"Zatvorenik br. P01135809 zuri sa fotografije, skamenjenog izraza lica": Predaja Donalda Trampa 1Foto: EPA/FULTON COUNTY SHERIFFS OFFICE

Donald Tramp se predao u četvrtak u zatvoru okruga Fulton po više desetina optužbi koje su proizašle iz njegovih napora da poništi izborne rezultate u Džordžiji 2020.

Tramp je, piše CNN, proveo nešto više od 20 minuta u zatvoru okruga Fulton, gde je procesuiran, fotografisan, zaveden pod registracionim brojem P01135809 i pušten uz kauciju.

Trampova fotografija objavljena je ubrzo nakon što je izašao iz zatvora.

Ovo je četvrti put ove godine da se bivši predsednik SAD predao lokalnim ili saveznim zvaničnicima nakon što su protiv njega podignute krivične prijave – epizode koje nikada nisu viđene u SAD pre 2023.

Tramp je, u intervjuu kasnije u četvrtak za Newsmax, boravak u zatvoru nazvao „užasnim“ i „veoma tužnim“ iskustvom, dodajući: „Celog života nisam znao ništa o optužnicama, a sada sam optužen četiri puta“.

U aprilu, Tramp je optužen u Njujorku zbog optužbi vezano za šeme tajnog novca. U junu se predao u zgradi federalnog suda u Majamiju kako bi se suočio sa optužbama u istrazi specijalnog tužioca Džeka Smita o lošem rukovanju poverljivim dokumentima. A ranije ovog meseca, Tramp je uhapšen u Vašingtonu i optužen po optužnici za pokušaj da se ponište rezultati predsedničkih izbora 2020.

Svi ti slučajevi mogli bi da dostignu vrhunac sledeće, izborne godine a Tramp je jedan od potencijalnih kandidata za predsednika iz redova republikanaca.

Tramp je pristao na kauciju u iznosu od 200.000 dolara i druge uslove oslobađanja, uključujući nekorišćenje društvenih medija za ciljanje saoptuženih i svedoka u slučaju.

Ranije u četvrtak, okružna tužiteljka okruga Fulton Fani Vilis zatražila je datum suđenja za 23. oktobar u slučaju izborne subverzije koji je pokrenula protiv Trampa i 18 njegovih saučesnika.

Trampovi advokati rekli su sudiji u Džordžiji u četvrtak da se protive predloženom datumu suđenja. Oni će takođe pokušati da odvoje njegov slučaj u Džordžiji od saoptuženog Kena Česebra, koji pokušava da ubrza postupak i čiji je zahtev podstakao Vilisov predloženi datum suđenja.

Pravni stručnjaci smatraju da predloženi vremenski okvir nije uverljiv, posebno jer je Vilis takođe nagovestila da bi želela da sudi zajedno 19.oro optuženih.

Napravljeni su milioni i milioni fotografija američkih predsednika, ali nijedna ovakva, piše CNN.

Snimak Donalda Trampa dok se slika za policijski dosije je odmah postao jedna od najikoničnijih fotografija bilo koga ko je služio kao vrhovni komandant SAD.

Zatvorenik br. P01135809 zuri sa fotografije, skamenjenog izraza lica.

Fotografija je sačinjena nakon što ga je njegova povorka automobila dovezla u zatvor okruga Fulton. A pečat kancelarije šerifa okruga Fulton u gornjem uglu podseća da je Tramp, uz svu svoju bivšu moć, obavezan na proces u kojem ne može da kontroliše sopstvenu sudbinu.

Potencijalni republikanski kandidat za predsednika i mogući sledeći predsednik suočava sa 91 krivičnom prijavom u četiri slučaja. Tramp negira sva krivična dela i nevin je dok se ne dokaže krivica u svim slučajevima, uključujući i optužbe za reketiranje u Džordžiji u vezi sa njegovim pokušajem da poništi rezultate predsedničkih izbore 2020.

Za one koji kritikuju Trampa zbog njegovih autokratskih instinkta, demagogije, vulgarnosti i opsesije sobom, snimak može ponuditi osećanja opravdanja.

Za milione Trampovih pristalica koji veruju da je žrtva progona, to će učvrstiti njegov status živog političkog mučenika na kome je ukorenjena njegova nastojanja da se vrati u Belu kuću.

Dok je Trampov tim rekao da želi da izgleda prkosno, fotografija bivšeg predsednika će verovatno polarizovati Amerikance koliko i njegova politika.

Fotografija takođe postavlja pitanje – zašto je najpoznatijem čoveku na svetu, koji je uvek pod oštrim pogledom agenata tajne službe i koji ne može čak ni da napusti svoje luksuzne domove bez pratnje, bila potrebna policijska fotrografija?

Nije da će iznenada nestati – on leti unaokolo u ličnom avionu sa natpisom „Tramp“. Mogao je da putuje bilo gde i da bude odmah prepoznat.

Čini se da je zvanično objašnjenje fotografije to da Tramp, uprkos svojoj bivšoj moći i slavi, treba tretirati po zakonu kao i bilo koga drugog. Ako čovek koji je nekada imao moć da uništi svet nuklearnim arsenalom bude tretiran kao i svaki drugi navodni zločinac u Džordžiji, onda je pravda zaista jednaka za sve.

Tramp je brzo postavio svoju fotografiju na svoju Truth Social mrežu i iskoristio je da se vrati na X, platformu ranije poznatu kao Tviter.

 

Njegova kampanja verovatno će mu pomoći da prikupi novac koji troši na svoju odbranu i da svoju sramotu pretvori u novu vrstu moći, u još jednu uvredu za pravosudni sistem.

Za bilo kog drugog političara, ovaj pucanj bi bio kraj. Za Trampa je to odskočna daska. Na kraju krajeva, on je procesuiran u zatvoru u Atlanti samo 24 sata nakon što je većina njegovih rivala za nominaciju republikanaca podigla ruke na predsedničkoj debati u Viskonsinu u znak podrške ako postane kandidat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari