Sijera Leone korak bliže ka legalizaciji abortusa 1EPA-EFE/LUONG THAI LINH

Ministri u Sijera Leoneu preduzeli su velike korake ka dekriminalizaciji abortusa i preinačenju zakona zemlje iz doba kolonijalizma, što su pozdravili aktivisti i borci za prava žena.

Predsednik Džulius Mada Bio je rekao da je njegov kabinet jednoglasno podržao predlog zakona o materinstvu bez rizika, što će proširiti pristup abortusu u zemlji gde je prekid trudnoće dozvoljen samo kada je život majke u opasnosti.

Nakon višegodišnjeg rada Vladinih zvaničnika i velike koalicije grupa za zaštitu prava žena, ministri kabineta su odobrili odredbe predloga zakona o bezbednom materinstvu i reproduktivnom zdravlju. Aktivisti se nadaju da će predlog zakona čiji je nacrt izrađen biti predat Parlamentu do septembra i biti usvojen ove godine.

„U trenutku kada se seksualna i reproduktivna prava žena ili preinačuju ili su ugrožena, ponosni smo što Sijera Leone ponovo počinje s naprednim reformama“, rekao je Bio, aludirajući na odluku Vrhovnog suda SAD da preinači ustavno pravo na abortus, što je izazvalo kritike širom sveta.

„Moja vlada je jednoglasno odobrila predlog zakona o bezbednom materinstvu, koji će uključivati niz važnih odredbi kojima se garantuje zdravlje i dostojanstvo svim devojkama i ženama u reproduktivnom dobu u ovoj zemlji“, rekao je Bio u petak na desetoj Afričkoj konferenciji o seksualnom zdravlju i pravima u glavnom gradu Fritaunu.

Grupe za zaštitu prava žena se godinama bore za reformu zakona iz doba kolonijalizma u Sijera Leoneu gde se žene suočavaju s velikim teškoćama kada je reč o pristupu abortusu, kontraceptivnim sredstvima i službama za pomoć trudnicama.

Aktuelni zakon je usvojen 1861, stotinu godina pre nego što je zapadnoafrička zemlja stekla nezavisnost od Britanije. Prethodni pokušaji reforme su propali, uključujući 2015. kada su poslanici usvojili zakon o abortusu kojim bi bio dozvoljen do 12. nedelje trudnoće. Predlog zakona je, međutim, blokirao tadašnji predsednik Ernest Bai Koroma usred pritisaka verskih grupacija i grupa koje su se borile protiv abortusa.

Međutim, kako piše Gardijan, široko je rasprostranjen optimizam da će najnoviji predlog zakona biti usvojen. Pored dekriminalizacije abortusa, odredbama predloga zakona koje je odobrio kabinet pokriveno je i zdravlje majki, poboljšanje pristupa kontraceptivnim sredstvima, nega posle abortusa i druge usluge u domenu reproduktivnog zdravlja.

Uslovi pod kojima će biti dozvoljen abortus će se znati tek kada predlog zakona bude prosleđen Parlamentu. Aktivisti su rekli da je proces vođen smernicama koje je dala Svetska zdravstvena organizacija. SZO kaže da je bezbedan abortus važan deo zdravstvene nege.

Iako sve više devojaka i žena koristi kontraceptivna sredstva, Sijera Leone je jedna od zemalja s najvećom stopom trudnoća među tinejdžerkama na svetu, pri čemu gotovo 30 odsto devojaka između 15 i 19 godina postaju majke, piše Gardijan.

Aktivisti su rekli da su nebezbedni abortusi uzrok deset odsto smrtnih slučajeva među trudnicama u zemlji koja ima treću najveću stopu smrtnosti među trudnicama na svetu, te je 2017. na 100.000 porođaja bilo 1.120 smrtnih slučajeva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari