U Tel Avivu postavljen transparent dobrodošlice Bajdenu s izraelskom i palestinskom zastavom 1Foto: Mahmoud Illean

Liberalna izraelska grupa aktivista Mir sada (Šalom akšav) postavila je danas transparent na zgradi u Tel Avivu s izraelskom i palestinskom zastavom u znak dobrodošlice predsedniku SAD Džozefu Bajdenu uoči njegove posete Izraelu ove nedelje.

„Predsedniče Bajden dobro došli u dve zemlje koje najviše volimo“, piše na transparentu.

„Mi želimo dobrodošlicu Bajdenu, istinskom prijatelju Izraela i zahvaljujemo na njegovim naporima da promoviše interese i ojača Izrael“, navodi se u saopštenju Mira sada.

Bajden će doputovati u Izrael u sredu, a u petak će otputovati u Saudijsku Arabiju.

On će se odvojeno sastati sa predsednikom prelazne vlade Izraela Jairom Lapidom i predsednikom Palestinske uprave Mahmudom Abasom.

U saopštenju Mira sada se dodaje da je transparent postavljen da podseti predsednika Bajdena, „vatrenog pristalicu obe zemlje“, da je palestinska država pre svega u interesu Izraela.

„Bilo koje vreme je dobro vreme da se učini prava stvar za državu Izrael. Pošto je Lapid razgovarao s Abasom i liderima u regionu, naredni očigledan korak je da se započnu pregovori“, piše u saopštenju, kako prenose izraelski mediji.
„Gospodine predsedniče dobro došli u naše voljene zemlje, sada je vaš trenutak da sarađujete sa dva lidera kako bi vizija postala reaalnost“, naglasili su aktivisti Mira sada.

Bajdenova administracija pruža finasijsku pomoć Palestincima, ali nije podstakla Izrael da okonča okupaciju palestinskih teritorija, ni da im da ista prava, konstatuje AP.

Nije čak ostvarila ni skroman plan da ponovo otvori konzulat SAD u Jerusalimu zatvoren za vreme mandata Bajdenovog prethodnika Donalda Trampa.

Poznavaoci bliskoistočnih prilika navode da sve što Bajden pokušava jeste da se održi zatišje, a to za Palestince znači učvršćivanje represije i nastavak naseljavanja palestinskih teritorija.

Očekuje se da izraelski zvaničnici istaknu tokom Bajdenove posete da je izdato na hiljade radnih dozvola za Palestince sa Zapadne obale i pojasa Gaze da rade u Izraelu.

Kada predsednik SAD bude prošao kroz separacionu barijeru podignutu prema Zapadnoj obali da se sastane sa palestinskim liderima u Vitlejemu čuće drugačiju priču da Izrael učvršćuje decenijsku vojnu kontrolu nad milionima Palestinaca, a kraja na vidiku nema.

U izraelskom političkom sistemu dominiraju desničarske stranke koje smatraju Zapadnu obalu sastavnim delom Izraela.

Čak i ako Lapid, koji podržava rešenje decenijskog sukoba po modelu dve države, uspe da obrazuje vladu posle petog ciklusa izbora za manje od dve godine, njegova koalicija će se gotovo sigurno oslanjati na neke čvrstorukaške partije.

I mada Palestinci, sudeći po ispitivanju javnog mnjenja, u većini podržavaju takozvane mere za izgradnju poverenja, uključujući radne dozvole, podrška za rešenju sukoba po modelu dve države opala je sa 40 odsto na 28 odsto za samo tri meseca i 55 odsto anketiranih poržava „povratak sukobima i oružanoj intifadi (ustanku protiv izraelske okupacije)“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari