Zaev: Odluka za budućnost dece 1Foto: Dejana Majstorovć

Makedonski parlament zaseda danas i treba da se izjasni o Predlogu za pristupanje izmenama Ustava, koje, pored ostalog predviđaju, promenu imena u Republika Severna Makedonija, što je u skladu sa Dogovorom sa Grčkom kojim se rešava višedecenijski spor.

Sedinici prisustvuju poslanici svih poslaničkih grupa, a premijer Zoran Zaev je, obrazlažući Prijedlog, rekao da je u rukama poslanika sada najveća odgovornost za budućnost zemlje. On je apelovao da svako glasa prema spostvenoj volji, posebno oni što se dvoume, da razmisle kako će glasati, prenosi Radio Slobodna Evropa.

„Pogledajte na budućnost vaše dece“, poručio je premijer, dodavši da ce drugačiji izbor od glasanja za ustavne promene baciti Makedoniju u izolaciju i vratiti političke traume, proživljavane poslednjih 27 godina. Glas za evropsku budućnost Makedonije vodi u punopravno članstvo u Evropskoj uniji i NATO, ponovio je Zaev. „Treba da odlučite da li ćemo mnogo dobiti ili mnogo izgubiti“, rekao je makedonski premijer i poručio kako istorijsku odluku očekuju svi gradani i celi svet.

Ilija Dimovski iz opozicione VMRO-DPMNE pre glasanja o dnevnom redu tražio je da se Predlog o pristupanju izmenama Ustava skine sa dnevnog reda, jer, kako je naveo, „nema niti izborni, niti referendumski kredibilitet“. Predlog je, odbijen sa 67 glasova protiv, dok je za predlog glasalo 39 poslanika. Uoči početka parlamentarne sednice pred Sobranjem se okupila grupa od dvadesetak demonstranata koji se protive izmeni Ustava.

Makedonska i grčka vlada su u junu dogovorili da sporazum pod kojim je Atina pristala ukloniti svoje prigovore prema bivšoj jugoslavenskoj republici, što bi odblokiralo makedonski put pridruživanja NATO i Evropskoj uniji, a u zamenu da zemlja promeni ime u Republika Severna Makedonija. Makedonci su na referendumu 30. septembra sa više od 90 posto podržali dogovor sa Grčkom, ali je glasanje privuklo samo 34 odsto birača što je manje od neophodnih 50 odsto da bi se referendum proglasio valjanim. Uprkos tome, premijer Zoran Zaev je obećao nastaviti napore ka tome da se izmeni Ustav i promeni ime države.

Protest u Solunu protiv referenduma o promjeni imena u Makedoniji, 30. septembar 2018. Za ustavne promene potrebna je dvotrećinska većina poslaničkih glasova. Pred sednicu Sobranja u ponedeljak nije bilo jasno hoće li vladajuća koalicija Socijaldemokrata, koju podupiru stranke koje predstavljaju Albance, imati dvotrećinsku većinu u parlamentu od 120 mesta da predložene promene budu izglasane. Zaev treba da dobije podršku oko desetak poslanika nacionalističke opozicione stranke VMRO-DPMNE, koja je protiv ovih promena. Stranka VMRO-DPMNE je obećala da će odbaciti predložene ustavne amandmane, tvrdeći da su ih odbacili i birači slabim odazivom na referendum.

Pismo Kongresmena SAD Zaevu

Komisija za demokratsko partnerstvo Predstavničkog doma Kongresa Sjedinjenih Američkih Država u pismu upućenom premijeru Makedonije Zoranu Zaevu ohrabruje pristupanje ustavnim promenama neophodnim za implementaciju Prespanskog ugovora, uprkos izazovima nakon referenduma i „otvorenim i prikrivenim ruskim naporima da se dogovor potkopa“.

Pismo koje je primio makedonski premijer poslato je u ime 20 kongresmena, republikanaca i demokrata, prenosi MIA. Kongresmeni ove komisije, čiji je mandat da saraduju sa zemljama partnerima SAD na razvoju efikasnih i odgovornih institucija, u pismu makedonskom premijeru i vladi, čestitaju vecćinu glasova “za” na održanom referendumu i ističu da Kongres SAD ostaje uz građane Makedonije u njihovim težnjama za članstvo u NATO i EU.

“Demokratija nije samo održavanje slobodnih i fer izbora, već se odvija i izmedu dva izborna ciklusa. Sada je vreme da svet vidi energiju demokratije u Makedoniji potvrdom volje birača za njihovu vezu sa zapadnim svetom”, navodi se u pismu. Američki kongresmeni naglasili su da je spor oko imena sa Grčkom već dugo prepreka na putu ka evroatlantskim integracijama i da je vreme da se takvi sporovi prevazidu kako bi se došlo do napretka. Potpisnici pisma ukazuju da Kongres SAD ostaje posvećen bilateralnim odnosima dve zemlje, Grčke i Makedonije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari