Tramp nije bio "nedužni svedok" 1Foto: EPA-EFE/ Chris Kleponis POOL

Devet demokratskih članova Kongresa koji nastupaju kao tužioci u zahtevu za opoziv bivšeg predsednika nastavili su sa iznošenjem optužbi protiv Donalda Trampa, kome se u Senatu sudi za „podsticanje na pobunu“ u napadu na Kapitol hil kada je stradalo pet osoba.

Suđenje se odvija u istoj polukružnoj dvorani u koju su 6. januara silom upale Trampove pristalice.

„Predsednik Tramp nije bio nedužni svedok nekog nesrećnog događaja, kao što to žele da prikažu njegovi advokati, nego je napustio svoju ulogu vrhovnog komandanta i pretvorio se u glavnog huškača na opasnu pobunu“, rekao je Džejmi Raskin, član Predstavničkog doma i glavni tužilac.

Kongresmen Džoakim Kastro je kazao da je Tramp mesecima raspirivao agresiju i mržnju. Na novim snimcima prikazana je „rulja koja napada Kongres, policajce koji pokušavaju da zaštite političare unutar zgrade, zastupnike koji se boje za svoj život i zaposlene koji se skrivaju iza zaključanih vrata“, prenosi Si-En-En. Snimci sa nadzornih kamera prikazuju kako su tadašnjeg potpredsednika Majka Pensa odvodili iz zgrade dok su u neposrednoj blizini demonstranti vikali da ga treba obesiti.

„Kada je masa okupirala Senat, napala Belu kuću i policiju, Tramp je to gledao na televiziji kao da je rijaliti“, rekao je Raskin. „Uživao je u tome. Nije nas kao vrhovni komandant zaštitio, nego je podsticao na pobunu i pisao tvitove koji su samo još više podstakli razuzdanu gomilu“, dodao je Raskin.

Bivši predsednik, koji boravi na Floridi, odbio je da svedoči. Ipak, njegov glas ovih dana odjekuje dvoranom gornjeg doma Kongresa, gde tužioci objavljuju audio snimke njegovih govora i zapaljive poruke na Tviteru, te podsećaju na najspornije izjave. Premda su izgledi da ubede dve trećine senatora da Trampa proglase krivim slabi, demokrate žele da utiču na javnost ovim saslušanjima koja se prenose širom Sjedinjenih Država, ukazuje Si-En-En.

Dugotrajnu kampanju dezinformisanja o predsedničkim izborima koju je podsticao Tramp i nedeljama neosnovano tvrdio da je bio „žrtva masovne izborne prevare“, demokrate su nazvale „velikom laži“.

Nakon sudskog odbijanja tužbi i brojnih pritisaka na izborne zvaničnike u važnim saveznim državama „predsedniku Trampu je ponestalo nenasilnih mogućnosti da ostane na vlasti“, ocenio je kongresmen Ted Liju.

Zato se okrenuo „grupama koje je mesecima odgajao“, poput krajnje desne Praud Bojs, čijih je nekoliko članova bilo među napadačima na Kapitol, dodala je njegova koleginica Stejsi Plasket podsećajući da ih je predsednik još u oktobru pozvao da „budu spremni“. A onda je, kazala je Plasket, 6.januara svojim pristalicama okupljenim u Vašingtonu neposredno pre upada u Kongres poručio: „Borite se vatreno.“

Re}i da bi bivši predsednik mogao biti odgovoran za nasilje „omanje grupe kriminalaca“ koji su ga „pogrešno razumeli“ je jednostavno apsurdno, istakli su Trampovi advokati u pismu, navodeći da ih je, on naprotiv, „smirivao“. „Preslušali smo 11.000 reči njegovog govora i predsednik je reč ‘mirno’ upotrebio samo jednom, a reč ‘boriti se’ više od 20 puta“, reagovala je Madlen Din.

Uprkos svemu, Tramp je i dalje veoma popularan u delu biračkog tela i ima jak uticaj u Republikanskoj stranci. Premda mu neki stranački senatori pripisuju odgovornost za napad, nije verovatno da će se njih 17 pridružiti demokratama kako bi ga proglasili krivim i na kraju mu onemogućiti da se ponovo kandiduje za predsednika. Senat je sa 56 glasova za i 44 protiv potvrdio da je suđenje u skladu sa Ustavom. Obe strane imaju na raspolaganju po 16 sati za iznošenje argumenata pred Senatom, koji funkcioniće kao sud. Očekuje se da će iznošenje argumenata trajati do kraja nedelje, a nakon toga senatori će moći da postavljaju pitanja. Glasanje Senata o opozivu moglo bi uslediti, kako se navodi, već u ponedeljak, što zavisi od odluke da će pozivati svedoke ili ne.

Za potvrdu ustavnosti postupka u utorak je bila dovoljna natpolovična većina glasova, a glasanje je pokazalo da demokrate za sada nemaju potrebnu dvotrećinsku većinu za opoziv, koji bi onemogućio Trampa u obavljanju javnih dužnosti u budućnosti. Demokratama se u tom glasanju priklonilo šest republikanaca, a za opoziv im je potrebno 17 glasova republikanaca u Senatu. Više od polovine Amerikanaca smatra da Senat treba da opozove Trampa. Prema anketama čiji su rezultati objavljeni u utorak, između 52 i 56 odsto Amerikanaca smatra da Senat treba da opozove bivšeg predsednika i da je on odgovoran za podsticanje nasilnog upada u Kongres.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari