Uložili milijarde u “gradove sunđere”, ali uzalud: “Nismo računali na ovakve vremenske katastrofe” 1Foto: Beta/AP/Andy Wong

Nakon što je 2012. u poplavama u Pekingu smrtno stradalo 79 ljudi, kineski lider Si Đinping pozvao je na izgradnju „gradova sunđera“, koji će upijati vodu i sprečavati da obilne padavine prerastu u katastrofalne poplave.

Kina je u to uložila milijarde dolara: ipak, ovih je dana najmanje 20 ljudi smrtno stradalo u poplavama koje su pogodile 30 miliona Kineza.

To je dovelo u pitanje sve što su vlasti poduzele kako bi se odbranile od vremenskih neprilika podstaknutih klimatskim promenama, piše američki Bloomberg.

Gradovi sunđeri podrazumevaju korišćenje krovnih vrtova, pločnika propusnih za vodu, podzemnih rezervoara i drugih načina upijanja jakih padavina, osmišljenih tako da prikupljenu vodu polako ispuštaju u reke ili rezervoare.

Desetine kineskih gradova od Pekinga na severu do Čongkinga na jugu obećali su da će sprovesti tu transformaciju u gradove sunđere.

Ali, što god da su preduzeli, globalno otopljavanje podstiče intenzivnije padavine.

Širom sveta gradovima i selima postaje sve teže da se odbrane od poplava.

Jedan od primera kako su Kinezi uređivali svoje gradove sunđere je Daksing, glavni aerodrom na periferiji Pekinga, piše Jutarnji list.

Daksing je sa svojim sistemom odvoda pripremljen da apsorbuje kišnicu u količini od 1.300 olimpijskih bazena.

No ipak je deo njegovih pista bio pod vodom dok se Peking borio s rekordnim kišama, navodi Bloomberg.

Velike investicije nisu pomogle ni Ksingtaiju, gradu u susednoj pokrajini Hebei: kad je u dva dana palo onoliko kiše koliko inače padne u dve godine, poplave su neizbežne.

Od utorka je u Ksingtaiju u poplavama poginulo petoro ljudi, a četvoro se još uvek vodi kao nestalo.

Pred kraj prošle decenije, Džengdžou je uložio 7,4 milijarde dolara u projekat grada sunđera.

Ali 2021. u katastrofalnim poplavama imali su 380 smrtnih slučajeva.

Negde je problem što “sunđerasta” infrastruktura pokriva samo deo grada, dok su neka područja poplavljena jer su posebno određena za ispuštanje poplavnih voda.

Hongdžang Ksu sa Australijskog nacionalnog univerziteta kaže da je problem što kineski plan nije u obzir uzeo klimatsku katastrofu.

“Bio je to prilično dobar plan kada je pokrenut”, kaže on, “jer nudi sveobuhvatni pristup rešavanju problema urbanog upravljanja vodama, uključujući kontrolu onečišćenja, upravljanje padavinskim vodama i ublažavanje poplava”.

“Ali, zanemaruje vremenske katastrofe. Problem je što su planovi napravljeni na osnovu statističkih podataka o količini padavina u 30 godina do 2014, dok su se u međuvremenu vremenski uslovi jako pogoršali”, kaže Li Džao iz Grinpisa iz Pekinga.

Zato bi strategiju upijajućih gradova, gradova sunđera, trebalo kombinovati s drugim merama, kažu stručnjaci.

Proširenje urbanih parkova i vrtova na krovovima moglo bi u određenoj meri smanjiti problem.

Jedan je od predloga i oživljavanje napuštenih plovnih puteva koji su izgrađeni još u doba dinastije Ćing za preusmeravanje poplavnih voda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari