NATO vojne vežbeFoto: EPA-EFE/VALDA KALNINA

Američka vojska oborila je leteći objekat iznad jezera Huron duž kanadske granice, rekli su američki zvaničnici, što je treći takav incident u tri dana i nedelju dana nakon što je kineski balon oboren iznad SAD.

U međuvremenu, kanadski istražitelji traže olupine letećeg objekta koji je u subotu oborio američki borbeni avion iznad kanadske teritorije. „Timovi istražitelja su na terenu i pokušavaju da pronađu i analiziraju objekat“, rekao je u nedelju premijer Džastin Trudo, prenosi Index.hr.

On nije rekao o čemu se radi, već samo da „predstavlja odgovarajuću bezbednosnu pretnju civilnom vazduhoplovstvu“. „Bezbednost građana nam je na prvom mestu i zato sam doneo odluku da srušim neidentifikovani objekat“, dodao je on.

Severna Amerika je u stanju visoke pripravnosti zbog kršenja vazdušnog prostora nakon što se kineski balon pojavio iznad Sjedinjenih Država ranije ovog meseca. Kina negira da je korišćena za špijunažu i tvrdi da je to bila civilna istraživačka letelica, i osudila je SAD što su ga oborile prošle subote.

Najmanje još dva leteća objekta oborena su iznad Severne Amerike tokom vikenda dok su se vojni i obaveštajni zvaničnici fokusirali na moguće pretnje iz vazduha.

Zašto je poslednjih dana otkriveno i srušeno toliko objekata?

Postavlja se pitanje zašto je poslednjih dana otkriveno i uništeno toliko neidentifikovanih objekata iznad SAD.

Jedan od razloga što je komanda severnoameričke vazdušno-kosmičke odbrane (NORAD) otkrila toliko objekata poslednjih dana mogao bi biti taj što je komanda nedavno prilagodila svoja pravila i filtere kako bi bolje uočila ciljeve koji se sporije kreću iznad određene visine, rekao je izvor upoznat sa situacija je rekla CNN-u.

„Filteri su prilagođeni i prošireni prošle nedelje nakon što je objekat na velikoj visini za koji se sumnja da je kineski špijunski balon prošao iznad SAD i izazvao debatu o sposobnosti Sjedinjenih Država da otkriju i brane se od bilo kakvih potencijalno opasnih objekata koji ulaze u njihov vazdušni prostor. rekao je izvor.

CNN javlja da su SAD uspele da prate putanju kineskog balona pre nego što je ušao u vazdušni prostor SAD i da ga na kraju obori blizu obale Južne Karoline, velikim delom zato što je američka obaveštajna zajednica prošle godine razvila metod za praćenje balona. koristeći određeni skup signala koji emituju.

Ali NORAD je dao prioritet otkrivanju ciljeva koji se brzo kreću ispod određene visine na kojoj preteće letelice ili određene rakete mogu da lete. Uže definisani filteri trebali su omogućiti NORAD-u i zvaničnicima odbrane da bolje obrađuju masu podataka prikupljenih svakog dana, rekao je izvor.

„Da nisu filtrirali mete koji se sporo kreću, sistemi za rano upozoravanje protivvazdušne odbrane bi uhvatili mnogo buke, poput meteoroloških balona i ptica“, objasnio je izvor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari