Tramp iznenađen izborom "folirantkinje" 1Foto: EPA-EFE/ JIM LO SCALZO POOL

Izborom Kamale Haris za svoju kandidatkinju za potpredsednicu, demokratski predsednički kandidat Džozef Bajden postavio je zagonetku za suprotni republikanski tabor predsednika Donalda Trampa: kako se izboriti protiv nje, piše En-Bi-Si.

U izjavi nekoliko trenutaka nakon Bajdenove objave, Trampova visoka savetnica Katrina Pirson opisala je Haris kao nekoga ko će „pokušati da zapali svoj tužilački dosije“ u Kaliforniji – što su neki analitičari opisali kao previše oštro, i nekoga ko će umiriti „antipolicijske ekstremiste“, ko je „folirantkinja i radikalna u korenu“.

Predsednikov izborni štab saopštio je da Džo Bajden nije umereni političar, a da je Haris njegov „politički testament“ i dokaz da „kontrolu nad državom predaje radikalnoj grupi koja planira da podigne poreze, smanji finansiranje policije, otvori granice i udovoljava socijalističkim diktatorima“.

U video poruci koju je Tramp podelio na Tviteru stoji da će Bajden i Haris zajedno „prigrliti radikalnu levicu“.

„Tromi Džon i isfolirana Kamala: savršeni zajedno, pogrešni za Ameriku“, kaže narator u videu. Predsednica Republikanskog nacionalnog komiteta Rona Mekdanijel smatra da izbor demokrata za potpredsednicu pokazuje da „levo krilo kontroliše Bajdenovu kandidaturu, kako što bi ga kontrolisali i kao predsednika“.

„Ona je lažna, zagovara dvostruke standarde“, tvrdi Mekdanijel. Tramp je, kako je kazao, iznenađen Bajdenovom odlukom budući da je ona prema njemu ranije pokazivala krajnje nepoštovanje i „bila vrlo zla“.

„Prema Džou Bajdenu odnosila se gore nego čak i Pokahontas. Pokazala je manjak poštovanja, a teško je odabrati nekoga ko je tako neumestan“, izjavio je Tramp novinarima aludirajući na na demokratsku senatorku Elizabet Voren, koju je ranije nazvao Pokahontas jer je jednom prilikom slagala da ima indijanske korene.

„Mislio sam da je (Bajden) ne bi odabrao“, kazao je Tramp.

Bajdenov izbor za potpredsednicu je naišao na hvale progresivnih i umerenih demokrata, od bivšeg predsednika Baraka Obame do demokratskog socijaliste Bernija Sandersa i Džima Keslera, izvršnog potpredsednika centrističke grupe „Treći put“.

U poruci na Tviteru Obama je napisao da dugo poznaje Kamalu Haris.

„Ona je više nego spremna za taj posao. Svoju je karijeru provela braneći naš ustav i boreći se za one kojima je potrebno da dobiju poštenu priliku. Ovo je dobar dan za našu zemlju. A sada, idemo u pobedu“.

U istom tonu reagovao je i američki senator Berni Sanders iz Vermonta.

„Čestitke za Kamalu Haris, koja će ući u istoriju kao naša sledeća potpredsednica. Ona razume šta je potrebno u borbi za radne ljude, za zdravstvenu službu i za rušenje najkorumpiranije administracije u istoriji.“ Hilari Klinton je izrazila „oduševljenje uključivanjem Kamale Haris u istorijsku demokratsku ulaznicu“.

Neki republikanci kažu da bi administracija Bajden-Haris bila „ekstremna i nestručna“.

„Odabirom Kamale Haris, ljudi oko Bajdena pokazali su koliko bi radikalna i nesposobna bila Bajdenova administracija“, tvitovao je senator Tom Koton iz Arkanzasa. Gardijan piše da Haris odražava ono što se „uzima zdravo za gotovo“ u političkom okruženju Trampovog doba: ona izgleda i zvuči predsednički.

Za demokrate, Haris je povratak Obamine vizije Amerike: raznolike i vođene socijalnom pravdom.

Za republikance poput Pensa, međutim, ona predstavlja „moć koja stoji iza prestola“.

„Kao što svi znate, Džoa Bajdena i Demokratsku stranku obuzela je radikalna levica“, rekao je Pens na predizbornom događaju u Arizoni u utorak.

Naredne nedelje se održava nacionalna konvencija demokrata na kojoj će biti ozvaničena kandidatura Bajdena.

Biće to prva konvencija u američkoj istoriji koja će biti održana u potpunosti u virtuelnoj elektronskog formi iz svih krajeva zemlje.

Četiri večeri će biti emitovani govori, počev od ponedeljka, a završiće se Bajdenovim obraćanjem o prihvatanju kandidature za predsednika SAD, 20. avgusta iz njegovog doma u Delaveru.

Demokrate planiraju govornike za svaku od četiri noći na različite teme: „Mi smo narod“, „Vođstvo je važno“, „Savršenija unija“ i „Američko obećanje“.

Konvencija republikanaca počinje 24. avgusta, većinom virtuelna, sa nekim događajima u Šarlotu u Severnoj Karolini. Tramp je naveo da planira da prihvati nominaciju u obraćanju 27. avgusta iz Bele kuće ili iz Getisburga u Pensilvaniji, sa mesta bitke 1863. u Građanskom ratu.

Stratezi oprezni sa anketama

Manje od 100 dana uoči predsedničkih izbora u Americi, ankete pokazuju da Bajden ima prednost u odnosu na aktuelnog predsednika Trampa, u nekim istraživanjima i više od 10 odsto. Međutim, ta prednost bi mogla da se smanji kako predizborna trka bude manje posmatrana kao referendum o radu predsednika, a više kao izbor između njega i Bajdena čiji će dosadašnji rad i predlozi tek biti predmet detaljnije analize.

Mnoge ankete iz 2016. su omanule da će Tramp izgubiti od Hilari Klinton. Zato se stratezi u obe partije slažu da aktuelne ankete ni na koji način ne garantuju Bajdenovu pobedu u novembru. Popularnost Trampa je opala tokom duge pandemije kovida 19 u SAD, duboke ekonomske recesije i građanskih nemira, a Bajden ga optužuje da je „digao ruke od zemlje“. Sa druge strane, Bajden poručuje da ne podržava apele demonstranata da se rasformiraju policijske snage i da se ukine njihovo finansiranje. Istovremeno, entuzijazam Trampovih pristalica će verovatno ostati na visokom nivou zbog njegovog protivljenja abortusu, kontroli oružja i ilegalnoj imigraciji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari