"Uskraćivanje pomoći civilnom stanovništvu je najokrutniji vid nasilja": Staša Zajović za Danas povodom toga što su neke države obustavile finansiranje Agencije UN za pomoć palestinskim izbeglicama 1Foto: EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Agencija Ujedinjenih nacija za palestinske izbeglice (UNRWA), koja se smatra spasom za nekoliko miliona ljudi u Pojasu Gaze, doživela je prekid finansiranja od strane nekoliko država nakon što je nekoliko njenih zaposlenih Izrael optužio za umešanost u napad Hamasa 7. oktobra.

Broj zaposlenih koje je Izrael optužio za umešanost variraju – na početku bilo ih je 12, a nedavno je taj broj spao na četvoro zaposlenih.

Sjedinjene Američke Države (SAD), Kanada, Austrija, Nemačka, Japan, Holandija su samo neke od država koje su obustavile finansiranje UNRWA, što je ovu Agenciju za samo nekoliko dana dovelo da ostane bez polovine prihoda.

Staša Zajović iz organizacije „Žene u crnom“ za Danas ističe da je uskraćivanje pomoći civilnom stanovništvu najokrutniji vid nasilja.

"Uskraćivanje pomoći civilnom stanovništvu je najokrutniji vid nasilja": Staša Zajović za Danas povodom toga što su neke države obustavile finansiranje Agencije UN za pomoć palestinskim izbeglicama 2
Foto: Fahrudin Kladnicanin

„Time se označavaju neke žrtve da nisu dostoje da se njima pomaže i to prvenstveno najviše pogađa one koji su najnemoćniji. Primenjivati takvu militarističku politiku prema civilnom stanovništvu je samo po sebi više nego neodgovorno i okrutno i time se samo podgrevaju dalji ratni sukobi i nastavlja se ta spirala čiju cenu plaćaju oni koji su najmanje odgovorni za ovo što se dešava“, ukazuje Zajović.

Kako dodaje, takva vrsta politike jako je opasna i dovodi do toga da se ratni plamen širi sve više.

Interesi različiti

Južnoafrička Republika (JAR) podigla je pred Međunarodnim sudom pravde (MSP) tužbu protiv Izraela zbog kršenja Konvencije o genocidu iz 1948. godine.

Nemačka, koja je obustavila finansiranje UNWRA, najavila je da će se kao tzv. „treća strana“ pridružiti procesu za genocid koji JAR vodi protiv Izraela.

Kako smo ranije pisali, „treća strana“ u proces ulazi neutralno, međutim, kako je rekao stručnjak za međunarodno pravo iz Bona Štefan Talmon, u praksi je slučaj da se tumačenjem ugovora uvek želi podržati jedna od dveju strana.

Zajović ne isključuje mogućnost da bi proces pred Međunarodnim sudom i obustava finansiranja Agencije moglo da bude u vezi jedno sa drugim, objasnivši da su u pitanju interesi koji se ne poklapaju sa interesima civilnog stanovništva.

„Onda se, opet, targetiraju oni koji su najmanje odgovorni, umesto da se pruža pomoć“, objašnjava sagovornica Danasa.

Zajović je mišljenja da izraelska vojna mašinerija pod izgovorom „pravo na samoodbranu“ kolektivno kažnjava čitavo stanovništvo.

„Na taj način se vrši krajnja odmazda nad Palestincima“, naglašava naša sagovornica.

Ona ističe da ni Hamas ni Izrael ne mogu da se izuzmu odgovornosti.

„Ne mogu civili, bilo čiji, da snose odgovornost zbog toga. Ne može da se vrši diskriminacija nad njima, ne mogu da postoje dostojne i nedostojne žrtve, što se radi stalno, nažalost, u mnogim ratovima“, kaže Zajović.

Kako dodaje, palestinske izbeglice su decenijama rasute po regionu.

„Problem je što se rađaju neke nove generacije koje nisu upoznale ništa drugo osim aparthejda, diskriminacije, ponižavanja i mučenja. Za to je odgovorna čitava međunarodna zajednica“, zaključuje Zajović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari