Zašto je Bajden odbio da Izraelu isporuči helikoptere "Apač"? 1Foto: EPA-EFE/ATEF SAFADI

Izeštaji o odbijanju administracije američkog predsednika Džoa Bajdena da odobri zahtev Izraela za kupovinu jurišnih helikoptera Apač (Apache) iznenadili su mnoge američke komentatore, posebno u svetlu velike podrške koju Vašington pruža Izraelu od početka operacije u Gazi, piše Al Jazeera Balkans.

Od 20. decembra, Vašington je Izraelu dostavio više od 230 teretnih aviona i 20 brodova natovarenih raznim vrstama oružja, municije i vojne opreme, a Bajdenova administracija se obavezala da će pružati podršku Izraelu, bez obzira koliko rat potrajao.

Izveštaji pokazuju da je Izrael podneo zahtev u vezi s helikopterima Apache pre nekoliko sedmica, isti onaj koga je izraelska vlada ponovno uputila i predala američkom ministru odbrane Lojdu Ostinu tokom njegove poslednje posete Izraelu ovog meseca.

Dugi rat

Vest o američkom odbijanju stigla je u trenutku kada je načelnik štaba izraelske okupacione vojske Herzi Halevi naglasio da će se rat koji je Izrael pokrenuo na Pojas Gaze nastaviti još nekoliko meseci.

Bajdenova administracija želi da Izrael brzo pređe u treću fazu agresije, čime bi se smanjio broj žrtava nakon što je broj ubijenih premašio 20.000, uz više od 50.000 ranjenih.

U intervjuu za Al Jazeeru, ambasador Dejvid Mak, bivši pomoćnik američkog državnog sekretara za pitanja Bliskog istoka, naglasio je da “Sjedinjene Američke Države imaju ograničene količine ovih najznačajnijih helikoptera za naše oružane snage, a osim toga, možda postoji prioritet i u planiranju snabdevanja Ukrajine ovim helikopterima zbog moguće ukrajinske ofanzive sledeće godine.

Dodao je: “S obzirom na to da izraelsko ratno vazduhoplovstvo ubija Palestince u Gazi, kao i u gradovima na Zapadnoj obali, logično je da Bajdenova administracija prestane Izraelu da isporučuje ofanzivno oružje. Štaviše, ne želimo ohrabrivati ​​Izrael na otvaranje novog fronta protiv Libana, gde bi helikopteri Apache naoružani Hellfire projektilima bili ključni dodatak izraelskom arsenalu“.

Privremeno odbijanje

Iako se u nekim izveštajima navodi da je američko Ministarstvo odbrane kategorički odbilo izraelski zahtev, ima i onih koji misle da donesena odluka nije konačna, te da se može i promeniti.

Bivši američki diplomata, Volfgang Pustzai, smatra da “ako je ovo konačna odluka – a odluka još nije doneta prema mojim informacijama – to je svakako još jedan snažan znak da Vašington nije zadovoljan načinom na koji Izrael vodi rat, posebno s obzirom na veliki broj civilnih žrtava.”

U intervjuu za Al Jazeeru, Pustztai je naglasio: “Ova odluka neće imati reperkusija na stanje na bojnom polju u Gazi, jer helikopteri, ako i budu, Izraelu sigurno neće biti isporučeni narednih sedmica, možda i meseci.”

Izveštaji pokazuju da u Izraelu nema dovoljan broj pilota za upravljanje helikopterima Apache, što je primoralo okupacionu vojsku da u aktivnu službu poziva penzionisane pilote starosne dobi od 54 do 55 godina, iako je njihova starost veća od 51 godine, što je tradicionalni maksimum za upravljanje ovim helikopterom.

Simbolika razilaženja SAD-a i Izraela

Odbijanje Vašingtona da Izraelu isporuči više helikoptera tipa Apache, uprkos tome što je nastavio da će mu pružati vojnu pomoć u kontinuitetu, još od početka izbijanja sukoba, predstavlja indikaciju neslaganja Vašingtona s kontinuiranom agresijom Izraela na Pojas Gaze od početka ofanzive, koja ne jenjava.

Izvori u Vašingtonu su naveli da je pitanje helikoptera pokrenuto i tokom sastanka između izraelskog ministra strateških poslova Rona Dermera, ključnog savetnika izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom i savetnikom za nacionalnu sigurnost Džekom Sulivanom u Beloj kući prekjuče popodne.

Dermer je bio izraelski ambasador u Sjedinjenim Američkim Državama u periodu od 2013. do 2021. godine.

U intervjuu za Al Jazeeru, David Des Roches, bivši oficir, a trenutno docent na Pentagonovom univerzitetu nacionalne odbrane, rekao je da veruje da “Bajdenova administracija pokušava uveriti Izraelce da ozbiljno shvate zahtev Vašingtona za umanjenje civilnih žrtava.

Vašington traži od Izraela da smanji intenzitet svojih napada“.

Direktor Fondacije za proučavanje zalivskih država, Đorđ Kafiero, rekao je Al Jazeeri da je moguće da je odbijanje “Bajdenove administracije (da isporuči helikoptere) došlo kao odgovor na raspoloženje širokih struktura unutar Demokratske stranke i liberalnih glasača koji snažno kritikuju jaku podršku Bele kuće izraelskom genocidnom ratu u Pojasu Gaze“.

Popularnost Apache

Udarni helikopter Apache uživa veliku popularnost u vojsci od svog prvog učešća u borbama 1986. godine. Proizvodi ga Boeing, a njegova prosečna cena je oko 52 miliona dolara.

Izveštaji pokazuju da su jurišni helikopteri Apache 64-AH izraelske vojske učestvovali u direktnim napadima na borce Islamskog pokreta otpora Hamas koristeći mitraljez kalibra 30 mm i Hellfire projektile.

Od izbijanja poslednjeg rata u Gazi, Izrael je za helikoptere Apache dobio 2.000 laserski navođenih projektila Hellfire, zajedno sa 36.000 metaka kalibra 30 mm.

Izrael ima dve eskadrile helikoptera Apache (48 helikoptera), stacionirane u zračnoj bazi Ramon u pustinji Negev. Izraelsko ratno zrakoplovstvo i dalje se u svojoj agresiji i svakodnevnim udarima na Pojas Gaze, kao i na Hezbolah na jugu Libana, u velikoj meri oslanja na najnapredniji helikopter u svetu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari