Trilioni pod sumnjom 1Foto: BETA/ AP PHOTO SUSAN WALSH

Borba protiv korone dovodi do političkih poteza koji su teško zamislivi u normalnim prilikama, pa prema tome sporni i kontroverzni.

Pod pritiskom očigledne nadolazeće recesije, države i vlade prekim putem odlučuju o ogromnim svotama, gotovo bez ikakve rasprave i transparentnosti.

Moglo je tako da se dogodi da Amerika odobri paket pomoći od ukupno 2,2 triliona dolara, tako što bi ga Nensi Pelosi proglasila pred praznom salom američkog Kongresa, pošto su se lideri demokrata i republikanaca dogovorili da na taj način usvoje zakon.

Da se takav istorijski presedan dogodi, sprečio je republikanski član Predstavničkog doma libertetske orijentacije Tomas Mejsi koji je, zbog toga što je bio protiv takvog paketa, tražio da mu se omogući da govori i da se na kraju glasa o paketu.

Do zapisničkog glasanja ipak nije došlo, iako je Mejsi tvrdio da lično zna senatore koji bi glasali protiv.

Mejsi je zbog toga postao najomraženija ličnost u Americi, a smrtne pretnje su postale uobičajene poruke koje su mu upućene. „Nije reč o običnom zakonu, već o najvećem transferu bogatstva u ljudskoj istoriji“, rekao je Mejsi. Ali, to će biti „transfer od običnih ljudi na račune superbogatih“, zaključio je.

On to zaključuje na osnovu neslaganja u prostoj računici. Ako se 2,2 triliona podele sa 150 miliona radnika, koliko ima Amerika, onda bi svaki trebalo da dobije nešto više od 13 000 dolara. Umesto toga, dobiće po 1 200 dolara koliko je navedeno u tom zakonu.

Gde će ostatak novca? Pošto će transfer ići preko banaka i korporacija, onda je logično da će razlika ostati na tim računima. Potpunu netransparentnost koja okružuje Federalne rezerve uvećava i činjenica da one ne dozvoljavaju reviziju.

Pre glasanja u petak, Tramp je pozvao kongresmena, ali očigledno nije bio zadovoljan razgovorom, što je kasnije i javno izrazio na Tviteru. Nazvao ga je „ostarelim samozaljubljenikom“ koji očekuje aplauze publike i na kraju zatražio da bude izbačen iz republikanske partije.

Mejsi je kasnije posvedočio da mu je ponuđeno i nekoliko odbora kojima bi mogao da predsedava, ukoliko bi odustao od zahteva da se glasa o zakonu. Bivši američki državni sekretar, Džon Keri, počastio ga je nimalo nežno, da je „testiranjem pozitivno utvrđeno da je ser…nja“, koji mora da bude „stavljen u karantin“ kako bi se sprečilo „masovno širenje gluposti“. Keri je zaključio da su se predsednik Tramp i on „najzad u nečemu složili“.

Pošto je postavljeno pitanje da li bi etički odbor Kongresa trebalo nešto da preduzme, Mejsi je prokomentarisao da bi taj odbor, nesumnjivo, radije kaznio njega, nego predsednika Komiteta za obaveštajna pitanja, senatora Ričarda Bara, koji se nalazi se pod istragom FBI, zbog „trgovine informacijama“ o koroni na osnovu kojih je prodao svoje akcije, neposredno pred pad na berzama zbog virusa.

I pre svega, Mejsi je ostao tvrd pri svojim stavovima: „Kada je bombardovan Perl Harbor, nismo udarali ljude po džepu, nego neprijatelja. Sada je potrebno napasti virus, a ne poreske obveznike i da presipamo dolare u džepove bogataša“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari