Za početak 8,2 milijarde dolara za vakcine i lekove 1Foto: EPA-EFE/ DANIEL IRUNGU

Na virtuelnom samitu globalnog saveza svetskih lidera juče se raspravljalo o sakupljanju sredstava od početnih 8,2 milijarde dolara za istraživanje i ravnomernu distribuciju vakcina i lekova u okviru borbe protiv pandemije virusa korona.

Izražava se nada da će nacionalni napori za istraživanje biti unapređeni, i da će se vakcine brzo proizvoditi za distribuciju u siromašnije zemlje, a ne samo za potrebe bogatih zemalja u kojima se prave.

Kako ocenjuje Gardijan, nacionalni prestiž i ogromni profiti su potencijalno na zalogu za zemlje i firme koje pobeđuju u trci za vakcinu zahvaljujući kojoj se svetskim privredama mogu ukinuti restriktivne mere, ali postoji opasnost da se zbog nekoordinisanog dupliranja napora za istraživanje proces uspori i dođe do dodatnih troškova.

Koncept sakupljanja sredstava za istraživanje, koji je bio tema današnjeg samita, osmišljen je na prethodnom sastanku 24. aprila. Prethodnom samitu, koji je obuhvatio i Svetsku zdravstvenu organizaciju, a koji je bio na brzinu organizovan, nisu prisustvovali predstavnici SAD i Kine.

Predsedniku SAD Donaldu Trampu koji je u sukobu sa SZO i Kinom zbog, kako on kaže, zavere da se prikrije poreklo virusa, upućen je apel da podrži samit. Međutim, kako piše Gardijan, do ponedeljka ujutru je počeo da jenjava optimizam da bi SAD mogle da popuste i pridruže se inicijativi.

„Ako kovida ima bilo gde, kovida ima svuda. Ako se vakcine ne distribuiraju svuda, do recidiva se može doći svuda“, rekla je Melinda Gejts, koja kritikuje SAD zbog odsustva njihovog liderstva u inicijativama u vezi s javnim zdravljem.

Ova inicijativa je osmišljena s ciljem da se prošire okviri rada postojeće organizacije koja je osnovana 2017. nakon epidemije ebole, a koja je poznata kao Globalna koalicija za inovacije u pripremljenosti za epidemiju i fokusirana je na nalaženje vakcina.

U nadležnosti novog tela će, između ostalog, biti testiranje i terapija za zaražene.

Lideri se nadaju da će slediti model Globalne alijanse za vakcinu i imunizaciju (Gavi) koja pregovara s kompanijama koje rade na nalaženju vakcina dvadeset godina, umanjujući cenu tako što garantuju dugoročna tržišta i velike količine. Gavi je pomogao da se finansira imunizacija 20 miliona dece širom sveta.

Globalni odbor za pandemiju, koji deluje nezavisno ali u partnerstvu sa SZO, će imati podršku zemalja G-20. Biće uspostavljene i zasebne podgrupe koje će koordinisati rad na nalaženju vakcine i lekova za terapiju i na dijagnostici.

Cilj je da se istraživanje kanališe ka nalaženju pet ili šest vakcina pre nego što se pređe na masovnu proizvodnju dve koje najviše obećavaju.

SZO procenjuje da se na globalnom nivou trenutno radi na 89 vakcina, uključujući sedam koje su trenutno na kliničkoj proceni i pojedine terapijske lekove na kojima se trenutno vrše klinička testiranja.

Da bi se proces ubrzao, cilj grupa je da se subvencioniše proizvodnja lekova pre nego što se završe klinička testiranja. Krajnji troškovi bi mogli iznositi čak 40 milijardi dolara.

Zajednički poziv na delovanje kojim se podržava i uloga SZO potpisali su nemačka kancelarka Angela Merkel, francuski predsednik Emanuel Makron, italijanski premijer Đuzepe Konte, norveška premijerka Erna Solberg, predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari