Voren na meti zbog "levičarenja" 1

Glavna demokratska kandidatkinja za Belu kuću Elizabet Voren našla se na meti oštrih napada svojih rivala u najnovijoj TV debati pred izbore u Sjedinjenim Državama 2020.

Na sceni u Vestervilu, Ohajo, našlo se 12 demokratskih kandidata, u najvećoj predizbronoj debati u modernoj istoriji SAD, i prvoj od kada je pokrenuta istraga radi mogućeg opoziva zbog pokušaja predsednika Donalda Trampa da izvrši pritisak na Ukrajinu da istraži jednog od njegovih glavnih rivala, bivšeg potpredsednika DŽozefa Bajdena.

Kako prenosi Gardijan, do najeksplozivnijih sukoba tokom debate došlo je između Bajdena i Voren, a ona se našla i na udaru ostalih kandidata, većinom umerenih, zbog „levičarskih“ stavova u vezi sa zdravstvenim osiguranjem, porezima i tehnologijom. Debata je započela jednoglasnim odobravanjem istrage o Trampu koju vodi Predstavnički dom, uz kritike „kriminala u Beloj kući“ i „najkorumpiranijeg i najnepatriotskijeg predsednika ikad“.

Bajden, koji je u istragu radi opoziva uvučen Trampovim tvrdnjama da su on i njegov sin bili umešani u prestupe u Ukrajini, branio je svoje postupke. „Moj sin nije učinio ništa pogrešno. Ja nisam učinio ništa pogrešno. On (Tramp) je krenuo na mene zato što zna da ću biti nominovan, i pobediću ga“, rekao je Bajden.

Do još jednog od retkih trenutaka jedinstva među demokratskim učesnicima debate došlo je kada je Berni Sanders, najstariji kandidat, zahvalio svojim pristalicama i rivalima za podršku i lepe želje koje su mu uputili dok se oporavljao od srčanog udara pre dve nedelje.

Do sukoba mišljenja oko zdravstvenog osiguranja, ali i napada na Elizabet Voren, došlo je već na početku debate. Senatorka iz Masačusetsa je prihvatila Sandersov „Medicare for All“ plan za zdravstvo, ali se, za razliku od njega, opirala da odgovori na pitanje kako bi finansirala taj plan vredan više biliona dolara. Sanders je priznao da bi sprovođenje plana zahtevalo povećanje poreza za porodice iz srednje klase. Kada je eksplicitno upitana da li bi ona povećala poreze radi ostvarenja tog plana, Voren je izbegla odgovor.

„Čuli smo večeras: da ili ne pitanje koje nije dobilo da ili ne odgovor. Vaša osobenost, senatorko, je da imate plan za sve, osim za ovo“, poručio joj je Pit Butidžidž, gradonačelnik Saut Benda, Indijana, koji je i ranije napadao Voren zbog plana za zdravstveno osiguranje. Ona je uzvratila da je Butidžidžov plan „Medicare for All who want it“ (medicinska briga za sve koji žele) zapravo „Medicare for all who can afford it“ (za sve koji to mogu da priušte).

Na meti se našla i ideja uvođenja poreza na bogatstvo za koju se senatorka zalaže, a za koju je teksaški kongresmen Beto O’Rurke rekao da izgleda kao da je Voren „više usmerena na to da kažnjava ljude i navodi ih da se okrenu jedni protiv drugih, umesto da im poboljšava život“. „Vi ste zaradili bogatstvo u Americi. I garantujem da ste ga izgradili delom koristeći radnike kojima smo svi mi pomogli da plate svoje obrazovanje“, uzvratila mu je Voren.

Tokom tročasovne debate razgovaralo se i o Trampovoj naširoko kritikovanoj odluci da povuče američke vojnike iz Sirije, što je dovelo do oštrih razmena reči između Butidžidža i havajske članice Predstavničkog doma Tulsi Gabard. Raspravljano je i o oružju, reproduktivnim pravima i vrhovnom sudu.

Sandersovi zdravstveni problemi dodatno su usmerili fokus ka njegovim godinama i godištima drugih glavnih kandidata iz Bele kuće – Bajden ima 76, Voren 70, a Tramp 73. Govoreći o pitanju godina, Voren je obećala da će „nadmašiti i nadživeti“ Trampa ili bilo kog republikanca, a Bajden je rekao da je jedan od glavnih razloga što se kandidovao upravo njegova dugotrajna karijera i iskustvo i naglasio da „sa godinama dolazi i mudrost“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari