Za gotovo četvrtinu svetske populacije 2021. bila rekordno topla 1Foto: Pixabay/ geralt

Za gotovo četvrtinu svetske populacije 2021. je bila rekordno topla, pošto se zbog klimatskih promena povećavaju temperature širom sveta, pokazuju novi podaci vodećih američkih stručnjaka za pitanja klime.

Prošla godina je bila šesta najtoplija u istoriji, pri čemu su globalne temperature bile za 1,1 stepen Celzijusa iznad proseka od pre Industrijske revolucije, navodi se u novoj godišnjoj analizi Nase i Nacionalne uprave za okeaniju i atmosferu (Noaa), preneo je Gardijan.

„Nauka ne ostavlja prostor za sumnju – klimatske promene su egzistencijalna pretnja našeg doba“, rekao je šef Nase Bil Nelson. On je dodao da je osam od deset najtoplijih godina zabeleženo u protekloj deceniji, što „naglašava potrebu za smele akcije u cilju zaštite budućnosti naše zemlje i celog čovečanstva“.

Rekordno visoke temperature prošle godine su zabeležene u delovima severne Afrike, južne Azije i Južne Amerike dok se led u Arktičkom okeanu i dalje topi i temperature okeana su ponovo bile rekordne. „Okeani akumuliraju veliku količinu toplote“, rekao je Rasel Vouz, viši stručnjak za pitanja klime u Noaa. „Da okeani nemaju ogroman kapacitet za skladištenje toplote, atmosfera bi se mnogo brže zagrevala.“

Gevin Šmit, direktor Nasinog Instituta Godard za svemirske studije, rekao je da promene koje su u toku na Arktiku koji se zagreva oko tri puta brže u odnosu na globalni prosek su „izuzetno dramatične“ i odraziće se na ostatak sveta tako što će, između ostalog, da se podiže nivo mora zbog topljenja glečera. „Ono što se dešava na Arktiku ne ostaje na Arktiku“, rekao je Šmit.

Iako visoke temperature 2021. nisu premašile one iz 2020. koja je bila samo neznatno toplija od 2016, naučnici su rekli da prošla godina predstavlja još jednu demonstraciju dugoročnog globalnog zagrevanja koje je izazvano ljudskom aktivnošću, kao što je sagorevanje fosilnih goriva i krčenje šuma. Koncentracija ugljen-dioksida u atmosferi je sada na nivoima kakvi nisu zabeleženi na Zemlji u proteklih četiri miliona godina.

„Nije važno kako vršite analizu, ona vam pokazuje da se Zemlja dosta zagreva“, rekao je Vouz. Noaa i Nasa su izvršile analizu temperatura na pomalo različite načine, koristeći podatke s meteoroloških stanica, brodova i okeanskih bova.

„Jasno je da je svaka od prethodnih četiri decenija bila toplija od prethodne. Sada je sigurno toplije nego bilo kada u proteklih dve hiljada godina, a možda i više.“

Evropska agencija za klimatske promene Kopernikus je ranije ove nedelje saopštila da je 2021. godina peta najtoplija u istoriji, pri čemu su poslednje sedam najtoplije ikada zabeležene. Prošlogodišnje temperature je ublažio periodični događaj u vezi s klimom La Ninja koji hladi vode Tihog okeana.

Iako nije bila najtoplija zabeležena pojedinačna godina, u 2021. je primećen izvesni broj ekstremnih znakova klimatskih promena. Jul je prošle godine bio najtopliji ikada zabeležen mesec na svetu, pri čemu je temperatura od 54,4 stepena Celzijusa u Dolini smrti u Kaliforniji možda najviša ikada zabeležena u tom mesecu.

Ukupno 1,8 milijardi ljudi, što je gotovo četvrtina svetske populacije, živi u zemljama u kojima je zabeležena najtoplija godina do sada, pokazuje odvojena analiza koju je u četvrtak objavio „Berkeley Earth“. Ukupno 25 zemalja, uključujući Kinu, Nigeriju i Iran, je u 2021. registrovalo rekordno visok godišnji temperaturni prosek.

„Niko ne živi na globalnoj prosečnoj temperaturi“, rekao je Robert Rod, vodeći stručnjak u „Berkeley Earth-u“. „Većina kopnenih područja će više biti pogođena višim nego prosečnim temperaturama, a zemlje moraju da planiraju kako će da reaguju.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari