So i ptice najbolje rešenje za Ulcinjsku solanu 1Foto: Damira Kalać

Konačno i najbolje rešenje za Solanu iz Ulcinja je ponovno pokretanje proizvodnje soli u kojoj je poslednja berba obavljena 2013. godine.

Ovo je stav predstavnika NVO sektora, bivših radnika Solane, stručnjaka za očuvanje životne sredine, brojnih političara, novinara. Na to upućuje i proglašenje Solane za Park prirode kao i to što je ovo područje proglašeno močvarom od međunarodnog značaja i uvršteno na Ramsar svetsku listu močvarnih područja.

Prvi korak na tom putu je formiranje preduzeća koje Opština Ulcinj treba odnosno planira da uradi najkasnije do avgusta sledeće godine i tako preuzme upravljanje Solanom kojom sada upravlja Javno preduzeće Nacionalni parkovi Crne Gore.

Priča o propadanju i Solane počinje 2005.godine kada je postrojenje za proizvodnju soli privatizovano a fabrika u međuvremenu izgubila koncesije za korišćenje morske vode da bi nakon toga otišla u stečaj.

Ono što je javnost diglo na noge su spekulacije da novi vlasnik, na tom mestu planira izgradnju hotelskog kompleksa.

To bi sa ekološkog aspekta bilo pogubno jer ovo područje ima veliki značaj za biodiverzitet Crne Gore pošto je ono najznačajnije stanište na seobi, zimovanju i gnježdjenju ptica na istočnoj obali Jadrana. Na njemu stalno boravi 240 vrsta ptica.

Poslednja berba soli u Solani u Ulcinju obavljena je 2013. godine a da bi se zaštitile ptice kontinuirano treba upumpavati morsku vodu u sistem bazena a to znači i stalno održaavnje pumpi. Od 2015 godine Ulcinjskom solanom upravljaju Nacionalni parkovi Crne Gore u cilju zaštite biodiverziteta i tako će ostati do formiarnja preduzeća od strane Opštine Ulcinj.

.

Poznati ulciinjski novinar i aktivista za zaštitu Solane Mustafa Canka na nedavnom skupu o zaštiti Solane podsetio je šta je Solana značila za ovaj grad.

Ulcinjska solana sa radom je počela 1934. godine a sa njom je krenuo i privredni procvat grada. Za potrebe Solane dovedeni su voda i struja u grad, građeni su putevi i ostala neophodna gradska infrastruktura, izgrađeni hoteli od koji je jedan- Ko-op, kasnije nazvan Galeb, bio najmoderniji na celoj Jadranskoj obali. Zaposleno je stotine ljudi a u Solani su radili najbolji kadrovi iz cele zemlje,s amo iz Dalmacije je bilo 20-ak inženjera. Ona je i u posleratnom peridou bila gigant one velike Jugoslavije a svojevremeno je u njoj radilo oko 400 radnika.

Mustafa Canka naglašava i značaj i ulogu Evrospke unije u spašavanju Solane i smatra da zajednica bar simbolično treba da s e zahvale bivšoj njemačkoj ambasadorki Gudrun Elazabet Štajnaker kao i diplomatskim predstavnicama Francuske i Poljske u Crnoj Gori.

„Sada nakon što je Solana proglašena za Park prirode pa Ramsar područje nema više bojazni da će se tamo nešto graditi a kada bude proglašena i Emerald područjem,z aštita će biti kompletna“ rekao je Canka.

U svetu posmatranje ptica je najbrža rastuća oblast turizma tako da će nastavkom proizvodnje soli i zadržavanjem ptica na području Solane Ulcinj i turistička privreda imati velike koristi.

Prema nekim podacima u svetu ima više desetina miliona a u državama EU oko šest miliona posmatrača ptica a oko 130 specijalizovanih turističkih kompanija nudi putovanje za posmatrače ptica .Primera radi, solanu u Ninu u Hrvatskoj koja je gotovo 30 puta manja od ulcinjske,prošle godine posetilo je gotovo sto hiljada turista.

Ulcinjska so poznato je bila je najkvalietnija a najjeftinija so u regionu a osim soli za ljudsku ishranu proizvodila je i so za industriju stočnu ishranu, puteve. Mesto izgradnje Solane Ulcinj izabrano je jer na njemu prosečno godišnje ima najviše sunčanih i tropskih dana u bivšoj Jugoslaviji.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari