Stotine "Rusa" plaćenika ratuje u Libiji 1Foto: EPA-EFE/ YANNIS KOLESIDIS

Stotine plaćenika iz ruske tajne grupe Vagner je aktivno u Libiji, navodi se u procurelom izveštaju Ujedinjenih nacija.

Kako se dodaje, oni podržavaju borbu odmetnutog generala Kalife Haftara protiv snaga Vlade u Tripoliju.

Libija je od 2014. podeljena na područja koja kontrolišu različite strane. Veruje se da je Vagner uključen u sukobe u Ukrajini, Siriji i na drugim mestima. Kremlj negira bilo kakvu povezanost Rusije sa ekstremističkim grupama.

Izveštaj su sastavili nezavisni posmatrači iz komiteta UN za sankcije prema Libiji. Kako se navodi, u izveštaj su imale uvid novinske agencije, ali on još nije objavljen. Ovo je prvi put da su UN potvrdile izveštaje o učestvovanju Vagnera u sukobe u Libiji, te se sada procenjuje da je broj operativaca koji su aktivni u Libiji između 800 i hiljadu.

U izveštaju od 57 strana se navodi da su operativci Vagnera u Libiji od oktobra 2018. godine, te da „pružaju tehničku podršku za popravke vojnih vozila i učestvuju u borbenim operacijama“.

Njihovi članovi deluju kao artiljerijski i vazduhoplovni posmatrači i kao „stručnjaci za elektronske kontramere, a takođe se raspoređuju kao timovi snajperista“.

Osoblje uglavnom čine Rusi, ali ima i državljana Belorusije, Moldavije, Srbije i Ukrajine, navodi se u izveštaju, preneo je Bi-Bi-Si. Ruski predsednik Vladimir Putin je ranije ove godine rekao da državljani u Libiji ne predstavljaju Moskvu i ne plaća ih država. U izveštaju se, takođe, navodi da se sirijski plaćenici bore na strani generala Haftara.

U Libiji bukti rat od 2011. kada je s vlasti srušen dugogodišnji vođa Muamer Gadafi.

U Tripoliju je međunarodno priznata Vlada nacionalnog jedinstva (GNA). Ona uživa podršku Katara i Turske. Proturski orijentisani Sirijci se bore za GNA, pod čijom kontrolom su pretežno područja na severozapadu zemlje.

Na suprotnoj strani je Libijska nacionalna armija (LNA) koja je lojalna Haftaru. Njeno sedište je istočnoj Libiji, ali su pod njenom kontrolom mnoga druga područja.

Uživa podršku Egipta, Rusije i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Haftar je poveo ofanzivu protiv Tripolija u aprilu 2019, ali nije uspeo da ga zauzme. Primirje koje je sklopljeno posredovanjem Turske i Rusije je kršeno više puta.

Kako se navodi, grupu Vagner je osnovao Dmitrij Utkin za koga se veruje da je bivši pripadnik brigade specijalnih snaga ruske vojne obaveštajne službe GRU. Mediji su izveštavali da je Utkin delovao pod imenom Vagner, koje je dobio kao veliki fan nacističkog režima koji je prisvajao rad kompozitora da bi podržao svoju viziju Nemačke.

Vagner je prvi put skrenuo pažnju na sebe u martu 2014. prilikom ruske aneksije poluostrva Krim, kao i tokom pobune proruskih aktivista narednog meseca u ukrajinskim regionima Donjeck i Lugansk.

O tome kako se grupa finansira i ko njome rukovodi može samo da se spekuliše, piše Bi-Bi-Si. Prema nekim medijskim izvorima, pod tajnim je nadzorom GRU. Pojedini zapadni istraživački novinari su grupu doveli u vezu sa Jevgenijem Prigožinom, bogatim ruskim biznismenom koji je poznat pod nadimkom „Putinov kuvar“.

Prigožin, inače pripadnik elitnog kruga ruskog predsednika, negira te navode. Analitičari smatraju da pošto ruska vlada zvanično ne priznaje postojanje plaćenika, ona može da negira ili da umanjuje ruske ljudske gubitke, istovremeno održavajući vojno prisustvo.

Kako se navodi, Vagner operiše u izvesnom broju zemalja koje su pogođene sukobima. Istraga Bi-Bi-Sija 2018. je skrenula pažnju na ruske plaćenike koji su izgubili život u Siriji.

Tamo je bilo aktivno čak 2.500 plaćenika, a oni visoko rangirani su navodno mesečno plaćani i do 300.000 rubalja, odnosno 5.300 dolara. Aktivista Vagnera navodno ima i na Madagaskaru i u Centralnoafričkoj Republici (CAR). U CAR-u su 2018. ubijena tri ruska novinara koja su istraživala tamošnje aktivnosti Vagnera.

Pripadnici misije UN u Libiji su u sredu apelovali na dve sukobljene strane da obnove pregovore koji su obustavljeni u februaru da bi uspostavili trajno primirje. General Haftar, čije se snage poslednjih nedelja suočavaju sa teškoćama, zatražio je unilateralnu obustavu vatre tokom meseca Ramazana, ali je GNA odbila taj zahtev, rekavši da su joj potrebne međunarodne garancije.

U borbi za Tripoli je stradalo na stotine ljudi dok je više od 200.000 raseljeno. Ministar GNA je, takođe, optužio snage generala Haftara, a naročito grupu Vagner, da su izvršile hemijski napad u području Salah al Din, južno od Tripolija. Ministar unutrašnjih poslova Fati Bašaga je rekao da su snage GNA bile „izložene nervnom gasu, te da su bile paralisane, a onda ubijene“.

Nezavisnih potvrdi ove tvrdnje nije bilo. Takođe ima navoda o razdoru između Vagnera i generala Haftara zbog neisplaćenih honorara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari