Strmoglavi pad ruske valute: "Da sam Rus hitno bih povukao sve rublje sa bankovnih računa i kupio evro ili dolar" 1Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Pre mesec dana, kada se ruska rublja (RUB) još uvek trgovala po 60,85 za američki dolar (USD), malo ko bi predvideo da će u roku od samo nekoliko nedelja njena vrednost pasti na 70,5 za dolar – što predstavlja gubitak od skoro 13 procenta u vrednosti, prenosi Kijev post.

Brza promena se u velikoj meri pripisuje padu ruskog izvoza nafte, koji je smanjen za skoro polovinu u nedelji kada su sankcije G7 na rusku naftu stupile na snagu.

Jurij, koji nije dao dozvolu da se koristi njegovo pravo ime, ruski je državljanin koji živi u Kijevu i rekao je da je tek pre nekoliko meseci, kada je počela mobilizacija, ulična vrednost rublje pala.

On je za Kijev post rekao da njegovi prijatelji u Rusiji – a posebno u Moskvi – znaju da stvari u ruskoj ekonomiji danas ne idu dobro.

„Pre nekoliko meseci je postojao zvanični kurs, a onda je tu ‘nezvanični kurs’, to je crno tržište, gde ste mogli da dobijete mnogo realnije cene od onih koje su banke bile prinuđene da ponude. Razlika između bankarskih stopa i stope na crnom tržištu bila je oko 50 odsto veća – što znači da je konkurentska vrednost dolara koju ste videli, reklamiranu u izlozima banaka, bila veštačka. Nije bila ničim podržana“, rekao je Jurij.

Međutim, da bi izbegli anarhiju na domaćim valutnim tržištima nakon mobilizacije i uvođenja međunarodnih sankcija, ruski centralni bankari su brzo i uspešno sprečili imploziju nacionalne ekonomije.

Uprkos kratkom skoku koji je doveo do toga da je rublja dostigla 124 za dolar, bankari su bili u mogućnosti da uvedu valutnu kontrolu i omogući likvidnost privrede.

Sve do nedavno činilo se da su te mere bile uspešne u iskorišćavanju kursne vrednosti rublje.

Sada, sa novim ograničenjima cena nafte i sankcijama koje se uvode iz Evrope, mnogi poslovni lideri se pripremaju da „Ruble Road“ ponovo postane uzbudljiva vožnja.

Leonid Nevzlin, izraelski biznismen i filantrop rođen u Sovjetskom Savezu, rekao je, razmišljajući o nervozi izazvanoj brzom devalvacijom rublje:“Da sam Rus, s obzirom na mnoge faktore koji negativno utiču na ruski finansijski sistem, hitno bih povukao sve rublje sa mojih bankovnih računa i iskoristim dobijeni novac za kupovinu dolara ili evra.“

Višegrad24, sajt za prikupljanje vesti sa nekoliko stotina hiljada pratilaca, napisao je prošlog ponedeljka da je „ruska rublja pala za četiri procenta u odnosu na američki dolar, u svom najvećem jednodnevnom padu od jula. Rublja je sada na najnižoj vrednosti za sedam meseci na tržište koje reaguje na nove sankcije Zapada protiv ruske nafte. Pre ili kasnije, u Rusiji će doći do banke“.

Rusi su kreativni u pogledu ublažavanja i/ili zaobilaženja sankcija. Ali pre ili kasnije sankcije će početi da usporavaju ekonomiju. Potrebno je neko vreme da se uspori masivni teretni brod, isto kao i ekonomija“, objasnio je Oleksandr Lugovski, ekonomista koji živi u SAD, dodajući da, „kada se jednom uspori, još je teže pokušati da se održi“.

Predviđanja Lugovskog o budućnosti bila su podjednako loša.

„Očekujem da će ruska ekonomija opasti jednocifreno. Što možda i ne zvuči toliko, ali za relativno veliku ekonomiju je mnogo. Osim ako G7 ili SAD + EU ne uvedu još oštrije sankcije, onda bi pad BDP-a mogao biti dvocifren“.

Gari Kasparov, ruski opozicionar, nedavno je u intervjuu za Kijev post rekao da je ruski predsednik Vladimir Putin možda krenuo ka mat, rekavši da je „Putin sve pogrešno izračunao u vezi sa ovim ratom i sve to pomaže da se kraj njegovog režima približi .”

Kasparov vidi da „između predstojeće ekonomske krize u Rusiji i velikog broja žrtava, čini se da se nalazi u klancu koji će na kraju značiti njegov poraz – i pobedu Ukrajine. Kada se to dogodi, optuženima za ratne zločine mora se suditi u međunarodnom sudu i Ukrajina mora da dobije značajnu nadoknadu za gubitke koje je pretrpela od Putinovih ruku“.

Nejasno je šta će se dalje desiti.

Međutim, poverenje potrošača u Rusiju je narušeno stopom inflacije koja je daleko viša od realnog povećanja plata, ekonomskim pritiscima izazvanim globalnim sankcijama i nedostatkom čvrste strane valute koja bi podržala vrednost rublje. Kako se 2022. bliži kraju, mnogi ekonomisti se pitaju da li rublja, u stvari, može da preživi još jedno putovanje oko sunca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari