VOA: Stručnjaci upozoravaju na moguće negativne posledice ponovnog pokretanja poslova u SAD 1Foto: Beta/AP/Evan Vucci

Bela kuća objavila je plan u tri faze za ponovno pokretanje američke ekonomije koja je u zastoju zbog pandemije korona virusa, ali stručnjaci upozoravaju da je zbog nedostataka u sistemu javnog zdravlja možda prerano čak i za prvu fazu, piše danas Glas Amerike (VOA).

Američki predsednik Donald Tramp rekao je da plan podrazumeva ulazak u prvu fazu kada se uoči kontinuiran, 14-dnevni pad u broju zaraženih. O primeni plana odlučiće guverner svake savezne države posebno.

Za sve tri faze Trampovog plana važe preporuke o redovnom pranju ruku, držanju distance od drugih ljudi, pokrivanju lica i ostajanju kod kuće ukoliko je to moguće. Ali, stručnjaci kažu da to nije dovoljno.

Stručnjaci upozoravaju na nedovoljan broj testova na korona virus čime se otežava i praćenje zaraženih širom SAD – pa i otvaranje poslova zato može da ima negativne posledice.

„Postoji rizik da će nam broj zaraženih ponovo skočiti“, kazao je profesor Univerziteta u Vašingtonu i član upravnog odbora Društva za infektivne bolesti SAD Džon Linč.

Plan Bele kuće predvidja da se uporedo sa ublažavanjem restrikcija sprovodi i masovnije testiranje zdravstvenih radnika, ljudi koji imaju potencijalne simptome kovida-19 i pacijente koji nemaju simptome.

Linč kaže da je Medicinski centar „Harborvju“ u Sijetlu opremljen sa 5.000 testova dnevno, a da bi trebalo da mu kapacitet bude izmedju 10.000 i 20.000. Napominje i da testovi moraju da budu dostupni svima, bez obzira na to da li imaju zdravstveno osiguranje.

Stručnjaci upozoravaju da je testiranje antitela na još dužem štapu od testiranja na korona virus.

Džon Linč napominje da je za praćenje svih inficiranih i njihovih kontakata potreban i veliki broj zdravstvenih radnika, a da je problem u tome što je infrastruktura javnog zdravlja desetkovana jer 15 godina unazad nije ulagano dovoljno novca u taj sistem.

Sa druge strane, navodi VOA, američka ekonomija trpi velike posledice.

Ekonomsku aktivnost je prva obustavila Kalifornija 19. marta, kada su otkazani i svi javni skupovi, a ljudima naređeno da ostanu kod kuće. Sledile su i ostale savezne države sa svojim preporukama.

Broj nezaposlenih je rekordan.

U pojedinim saveznim državama održani su i protesti zbog restriktivnih mera, a predsednik Tramp smatra da su neki guverneri usvojili preoštre smernice.

Tramp je podržao proteste na kojima se traži ponovno pokretanje ekonomije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari