Vođa bande na Haitiju preti građanskim ratom ako premijer ne podnese ostavku 1foto: EPA-EFE/Johnson Sabin

Džimi Šerizje (Jimmy Chérizier), vođa oružane bande G9, poznat po nadimku Roštilj (Barbecue), koja seje haos u prestonici Haitija Port O Prensu, zapretio je danas da će doći do građanskog rata, ako premijer te zemlje Arijel Anri ne podnese ostavku, javlja Bi-Bi-Si (BBC).

On je uputio javnu pretnju u trenutku dok pripadnici njegove bande pokušavaju da preuzmu kontrolu glavnim gradskim aerodromom kako bi sprečili povratak Anrija iz inostranstva.Prijavljeno je da su se neredi proširili i na druge gradove, dok je u gradu Žasmelu došlo do zatvorske pobune.

G9 su započeli sa talasom nasilja, uključujući i napade na policijske stanice i napade na dva zatvora gde su oslobodili hiljade zatvorenika.

Haiti je već godina teško pogođen nasiljem bandi, međutim sukobi su eskalirali kada je premijer Anri otišao u zvaničnu posetu Keniji prošle nedelje.

Cilj njegovog putovanja je bio da osigura sporazum sa o slanju međunarodnih policijskih snaga predvođenih Kenijom, koje bi pomogle u gušenju bandi na Haitiju. Opozicija pak strahuje da bi on tu silu mogao da upotrebi kako bi se održao na vlasti.

Njegovo boravište je bilo nepoznato danima sve do kasno u utorak, kada je odleteo iz Nju Džersija u Portoriko, koji je terotorija SAD.

Anri je došao na vlast ubrzo posle atentata na bivšeg predsednika Žovenala Moisea jula 2021. godine, bez ikakvih izbora.

Stoga njegovi kritičari smatraju njegovu vlast nelegitimnom, naglašavajući da ni dve i po godine nakon što je došao na vlast nije organizovao nove predsedničke izbore, iako je to ranije obećao.

Haiti nema nijednog demokratski izabranog predstavnika vlasti, u zemlji nije bilo izbora još od 2016. godine.

Vakum koji je stvoren nedostatkom izabranih zvaničnika popunile su bande za koje se veruje da kontrolišu oko 80 odsto glavnog grada.

Otmice za otkup su postale uobičajena pojava, a čak su i neke bolnice morale da prekinu sa radom zbog pogoršane bezbednosti.

Humanitarna organizacija Lekari bez granica (MSF) je saopštila da je privremeno obustavila usluge na terenu.

Nasilje je do sada uglavnom bilo koncentrisano u prestonici i okolini. Ali bilo je i izveštaja o pucnjavi u gradu Džeremi, na jugozapadu, i o zatvorskim neredima u Žasmelu, na jugu zemlje.

Prema podacima UN oko 15.000 judi je raseljeno zbog nasilja za koje su odgovorne bande.

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija saopštio je da će kasnije danas održati hitan sastanak na kojem će se razgovarati o nasilju na Haitiju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari