki zvaničnik niti bilo ko za koga se sumnja da je naredio ubistvo, nije proglašen krivim. Nezavisnost suda takođe je dovedena u pitanje.
Pre ubistva, Kašogi je u kolumnama za „Vašington Post“ kritički pisao o prestolonasledniku Saudijske Arabije Mohamedu bin Salmanu.
Živeo je u emigraciji u Sjedinjenim Državama godinu dana pre no što je ubijen, dok je princ Mohamed nadzirao akciju u Saudijskoj Arabiji protiv aktivista za ljudska prava, pisaca i kritičara uloge te kraljevine u razornom ratu u Jemenu.
Kašogi je ubijen krajem 2018. godine u saudijskom konzulatu u Turskoj.
Medju onima koji su umešani u ubistvo su jedan lekar sudske medicine, obaveštajci i službenici bezbednosti i pojedinci koji su radili za kancelariju sudijskog prestolonaslednika. Prestolonaslednik je porekao bilo kakvo znanje o toj operaciji.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
bas dobro zvuci ovo „saudijski sud“…..
To je nesto kao metro u BG ili tuziteljka Z. Dolovac ili leteci automobili ili investicije Arapa od 4 milijarde u BG na vodi
Zasto niko iz medjunarodne zajednice nije pozvao SA na odgovornost ili uveo sankcije. Drzava je sve to i organizovala. Ili vaze dvostruki standardi?