Socijalisti učvrstili moć u Portugaliji 1Foto: EPA-EFE/ MARIO CRUZ

Vladajuća Socijalistička partija premijera Antonija Koste pobedila je na parlamentarnim izborima u Portugalu, ali nema apsolutnu većinu, te će morati da potraži pomoć od drugih stranaka u parlamentu.

Socijalistička partija (PS) dobila je 36,65 odsto glasova, a slede njihovi najveći suparnici, Socijaldemokratska stranka desnog centra sa 27,9 odsto, pokazali su rezultati izlaznih anketa. Socijalisti su dobili više glasova nego na prethodnim izborima i tako slede nedavne izborne uspehe levog centra u Danskoj, Španiji, Finskoj i Švedskoj, čime je ublažen opšti evropski trend opadanja popularnosti ove struje.

Rezultati izbora u Portugalu znače da će PS, koja je vladala zemljom protekle četiri godine uz podršku dve manje ultra levičarske stranke, imati 106 mesta u parlamentu sa 230 mesta, što je napredak s obzirom da su ranije imali 86 mesta, ali i dalje im nedostaje još deset za apsolutnu većinu. Pregovori o formiranju vlade počinju odmah. Kosti je 2015. godine, kada je na izborima bio iza PSD, trebalo manje od dva meseca da sklopi neočekivan savez sa Levim blokom i portugalskom Komunističkom partijom.

Četiri godine kasnije, kako piše Gardijan, ultra levica zahteva znatna povećanja u javnoj potrošnji i optužila je Kostu da naginje ka desno. Premijer je već isključio mogućnost formalne koalicije, ali je u pobedničkom govoru juče ujutro rekao da će sada pokušati da obnovi svoj „vladajući pakt“ sa jednom ili obe stranke.

„Portugalcima se svideo naš aranžman“, izjavio je Kosta, čiji su socijalisti osvojili više mesta nego sve stranke desnog centra zajedno. „Videćemo je da li je moguće da tako i nastavimo“, rekao je portugalski premijer okupljenim pristalicama. On je dodao da bi mogao da razgovara i sa novom strankom Ljudi-životinje-priroda (PAN), koja je osvojila četiri mesta u parlamentu i najavila da je spremna da podrži Kostu ako on bude posvećen njihovoj platformi za zaštitu životne sredine.

Antonio Kosta (58) je ukinuo neke od najnepopularnijih mera štednje, uključujući smanjenje plata u javnom sektoru i penzija, koje je uvela prethodna vlada predvođena PSD-om usled dužničke krize u evrozoni, i još uvek uspeva da smanji deficit u budžetu skoro do nule. Hvaljen je i u zemlji i u Briselu zbog toga što kombinuje fiskalnu disciplinu sa uspešnim merama za stimulaciju ekonomije, koja sada ima brži rast nego što je prosek u Evropskoj uniji, čemu je pomoglo povećanje izvoza i podsticaji industriji turizma zahvaljujući kojoj je tokom prošle godine Portugal posetilo više ljudi nego što ima stanovnika.

PSD, koju u javnosti još uvek povezuju sa ozbiljnim rezanjima i trogodišnjom recesijom koja je okončana 2014, nije uspela da pobedi socijaliste zbog niza skandala u poslednje vreme, u rasponu od nepotizma pa do navodne umešanosti bivšeg ministra u zataškavanje krađe oružja iz jedne vojne baze. Izlaznost na izborima je bila 54,5 odsto, što je najniže od kako se Portugal vratio demokratiji nakon što je desničarska diktatura svrgnuta 1974.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari