Udruženje "BH novinari": Ne sme biti cenzure i politizacije medija 1Foto: PA-EFE/Malton Dibra

Generalna sekretarka Udruženja „BH novinari“ Borka Rudić izjavila je agenciji Beta da i u vreme pandemije novinari imaju pravo da dobiju sve informacije koje su u interesu javnosti.

„Mi smo već nekoliko puta reagovali na pokušaje cenzure, na pokušaje politizacije rada medija i novinara i na pokušaje uskraćivanja informacija novinarima“, kazala je Rudić.

Po njenim rečima, u BiH postoji selekcija informacija na svim nivoima vlasti, kao i diskriminacija medija, s obzirom na to da neki imaju eksluzivno pravo da dobiju informaciju, dok su ostali uskraćeni.

„Takav tretman novinara koji nije prihvatljiv, bez obzira što smo u vanrednim okolnostima“, ocenila je Rudić.

Udruženje „BH novinari“ se zalagalo za osnivanje pula medija u Federaciji BiH, kao bezbednog i jednostavnog načina komuniciranja medija i zvaničnika, pri čemu bi novinari, uz mere zaštite od korona virusa, prisustvovali konferencijama za medije.

„Nažalost, taj naš predlog nije prihvaćen, novinari nisu u direktnoj komunikaciji sa zvaničnicima, ne mogu postavljati potpitanja, ne mogu reagovati na nedovoljne i nekompetentne odgovore“, rekla je generalna sekretarka Udruženja „BH novinari“.

Kao poseban problem navela je što informacije u ime određenih nadležnih institucija saopštavaju osobe koje su, kako je ocenila, nekompetentne da iznose takve podatke.

Rudić je naglasila da će Udruženje BH novinari insistirati da se razjasni kako su određene osobe umrle od korona virusa – da li su nadležni na vreme reagovali, zatim pitaće o broju testova na korona virus koji su stigli u BiH, kupljeni novcem građana.

Istakla je da nabavka testova i medicinske opreme i u sadašnjoj situaciji mora biti transparentna, da javnost ima na uvid svu dokumentaciju koja treba da pokaže da su nabavke bile u skladu sa zakonom.

„U vreme krizne situacije svi treba da se drugačije ponašamo, ali svi zakoni se moraju poštovati, jer nijedan zakon nije suspendovan i mora se sprovoditi“, naglasila je Rudić.

Istakla je da je javni interes osnovni princip koji treba da bude ključan za sve: kako za predstavnike vlasti, tako i za novinare.

Rekla je da samo tačno i blagovremno informisanja, lišeno nekompetentnih i konfuznih odgovora, može doprineti smanjenju širenja panike među građanima.

„Ako vi ne možete dobiti informaciju koliko je zdravstvenih radnika zaraženo korona virusom, ako ne možete dobiti informaciju o spornim smrtnim slučajevima, onda je normalno da to stvara sumnju građana u funkcionisanje sistema“, kazala je Rudić.

Navela je da nije jasno zašto na korona virus nisu testirani novinari koji su prisustvovali jednoj od konferencija za mwdije posle koje su se razvili „određeni klasteri zaraze“.

Generalna sekretarka „BH novinara“ je u izjavi za Betu poručila svim medijim da mogu da upute žalbe Ombudsmanu za ljudska prava BiH, ako zvanične institucije krše Zakon o slobodi pristupa informacijama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari